Articole interesante din presă sau de pe bloguri

BTW, o app pe Android care să folosească giroscopul / inclinometrul / etc și camera foto, care să funcționeze ca sextant, există? Adica să poți determina coordonatele făcând o poză la cer? Aia chiar ar fi utilă. :smile:
 
Check this out. Ce vrei tu exact este hiper inutil, dacă ai smartphone ai GPS integrat și-ți arată oricum coordonatele.
 
Doomsday prepper, remember? Se pregătește pentru când sateliții GPS nu vor mai funcționa. Deși am io așa o impresie că sateliții ăia vor mai merge o bună bucată de timp după ce omenirea și-a dat ultima suflare...
 
Din cate stiu satelitii astia chiori pentru comunicare nu au o traiectorie chiar asa perfecta si trebuie corectata periodic de la sol. Nu cred ca merg mai mult de 5 ani dupa ce nu mai au oameni la butoane. In plus, posibil ca in acel doomsday sa nu prea mai ai de unde incarca acel telefon care poate face locatie fara satelitii GPS. :biggrin:
 
In mod surprinzator, este un fel de calculator analogic. In ziua de astazi a ramas doar ca design, nu mai e util, dar arata "fioros".
Rigla aia de calcul de pe Edifice-ul meu era funcțională. Nu era (doar de) design.
 
Nu cred că a spus în ideea că nu era funcțională, doar că inutilă în viața de zi cu zi în 2019.
 
Deși am io așa o impresie că sateliții ăia vor mai merge o bună bucată de timp după ce omenirea și-a dat ultima suflare...
Daca omenirea se sinucide nu mai ramane nimic, satelitii si orice inseamna comunicare o sa fie primele sisteme atacate.
 
Mda, ma bate un gand sa cumpar un ceas. Imi place ca design si tehnic pare bun.
modelul este Citizen Eco-Drive Satellite Wave GPS CC9020-54E.
Ceva pareri, opinii, experiente?
 
Last edited by a moderator:
Mi se pare prea încărcat şi ăia deja sunt bani de Omega.

Dar seria eco drive este țeapănă, am şi eu unul. Vezi să fii sigur că are lentilă de safir, cele minerale sunt prea sensibile la astea.

Edit: e ceva dubios, pe amazon îmi apare ca fiind quartz, nu eco drive. O să mă uit în detaliu când am timp azi şi o să ofer o părere.

 
Casio au și ei trufandale de-astea (GPS and stuff), bine făcute și ceva mai ieftine, la aceleași dotări. Nu știu dacă designul e cel mai important, caz în care Casio nu excelează, în general, deși au și ei ceasuri bengoase. Și eu sunt iubitor de Citizen, dar aș arunca o privire și la Casio.
 
Neo Da, e safir cu titaniu.
L-am gasit second-hand, asa ca nu costa la fel ca de nou.
Nu gasesc la Omega ceva similar, in sensul de solar si sa se auto-regleze. Pentru asta il vreau, nu ma intereseaza ca bijuterie sau ca valoare.
ursamajor M-am uitat si la Casio dar nu am gasit nimic similar la un pret decent.
 
Io nu mă omor după ceasuri cu limbi, dar arată excelent (pentru un utlizator de Casio) și specificațiile-s ok. Vezi ce părți sunt din titan netratat totuși - titanul "simplu" arată interesant (mai mat, mie îmi place metalul mătuit/satinat, nu mă omor după crom) dar se zgârie mai ușor.
 
Nu imi dau seama exact care parti, dar posibil sa fie tratat tot.
Caut unul de titaniu pentru ca am o transpiratie care distruge urgent orice material organic. Inoxul scapa ce-i drept.
 
Nu pot sa spun ca am ceva cu o marca anume.
Am diferite exemplare de la diferite marci, nu am avut nici o problema cu ele.

burebista nu receptioneaza un post de radio, doar isi extrage informatia legata de timp ca sa se auto-regleze.
 
Back
Top