Articole interesante din presă sau de pe bloguri

:facepalm: tu te uiți în ce stadiu este UE în momentul de față?

Când companiile tech sunt non-eu based, la ce să te aștepți? :smile:
 
Samsung unveils new PCIe 4.0 SSDs that "never die"

Samsung’s PM1733 and PM1735 series come in 19 different models covering the HHHL (card-type) and 2.5-inch U.2 formats. Designed for use in servers and data centers, their storage ranges from 0.8TB right up to a massive 30.72TB.
Samsung’s new SSDs also use PCIe 4.0, allowing them to reach sequential write speeds of 3,800MB/s. Sequential reads are even more impressive: 6,400MB/s for the U.2 drives and 8,000MB/s for the card-type versions.


Dar cireasa de pe tort e softuletu'

But the most compelling feature of these drives could be their ‘fail-in-place’ (FIP) software. It works by detecting any faulty NAND chips on the SSD, scanning for any damage, then moving the data into working chips. This means normal operations can continue even when errors occur at chip-level, enabling what Samsung calls a “never-dying SSD.” The drives “also ensure endurance of one or three drive writes per day (DWPD) over a five-year period.”
 
You watch TV. Your TV watches back.



When tracking is active, some TVs record and send out everything that crosses the pixels on your screen. It doesn’t matter whether the source is cable, an app, your DVD player or streaming box.

In my test lab, TVs including the Roku-branded TCL model asked to be logged in with my email address and transmitted snapshots of my entire screen.

But just imagine the possibilities in elections. Although it’s not common yet, using ACR and voter databases, campaigns could know which shows persuadable voters watch most — even when the programs have nothing to do with politics.
 
Un comentariu la articol e de milioane. :biggrin:

louise.jpg
 
Mda, ma bate un gand sa cumpar un ceas. Imi place ca design si tehnic pare bun.
modelul este Citizen Eco-Drive Satellite Wave GPS CC9020-54E.
Ceva pareri, opinii, experiente?

Si a ajuns la mine. Este incredibil de bine pastrat, nici o urma de uzura.
Design-ul imi place mult. Tehnic e destul de complicat ca sa-mi satisfaca piticii.
Dupa o vreme isi opreste limbile daca nu simte miscare. Sau lumina, nu imi dau seama.
Bateria reincarcabila a scazut de la maxim la urmatorul nivel in cateva zile, dar l-am fortat sa se resincronizeze si asta pare ca consuma destul de multa energie. Inca nu imi dau seama cum o face singur.

Bratara e cam mare pentru mine, am cumparat o sculica sa o ajustez, dar nu am avut timp: asta
 
Last edited:
Când nu simte suficientă lumină un Eco Drive se oprește (power saving).

Eu prefer să folosesc un imbus pentru telefoane la ajustat brățara, "sculicile" alea mi s-au părut mereu prea fragile.

Să-l stăpânești cu plăcere!
 
Cu bateria încărcată solar s-ar putea să ai probleme la latitudinile actuale. Eu am două Casio solare și vara stau întotdeauna la maxim, dar pe la mijlocul iernii scad mult (când ajung pe low taie din funcții, uneori îl mai las ziua pe balcon sau sub o lampă să se mai încarce).
 
Cu ce fel de spectru se încarcă? Panourile solare parcă funcționează cu UV, adică cu un bec normal n-o să faci nimic.
 
La CCFL ar trebui sa se incarce decent, la LED sau bec clasic cu filament mai greu. Asta daca nu se incarca cu altceva decat UV.
 
Panourile solare (siliciu) merg cu lumină vizibilă și infraroșu. Probabil ar merge ele cât de cât și cu UV, da' doar în spațiu, că la noi doar vreo 5% din energia solară ajunge sub formă de UV, restul se pierde prin atmosferă (și bine face).
 
Nu e sigur ce fel de tip de panou are. Ca nici nu e vizibil de altfel.
In general vorbind panourile sunt sensibile la cam tot spectrul, dar eficienta este mica in anumite cazuri. Daca randamentul este de 1% nu prea e ceva de luat in considerare.
Acest model cand isi consuma bateria intai secundarul merge din 2 in 2 secunde si apoi opreste toate limbile.
In manual este specificat ca se incarca atat de la bec incandescent cat si fluorescente, timpul difera in functie de intensitatea luminoasa.
 
LED-urile albe sunt de fapt ultraviolete si un luminofor galben transforma UV in spectrul vizibil. Asa ca sunt cam ca CCFL in realitate.
 
L.E. Am dat de forumuri ale pasionatilor de ceasuri.
Haoleu ce cuvinte grele. Pasiunile astea grele starnesc controverse zdravene, care mai de care se lauda cu sculele, cu asa se face, asa nu se face ...
 
Sincer, si mie imi place sa cumpar scule de o calitate decenta, buna si de ce nu mai sus, daca imi permit.
Dar cateodata spiritele se aprind din orice (si in orice limba) de nu mai intelegi nimic cand vrei sa cumperi ceva.
Ah, si mie nu prea imi place sa folosesc ciocanul, din principiu. Nu ca as fi neindemanatic, dar nu mi se pare o scula potrivita pentru altceva decat cuie.
 
Back
Top