World of Tanks

Între timp l-am reinstalat (cu şters de peste tot) şi acum merge. Inclusiv cu mod-ul. N-am idee ce a avut.
 
Astazi jucam cu PzkpfwIII/IV. Vine un Leopard, ne batem fata in fata. Bag in el 4 "boabe" si cand ma uit la el, ii luasem 10%HP. In timp ce ma miram eu de minunea asta si Leopardul imi cara lovituri cu tunuletul ala mic, a venit un VK3601 din lateral si m-a "rezolvat".
Dar efectiv n-am mai vazut pina acum 4 lovituri de tun de 75 intr-un Leopard sa faca atit de mic damage. Si niciuna n-a fost ding sau ricoseu.
 
Eu mi-am cumpărat iar Leopard ca să fac research la VK2801. Îl poţi întâlni în orice joc de la T4 la T9. E spotter şi vânător bun de arty şi TD-uri de nivel 5 (îţi trebuie doar 4 lovituri ca să omori un StuG III). Are armură destul de bună, 50/30/20 hull şi 50/30/30 la turelă (comparaţie: M3 Lee, medium de acelaşi tier, are 50/38/38). Dacă vrei să-l omori îi dai la şenile, că se descalţă relativ uşor, şi pe urmă nu mai are ce-i face.

Cel mai bun rezultat al meu cu Leo a fost un joc în care am luat 900 xp cu el (ne-dublu), fără să trag vreo boabă şi fără să descopăr pe cineva. Doar făceam spotting pentru o trupă de heavies T7-T8 care venea în urmă şi distrugea tot ce vedeam eu.
 
Nu am zis ca Leopardul e prost, ci doar situatia mi se pare iesita din comun. Eu cind joc cu el in majoritatea meciurilor mor din 2 lovituri, din care intr-adevar prima este intr-o senila si ma imobilizeaza.
Si eu il mai tin in garaj pentru prima victorie a zilei ca sa ajung la urmatorul si ultimul light tank, VK2801, care si inchide acea ramura.
 
Fata in fata e foarte bun Leopardu, din lateral insa o ia destul de repede.
 
Ok, și dacă n-avem tovarăși în UK? Care-i shipmentul, trimite pachet sau doar cod pe mail?

Vleau. Please.
Oferta de pe play.com s-a terminat dar am gasit alte doua (care cica livreaza si in .ro, baietii pe CG ziceau ceva de 1 lira transportul): zavvy si The hut (apropo, site-urile seamana izbitor intre ele).
Ce-i interesant e ca ai 3 CD-uri la 18 lire. Cu alte cuvinte cu ~90 lei iei 7500 gold (3x2000+2x750), un minimaus si 3 saptamini de Premium.
Mi se pare si asta o afacere bunicica.
Atita doar ca daca traduc eu bine Usually dispatched within a month ar insemna ca nu-s pe stoc.

LE: Am si eu o rugaminte la tanchistii nostri. Pina pe 17.02 pe la prinz dati un vot pentru intrarea mea la concursul de Valentine-s day. Spre surpriza mea am intrat in cei 10 finalisti si acu' se decide pe baza de voturi ale comunitatii. In threadul asta Submission 2 e a mea.
Multumiri anticipate.
 
Dap, m-am liniștit. Dacă le apare pe stoc oamenilor poate încerc, dacă nu, săptămâna asta îmi iau oricum un IS-3. Taaaare sunt curios...
 
Am gasit un site interesant, in care sint si filmulete interesante. http://wotvideos.com O parte din filme sint de la PandyCol.
Cu JagdPanther am pierdut, am primit circa 150XP dar peste 10000 credite dupa ce am aplicat lovirea unor puncte vulnerabile descrise in filmele astea. Asa parca mai merge.
 
Oh shit, am incercat ieri sa facem pluton pe Tier 3. Prietena a luat un Luchs iar eu am zis sa incerc un Marder, sa avem tancuri cu acelasi matchmaking.
Ambele tancuri au echipaj 75%, am pus pe ele optica si cammo de pe la celelalte tancuri.
Viata in Tier 3 e cu adevarat jalnica, cea mai mare parte din timp esti spectator. Ea cu Luchs-ul supravietuieste mai mult, ba mai prinde si cate un kill la un tanc mai mititel. In Marder II e o porcarie. Efectiv tragi sperand ca nu esti luat la ochi. Caut spatii largi, sa profit de cammo net si de optics. Tunul de Tier 5 de 76 mm este jenibil. De fapt tunul e bun, blindajul e zero. Trag intr-un parlit de AMX de 3 ori pana il elimin, insa daca el intoarce tunul lui amarat spre mine ma poate face bucati la ce blindaj am.
Am reusit pe Prohorovka 4 kills si am obtinut draw, dar pentru asta am campat langa baza si am avut bafta sa ma trezesc cu tancuri mici se deja avariate, asa ca a fost oine shoot kill. Am avut surpriza ca obuzul sa ricoseze dintr-un Luchs, iar TD-ul este elite.

Dupa aia ne-am distrat pe Malinovka in pluton cu Pz35(t) amandoi. Am avut cate 3 kills, apoi am fugit in fata, ramnasesem 4 la 1, iar inamicul era un Loltraktor ascuns in ruinele unei case. Fiind mult mai in fata decat restul colegilor am reusit sa venim din 2 parti si sa stam cu fata la Lol. Lolishorul tragea in blindajul nostru frontal de zor, a busit senilele prietenei mele, mie mi-a intepenit turela spre el, insa ne luam avant si il inghesuiam, nu avea pe unde sa iasa. Pana la urma s-a distrus lovindu-ne de el, mai avea vreo 15% din capacitate ramasa. Asta da viata, Tier 2, batalii memorabile.
 
Elite la tanc nu spune nimic decât că nu mai ai la ce alte module să faci research. Nu e cu nimic mai bun și mai precis cu asta. Diferența o face echipajul; diferența e foarte mare între 75% și 100%+. Se poate și mai mult de 100% cu modul de ventilație și trainingul căpitanului care se răsfrânge și asupra echipajului. Iar de când ai ajuns la 100% poți începe să folosești skill-urile suplimentare: camuflajul e esențial la toți membrii echipajului dacă vrei ca tancul să dispară repede din peisaj și să fie mai greu luat la ochi în mișcare.
 
Oh shit, am incercat ieri sa facem pluton pe Tier 3. Prietena a luat un Luchs iar eu am zis sa incerc un Marder, sa avem tancuri cu acelasi matchmaking.
...
Viata in Tier 3 e cu adevarat jalnica, .
Jocul asta nu se rezuma la un singur tier si 2 tancuri. Life is complex, pentru mine Marder II e unul din cele mai bune vehicule din joc, doar ca trebuie sa inveti sa il folosesti - daca ajungi sa folosesti blindajul la ceva inseamna ca deja ai gresit rau de tot.
 
Yup, daca nu ma inseala memoria dracia aia are 460m la viev range, lucru pe care nu-l am nici la tancurile de Tier 9. :biggrin:

Pe mine ma bate un gind. I-as imprumuta contul meu pentru o zi lu' spuchi si sa-mi spuna impresiile lui dupa ce joaca cu tancurile mele de Tier 8-10. Is curios.
 
Fiecare tanc are particularitatile lui, si fiecare tier la fel.
Eu am Pzkpfw35(t) elite, echipaj cu 100% specializare si 24-27% specializare in camuflaj. Sigur ca nu plec din nici un joc fara macar doua tancuri distruse, chiar daca astea sint vreo doua tractoare.
Dar probabil ca daca-i dai pe mana un JagdPzIV lui spooky o sa ne intrebe de ce l-am pedepsit.
 
OMG, am vandut porcaria aia de Marder II. Chiar nu e fun deloc sa stai ascuns si sa astepti sa vina inamicul. Sau sa apara vreu Luchs, trag in el la intalnire si ratez, iar pana se incarca prostia aia de tun adorm. Joc WoT ca sa ma distrez tragand in disperare, nu sa stau ascuns 5 minute si sa vanez inamici. Imi stiu punctele slabe ale tancului, le stiu si pe cele puternice. Imi place sa trag si sa fac kill-uri, nu sa fiu victima :smile:) . Toata lumea se plange de matchmaking, in Tier 2 nu am de ce. Imi place jocul insa mai mult de 7-8 batalii pe zi ma plictisec, asa ca nu stau sa fac grinding si sa adun XP.
 
Fiecare cu placerile lui.
Mie mi-a placut ramura de TD a nemtilor, acum sint la JagdPanther. Un TD nu inseamna musai sa stai ascuns si sa vina inamicii, dovada ca am distrus 7 tancuri cu StugIII si am capturat si baza. Necesita doar un stil de joc aparte.
Mie imi place provocarea de a descoperi cum se joaca cu fiecare model, care-i sint avantajele si dezavantajele, sa antrenez echipajul ca sa devina mai buni, etc. As merge chiar sa spun ca Pzkpfw35(t)-ul meu cu echipaj 100% si ceva skill de camo incepe sa devina plictisitor, distrug multe tancuri de tier mici si ei nici nu stiu de unde vine sau ce sa faca, pentru ca sint incepatori. Not fun.
Compara asta cu abilitatile necesare sa distrugi un Maus cu un JagdPanther.
 
Abilitatea cea mai funny mi se pare aceea de a te hotara cu care din loltraktoarele care apar in bataia tunului sa incepi :smile: .
Pe Tier 2 stiu o chestie: pot fi cel mai bun la ceva sau pot fi un tanc bun la toate. Pot fi un Tetra sau un BT-2 cu tunuri puternice si viteza, insa paper armor. Pot fi Pz35(t) cu un tun mai slab dar mai rapid, viteza mai mica, blindaj bun in fata, sau un M2LT blindat binisor peste tot, insa cat un habmar, cu un tun puternic dar lent si imprecis. pot fi PZII care improasca cu autocannonul, mic, rapid si blindat, nu vrei sa-l intalnesti cand esti cu Tetra sau BT-2.
Si pot juca si contra Tier 3. Nu voi fi cel mai bun la nimic, insa cu siguranta voi putea face fata la orice.
 
Cum spuneam: de gustibus non disputandum est.
Dar si opinia mea se adauga celor care spun ca MarderII este un tanc de care-ti aduci aminte cu placere. Imi pare chiar rau ca nu l-am pastrat, dar deh ... imi trebuia echipajul cu experienta mare. Acum costul unui MarderII il fac dintr-un singur meci victorios cu JagdPanther sau PzIII/IV, de unde primesc 20-25 mii de credite.

Si inca ceva: in final am reusit sa cercetez VK3601. Voi folosi codul de o zi premium cadou de Valentine's day in week-end ca sa mai acumulez ceva XP si credite, asa ca cine doreste sa ma insoteasca intr-un pluton, accept programari :smile:
 
Mai sincer spuchi a luat o decizie corecta de a ramine in Tier II daca vrea doar distractie fara batai de cap. Are tancul full, echipaj full, module, pluton cu prietena, etc, sunt sigur ca se distreaza in timpul in care-l aloca el jocului.

Urmatorul tier care e oarecum la fel de fun e Tier 8 dar pina la el trebuie sa stringi tare din dinti ca sa grinduiesti tier-urile intermediare avind in vedere in principal matchmakeru/balance care-si bate joc efectiv de tine.
Plus ca pina sa ajungi acolo ai nevoie de multe joace pentru credite (mai ales pe cont standard).

Singurul neajuns pe care-l vad io la Tier 2 e limitarea hartilor si totusi o anumita plictiseala jucind cu acelasi tanc, dar daca omu' joaca relativ putin banuiesc ca nu e o problema asta pentru el. :smile:
 
Back
Top