Vreau maşină de spălat. Ce maşină de spălat vreau?

Fariti-va ca de dracu' de asa-zisele picioare amortizoare pt. masinile de spalat rufe sau de presurile speciale (sunt unele f. groase, cam 1cm): am testat, le-am aruncat, am plans dupa bani. :zbang:
Nu am zis nimic de amortizoare speciale sau presuri pe perna de aer; ci de un pres de prin casa, care sa indeplineasca cerinta aderentei. Preferabil din cauciuc sintetic.
 
Picioarele au aderenţă, dacă încerc să o împing la loc după "plimbare" mă cam chinui. Ideea e că atunci când se deplasează şi trepidează destul de tare şi sare încet, încetişor... încât să se audă prin două uşi şi doi pereţi. Probabil şi la vecini. Şi nu-s genu' care îndeasă haine în tambur, asta am înţeles că nu le face bine. Urmează să sun la firma care face garanţia şi 'om vedea.
 
In curand va trebui sa cumpar o noua masina de spalat care, spre deosebire de actuala Hotpoint, va trebui sa fie mult mai silentioasa. Ma intereseaza bineinteles si fiabilitatea si calitatea spalarii si diversitatea programelor (chiar daca folosesc 80% din timp doar 2-3 programe, cele de lana sau delicate de ex sund ocazional foarte utile), insa silentiozitatea va fi cheie. Merita in acest sens Direct Drive-ul de la LG sau exista alternative mai bune? Bugetul nu este inca batut in cuie, insa tinand cont ca nu va fi singura achizitie, as prefera ceva rezonabil ca bani, in jur de 1.500 RON...
 
Last edited:
Gorenje. Silentioasa de nu mi-a venit sa cred, piese de schimb se gasesc usor (am avut usa rupta la cea veche de o gramada de ori si am gasit piese la model vechi de 15 ani), preturile erau ok.
 
Noile Gorenje (cu cuva de plastic) sunt silentioase. Cele vechi (cu cuva din inox) sunt zgomotoase spre foarte zgomotoase, neavand nicio izolatie fonica montata pe cuva. Se aude fiecare picatura de apa care se zbate inauntru. Iar la stoarcere cuva de inox rezoneaza ca o cutie de... rezonanta, amplificand si mai mult zgomotul. :frown:
 
Nu, asa face Hotpoint-ul actual, de de-abia m-am obisnuit sa las masina sa spele vreun program lung seara inainte de a ma baga la somn... de-asta si caut ceva cat mai silentios, ca va fi amplasata aproape de dormitoare si nu vreau sa trezeasca juma' de casa cand stoarce. Si tot marketing-ul de la LG DirectDrive spune ca mecanismul este super-silentios, de-asta a fost prima marca la care m-am gandit...
 
Eu tocmai am luat un Hotpoint. Silențioasă (cel puțin până acum, aud ceva doar când stoarce, și nici atunci foarte deranjant). Am luat-o și pentru că am prin perioada cu 3 ani suplimentari garanție. Înainte am avut o Gorenje, care a ținut mai bine de 9 ani. Mulțumit de ea, dar e drept că nu era foarte silențioasă.
 
Depinde mult de cablul de power, de matching-ul cu masina de spalat, etc... :biggrin:
Ontopic: da, e posibil ca alea DD sa fie mai silentioase. Dar - ma gandesc eu - daca era mare smecherie cu DD-ul pus pe masinile de spalat rufe, pai sareau toti cu motoare DD, ca nu e mare matematica acolo... Dar vad ca lumea inca sta cuminte pe motoare clasice si pe masini fara bule. :biggrin:
 
Și eu va trebui să fac cât de curând o cheltuială pe o mașină de spălat. Bătrânica mea Whirlpool începe să dea semne de oboseală. M-am orientat spre una LG Direct Drive. Dacă n-apare altceva mai bun între timp.
 
Eu am luat recent Gorenje W7643L, e silentioasa si spala bine. E ciudat afisajul ala, la ce afisaje futuriste au modele de la alti producatori asta pare din anii 90, dar e suficient pentru ce trebuie sa faca. Ce nu prea mi-a placut in schimb e ca nu pot regla eu durata la program, are durate presetate pe diferite valori de temperatura, unele au temperatura prea mare, altele au durata prea mare. Dar in rest e ok, probabil am ajuns sa ma obisnuiesc cu ea. :smile:
 
Aha, deci este asa cum banuiam: Cuva: carbotech. Rasina + ceva fibra. Oricum garantata 10 ani de catre producator. Ma distreaza si comentariul celor de la Gorenje: "care spre deosebire de inox, nu corodeaza". :biggrin:
 
Nu e banc, produsele din inox de la Ikea ruginesc in draci dupa cativa ani de contact cu apa. Am avut niste produse de baie (savoniera, perie de spalat vasul de la WC) din inox made in China care au ruginit toate. Dupa ce dai de asemenea inox incepi sa precizezi ca rasina nu rugineste :biggrin:
 
Tu crezi că chinezul are de prisos atât de mult crom, nichel și molibden (eventual mangan) să pună în fierul ăla, care numai inox nu e, oricum?
 
A venit momentul să-i iau și nevestei un hardware nou. :biggrin: Momentan, din oferta din Carrefour-ul local am selectat doar două modele care mi-au reținut atenția:
Whirlpool AWOC7540S, la 1250 lei și
LG Direct Drive F12C3QD, la 1299 lei.
Ce părere aveți? Sau dacă e ceva mai bun până-n 1300 lei, sunt deschis la sugestii. Oricum, probabil că achiziția se va finaliza de blacfraierdei. Musai din Carrefour, că aici mere cu cardul meu în rate fără dobândă. :wink:
 
De Whirlpool numai de bine, eu nu mai cumpar vreodata: masina de spalat vase de la ei s-a stricat, cei de la service au schimbat ceva piese prin ea (cu manopera cu tot, vreo 300 de lei), s-a stricat din nou a doua zi, nu au stiut ce are, pana la urma au zis ca mai e o singura piesa din masina care nu e schimbata dar nu o au pe stoc si o aduc doar la comanda si e peste 500 de lei. In sfarsit, service de rahat. Iar cautand pe internet despre problema mea m-am saturat de cate pareri negative au pe internet pe partea de suport si service.
 
Whirlpool e fosta (îi zic de-acum) mea mașinuță (slim :biggrin:) de spălat. Eu chiar că n-am de spus decât de bine despre ea. În cca. 15 ani de viață i-am schimbat (eu singur) o dată amortizoarele și o curea. N-a văzut Calgon nici un fir! S-or mai fi prostit între timp, mai ales că astea noi au electronică cu găleata în ele. Micuța mea e dintre cele cu programator mecanic, nedefectabil (zic specialiștii). Singurul necaz e că parcă nu mai spală cum spăla. O fi și de la detergenți, tot mai proști pe zi ce trece? Că mai jos de Ariel și Persil nevastă-mea nu-i dă.

Mă atrage LG-ul cu motorul DD, sper să nu fie doar marketing de ele. Nu-mi place că n-are afișaj, măcar pentru timpul rămas, dar cred că se poate adapta nevasta. Și-așa, acum sunt eu pe post de timer și-i zic când se oprește. :biggrin:
 
Back
Top