Se poate Hi-Fi pe computer? (experienţe personale)

Încercat Raspi + Volumio + FiiO. Merg ok împreună pe webradio, dar n-am reușit să conectez un share din NAS, iar tot încercând setări l-am bușit. Acum când mă duc în lista de surse (unde ar trebui să fie setările de NAS shares & stuff) crapă. Bine că reinstalarea durează 2 minute :smile:.
LE2A8602_small.jpg LE2A8614_small.jpg
 
Mkay. Am luat EEPC-ul ala de mai sus, am instalat Daphile pe el si Squeezer pe smartfon si se aude ceva in boxe. :vesel:

Screenshot_2016-05-28-15-52-00.png

Asta e partea buna ca macar functioneaza.
Partea nebuna e ca nu reusesc neam sa-mi vad HDD-ul pe USB. L-am infipt in USB de fo' 3 ore si de atunci clipeste intr-una dar nu apare nimic in sectiunea de Storage din Daphile.

48Rrl0c.jpg

Am dat nspe restarturi, scos-bagat, rugaciuni, alea-alea da' sprit-pauza sa-mi apara acolo.
In Linux nu exista plug'n'play? E numa' plug'n'pray?

HDD-ul respectiv are 2 partitii una a mea cu un folder Muzica (plin de subfoldere) si inca una a lui nevasta-mea cu ceva salvari d'ale ei.
Si presupunind ca o sa-mi apara vreodata ce cale trec la folderul de muzica (Source directory din poza de mai sus) de pe HDD? Pur si simplu Muzica sau /rahat/calea la rahat/Muzica? :biggrin:

Pe wiki la Daphile - Storage scrie numa' atit

Local drives
  • Use: Enable or disable the usage of the drive
  • Share: Enable or disable the sharing of the drive via the Daphile's file server access
  • Source directory (previously: Root prefix): Enables to limit the music library scanning to one directory path of the drive. This could notably speed-up the library scanning. If field is empty the whole drive is scanned.
  • Removable drives may be safely removed after pressing the Eject button
  • New removable drives (USB and MMC/SD drives) are taken into use automatically in read-only mode. Other drives need to be configured first.
  • Supported filesystems: NTFS, FAT, ext2, ext3, ext4, iso9660 and HFS+ (read-only)
Ma gindesc ca acu' neavind nimic setat Daphile tot scaneaza HDD-ul ala de 3 ore incoace si apoi o sa-mi spuna ce-a gasit. Adica macar asa sper.

Ma lumineaza cineva?

LE: Misto resize face forumul la atasamente, nu se vedea nimic din al doilea asa ca l-am scos afara din forum.
 
burebista: teoretic ar trebui să apară în listă. Ai acces la consolă direct pe laptop? Poți să-i dai comanda dmesg după ce ai băgat hdd-ul?
Dacă ai fi mai explicit cu ce înseamnă consolă și unde scriu comanda aia...
Io nu mă pot conecta la Daphile decât prin Web browser de pe alt dispozitiv.
 
Mda, din câte văd doar versiunile pre-release au activată consola și ssh (încearcă totuși un Alt-F2 pe netbook, vezi dacă te întreabă ceva).
 
Asta apare la Alt+F2

altf2.jpg


Dar dupa un minut ecranul se face negru si nu mai invie la nicio apasare de taste. Credeam ca e un fel de monitor off dupa n minute da' se pare ca nu mai apare imaginea inapoi.

Na ca mi-a aparut HDD-ul in Storage (am dat un restart dupa ce-am avut ecranul ala negru ca nu apucasam sa fac poza de mai sus).

Ym2soKZ.jpg


Da' tot nimic muzica de pe el.
Ce dreq scriu acolo la Source directory?
 
În primul rând să nu-i dai format (cum te roagă pe la mijlocul paginii). Șterge ce scrie în câmpul Source directory, ar trebui să-ți scaneze tot hdd-ul. Și debifează RW, nu cred că vrei să scrie pe el.
 
OK, am sters, am debifat am dat restart, HDD-ul a ramas in continuare dar la muzica doar ce-am copiat eu in HDD-ul de pe netbook ca sa-l probez ca merge.

crap.jpg


Am dat si un full rescan dupa muzica cu stergere de database si tot nik.
Ce naiba-mi scapa? :capu:
 
După cum arată setările, acolo la Internal Drives ar trebui să îți apară, lângă directorul Music, și directorul "hdd1". Dar n-am idee de ce nu apare, să vedem ce zic ceilalți utilizatori (eu n-am încercat până acum Daphile) :frown:.

O altă întrebare ar fi de ce nu apare și sdb2, adică a doua partiție.
 
Multam pentru timpul pierdut cu mine nenea. :thumbs:
Momentan pot rezolva problema daca o sa copii to ce-am acu' muzica intern in Daphile dar nu e o solutie. Mai ramin 40 jiga liberi dar ce ma fac pe viitor?

Imi sta pe creier HDD-ul asta.
E posibil sa fie vreo incompatibilitate intre el si Daphile?
Am bagat un stick cu citeva piese si a fost recunoscut imediat si am cintat de pe el.

stick.jpg

Bag HDD-ul si e ca si cum nu exista (cu toate ca se aprinde beculetul pe el, mai si clipeste pe deasupra).
In Windows e OK, pe janghina ailalta de laptop a cintat in voia cea buna citeva zile bune.
Dafuq is that? :what:
 
Posibil să nu fie suficient alimentat de USB-ul laptop-ului și să nu poată de fapt să citească din el. Încearcă să-l bagi în alt USB; dacă ai vreun cablu USB cu 3 capete (2 A + 1 B) încearcă să-l folosești pe ăla.
 
Se comporta la fel.
Deci ori nu e alimentat cum trebuie ori e vreo incompatibilitate. Asta e.
Văd două soluții :
- umplu HDD-ul de pe netbook și pentru restul bag stickuri
- revin la Win7 cu WASAPI și foobar și folosesc HDD-ul extern
 
Thx man.

O ultima intrebare inainte sa ma hotarasc ce varianta adopt. Un USB hub alimentat din priza m-ar putea ajuta cu HDD-ul asta incapatinat? Ceva de genu'.
 
Daca e problema de alimentare ar trebui sa se auda un click-click ceva, nu poate face seek / nu poate tura motorul, semn ca nu primeste destul curent - am vazut multe situatii de acest gen. Daca lipesti urechea de el si zgomotul este identic cu cel produs cand e conectat la calculatorul la care merge, eu nu cred ca-i problema de alimentare.
 
Pana mea, nu se aude nimic ciudat.
Ce-i straniu e că am trei situații cu el :
- e văzut în Storage numai cu partitia de 260GB dar nu vede muzica de pe el
- e văzut în Storage dar numai ca și cum ar fi neformatat
- nu e văzut deloc
În toate situațiile becul albastru de pe el e aprins și mai și clipește.
PLM mai înțelege ceva. :climb:
 
Back
Top