1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Se poate Hi-Fi pe computer? (experienţe personale)

Discussion in 'PC Hardware' started by Cosmin_C, Oct 15, 2004.

1. chrisTian

chrisTian Membru

Eu am citit de pe site-ul lui articolul referitor la ceea ce inseamna un AVR, ce fel de boxe iti trebuie si cum sa le pozitionezi. Si chiar m-a iluminat. (maine sun pe la banci sa vad ce imi fac cardurile, ca deja imi tai vena cu unghia).

2. AdrianB1

AdrianB1 Membru Senior

E articolul la care a facut recent corecturi la greu. Sa-l fi vazut in starea initiala :biggrin:

PS. Te-a luminat, nu te-a iluminat.

3. chrisTian

chrisTian Membru

Raman la parerea ca m-a iluminat, adica am atins si o stare de extaz gandidu-ma ce bine m-as simti cu atata muzica invaluindu-ma, ganja dandu-mi idei si aburul alcoolului rupand perdelele realitatii...:dracu:

4. Cosmin_C

Cosmin_C melomaniac

Urmeaza un test cu 5 perechi de boxe, alese dupa criteriul pana in 350 euro pret final... Wharfedale Diamond 9.3 nu vor intra in competitie directa cu restul pentru ca nu se mai produce desi apare in poza, dar voi spune cam unde s-ar plasa in top daca s-ar mai fabrica.

Attached Files:

5. Neo

Neo Motan agresif

6. Cosmin_C

Cosmin_C melomaniac

Inca o poza, ceva mai comerciala. :biggrin:

Attached Files:

7. Neo

Neo Motan agresif

7.1 yes please :biggrin:

8. Bart

Bart Membru Senior

Ce fioroase sunt 9.3-urile! :biggrin:

9. Quark

Quark zis şi Brucan

Ce-s alea centru-jos din ultima poza? Par destul de fotogenice.

10. Cosmin_C

Cosmin_C melomaniac

Randul de sus, de la stanga spre dreapta: Elac BS 53.2 - Paradigm Atom - Monitor Audio BX2
    Randul de jos, in aceeasi directie: Wharfedale Diamond 9.3 - PSB New Image B6 - Wharfedale Diamond 10.2

Deci da, PSB este fotogenica. :biggrin:

11. Quark

Quark zis şi Brucan

Atentie cand reglezi volumul de auditie. Boxele au sensibilitati diferite, deci daca vrei o comparatie obiectiva ti-ar cam trebui sonometrul ala la care tot visezi de cativa ani. :biggrin: Nu te poti deci baza pe faptul ca lasi nemiscat butonul de volum de la statie. Altfel intotdeauna boxa cea mai sensibia va suna mai bine.

12. Cosmin_C

Cosmin_C melomaniac

Normal ca au sensibilitati diferite, dar nici nu am incercat sa le compar direct, la acelasi volum, le-am pus sa cante o perioada dupa care am schimbat, dupa care le-am mai testat inca odata pe toate. Sunt diferente nu numai de volum dar si de SPL maxim in care-si pastreaza dinamica si sunetul nu se plafoneaza; distorsiuni audibile nu au aparut, doar ca la volum mare sunau mai tare in detrimentul atacurilor, varfurilor, care dispareau aproape complet. Este un test pur subiectiv, la modul "ce mi-as lua eu de banii aia" si nimic mai mult...

13. Quark

Quark zis şi Brucan

Pai hai cu rezultatele. :smile:

14. Cosmin_C

Cosmin_C melomaniac

Muncim, muncim. :biggrin: Acum mai am inca o problema pe cap, am aflat ca maine imi vin boxele comandate...

15. Quark

Quark zis şi Brucan

Inca o etapa intermediara pana la alea cu "ciuperca". :biggrin:

16. Cosmin_C

Cosmin_C melomaniac

Pai las' ca le pun ciuperca lu' astea, ciuperca care costa exact cat boxele dar macar stiu o treaba. :biggrin:

17. Quark

Quark zis şi Brucan

Cred ca ar trebui sa pui un link catre ciuperca despre care vorbim, sa nu creada lumea ca noi servim muzica cu etnobotanice. :biggrin:

18. Bart

Bart Membru Senior

Boxele alea au nevoie de spatiu. Te-ai mutat? Sau ai inceput sa asculti haus? :biggrin:

19. Cosmin_C

Cosmin_C melomaniac

De unde stii, le-ai ascultat tu in 19 mp si nu sunau cum trebuie ? Daca te-ai pronuntat doar uitandu-te la poze... nu mai raspunde la intrebare, lasa ca-ti spun eu cum suna peste 2-3 zile. :biggrin:

20. Quark

Quark zis şi Brucan

Acum trebuie sa intelegem si mentalitatea cu "floorstanderele nu suna bine in camere de bloc". Dealerii de bookshelf-uri au intretinut ani buni isteria asta prin dezinformare. EU mereu m-am declarat pro-dulapuri. :biggrin: