Se poate Hi-Fi pe computer? (experienţe personale)

Eu am citit de pe site-ul lui articolul referitor la ceea ce inseamna un AVR, ce fel de boxe iti trebuie si cum sa le pozitionezi. Si chiar m-a iluminat. (maine sun pe la banci sa vad ce imi fac cardurile, ca deja imi tai vena cu unghia).
 
Eu am citit de pe site-ul lui articolul referitor la ceea ce inseamna un AVR, ce fel de boxe iti trebuie si cum sa le pozitionezi. Si chiar m-a iluminat.
E articolul la care a facut recent corecturi la greu. Sa-l fi vazut in starea initiala :biggrin:

PS. Te-a luminat, nu te-a iluminat.
 
Urmeaza un test cu 5 perechi de boxe, alese dupa criteriul pana in 350 euro pret final... Wharfedale Diamond 9.3 nu vor intra in competitie directa cu restul pentru ca nu se mai produce desi apare in poza, dar voi spune cam unde s-ar plasa in top daca s-ar mai fabrica.
 

Attachments

  • roundup.jpg
    roundup.jpg
    129.8 KB · Views: 69
Randul de sus, de la stanga spre dreapta: Elac BS 53.2 - Paradigm Atom - Monitor Audio BX2
Randul de jos, in aceeasi directie: Wharfedale Diamond 9.3 - PSB New Image B6 - Wharfedale Diamond 10.2

Deci da, PSB este fotogenica. :biggrin:
 
Atentie cand reglezi volumul de auditie. Boxele au sensibilitati diferite, deci daca vrei o comparatie obiectiva ti-ar cam trebui sonometrul ala la care tot visezi de cativa ani. :biggrin: Nu te poti deci baza pe faptul ca lasi nemiscat butonul de volum de la statie. Altfel intotdeauna boxa cea mai sensibia va suna mai bine.
 
Normal ca au sensibilitati diferite, dar nici nu am incercat sa le compar direct, la acelasi volum, le-am pus sa cante o perioada dupa care am schimbat, dupa care le-am mai testat inca odata pe toate. Sunt diferente nu numai de volum dar si de SPL maxim in care-si pastreaza dinamica si sunetul nu se plafoneaza; distorsiuni audibile nu au aparut, doar ca la volum mare sunau mai tare in detrimentul atacurilor, varfurilor, care dispareau aproape complet. Este un test pur subiectiv, la modul "ce mi-as lua eu de banii aia" si nimic mai mult...
 
Cred ca ar trebui sa pui un link catre ciuperca despre care vorbim, sa nu creada lumea ca noi servim muzica cu etnobotanice. :biggrin:
 
De unde stii, le-ai ascultat tu in 19 mp si nu sunau cum trebuie ? Daca te-ai pronuntat doar uitandu-te la poze... nu mai raspunde la intrebare, lasa ca-ti spun eu cum suna peste 2-3 zile. :biggrin:
 
Acum trebuie sa intelegem si mentalitatea cu "floorstanderele nu suna bine in camere de bloc". Dealerii de bookshelf-uri au intretinut ani buni isteria asta prin dezinformare. EU mereu m-am declarat pro-dulapuri. :biggrin:
 
Back
Top