Recomandări şi discuţii despre seriale TV

Am văzut ăla de 3 ore, explică multe, nice overall :smile:


Tulai duamne, d-aia există atâţia oameni cu idei romanţate sau prea emo despre doctori :rotf: Watch E.R., mie Grey`s Anatomy = yuck. House n-am văzut decât secvenţe, ăla mi se pare gata să cânte cu lama pe vene la fiecare pas. Sigh.

House e genial. :biggrin: Mi-a plăcut foarte mult începutul noii serii.
 
House şi Two and a half men au ajuns deja la episodul 3, Family Guy la episodul 2. Încă puţin şi se termină seria ca să mă pot uita şi eu liniştit la ele. :biggrin:

Prison break văd că se lasă aşteptat, ştie cineva când începe noul sezon?
 
Si Lost e in aceeasi situatie dar de incheiat nu se incheie. M-am uitat acum cativa ani cand a aparut "mania" Lost. L-am abandonat pe la sezonul 2. Cumva se pare ca a ajuns pe la sezonul 5 sau 6 chiar daca am auzit ca e deja un fel de Star Trek :biggrin:.
 
Star Trek a fost fain, Lost a intrat în bălării de multă vreme...eu am avut răbdare să-i urmăresc până pe la sezonul 3 (nu mai ştiu exact).
Bine, nici Prison Break nu-i departe dar parcă acţiunea se mişcă altfel, probabil au scriptwriteri mai experimentaţi.
 
Star Trek a fost fain pentru ca era un film SF. Lost este un Robinson Crusoe, cat de mult se potriveste cu stilul Star Trek? :biggrin:

Prison Break am urmarit primul sezon dupa care am presupus ca s-a terminat. Apoi am aflat ca a continuat, am vazut cateva episoade din sezonul 2 si l-am lasat balta, era deja alt film.
 
Nu's fan al serialelor, rar gasesc cate unu' care sa imi placa. Exceptiile actuale sunt "House" si "Two and a half men". Si "South Park". Am incercat o vreme "Heroes": primul sezon a fost misto, al doilea acceptabil, al treilea m-a plictisit ingrozitor. Lost si tot restu' m-au plicitisit dupa primele 5 minute.
La capitolu' recomandari:"IT Crowd" (parca mai zicea cineva ceva de el).
 
Am văzut Lost până la sezonul 5, din lipsă de altceva la TV merge. Seria 6 e ultima, au anunțat de când a început 5, tocmai ca să nu devină "Tânăr și neliniștit". La un moment dat mă cam săturasem, dar a fost salvat de HD.

Star Trek - pot spune că am văzut seriile noi (adică fără TOS) și unele mi-au plăcut, unele nu, dar cele care mi-au plăcut am observat că au rating mai slab decât celelalte - am preferințe cam pe dos, nu?
- pe TNG l-a tras în jos grafica slabă față de celelalte din epoca modernă
- DS 9 e groaznic de plictisitor, e "Tânăr și neliniștit" seria 412 (ca să corespundă data stelară). E soap opera, cine s-a combinat cu cine și de ce, etc. Acțiunea e la fel de intensă precum "Moartea domnului Lăzărescu". AM mai spus că e lung și plictisitor?
- Voyager a fost OK, deși e cotat de alții ca fiind slab. A avut câteva personaje interesante, nu mă refer la Seven of Nine ci la EMH, Tom Paris, cei doi Maquis etc
- Enterprise a fost suficient de scurt și la obiect (față de celelalte) ca să fie OK

Încerc să văd Stargate Universe, dar am citit câteva cuvinte despre primul episod și se pare că e jale :frown: Păcat.
 
De Mad Men stie cineva ceva? Am auzit pareri contradictorii dar vad ca ia premii si nominalizari pe banda. Am vazut doar fragmente din cateva episoade si nu am reusit sa identific actiunea.
 
Eu am ajuns la zi cu The Office şi mi-a plăcut. NU DAŢI! :goofy:

The IT Crowd e ok...ish... I guess... Faza e că are glume bune combinate cu glume naşpa. Îmi plac accentele. :biggrin:
 
FlashForward, primul sezon e abia la episodul 7, dar pare promitator. De fapt, chiar mi-a placut pana acum. Actorii joaca bine, subiectul nu e rau, pe alocuri e touchy dar... 8/10 so far.
 
Tocmai am terminat de vazut Rome si tot ce pot spune este ca, in topul meu, a ajuns sa imparta primul loc cu Battlestar Galactica deci nota 10/10 cu felicitari. Va recomand sa cititi trivia pentru a va face o idee despre modul in care au fost cheltuiti cei 100 de milioane de dolari...
 
Last edited by a moderator:
FlashForward îmi place, dar îmi tot amintește de LOST și mai ales de Jericho. Iar asta, din nefericire, mă face să nu fiu surprins la unele plot twists.
 
The Big Bang Theory: sitcom american; 4 geeks şi o vecină chelneriţă, simpatică, wannabe actress. Simpatic, merge văzut o dată dar nu e remarcabil.

Fawlty Towers: britanic, comedie de referinţă, trebuie neapărat văzut. Acţiune plasată într-un mic hotel de provincie, personaje principale cuplul proprietar, chelneri, bucătari etc. Co-autor şi personaj principal este John Cleese, membru al Monthy Python, asta ca să vă faceţi o idee despre calitatea umorului.

Blackadder: tot britanic, tot de referinţă. Joacă Rowan Atkinson şi Hugh Laurie. Primul sezon mi s-a părut că-şi dă drumul mai greu dar celelalte sînt excelente.

Only Fools And Horses: iarăşi britanic. Doi fraţi şi bunicul lor, mici "afacerişti" cu toate ciupelile posibile, de la organizat tururi fake ale Londrei la plasat marfă "căzută" din camion. E o incursiune foarte haioasă în lumea băştinaşilor londonezi. Numărul unu în topul sitcom BBC (nu că are vreo importanţă, trebuie să fii englez ca să fii de acord probabil.)

The Good Life: din nou britanic. Un cuplu ia decizia să-şi bage picioarele în viaţa anostă de funcţionari şi să devină independenţi. Asta însemnînd să-şi cultive singuri mîncarea, să crească animale, să-şi producă propriile haine, curent electric etc. Hazul provine din faptul că vecinii şi cei mai buni prieteni sînt nişte carierişti snobi. Este o comedie foarte bună şi totodată are momente dramatice excelente, cauzate de problemele întîlnite de protagonişti. E considerat unul dintre cele mai iubite seriale britanice pentru că are "feeling", nu numai comedie. La turnarea ultimul episod a ţinut să asiste în audienţă chiar regina.

As Time Goes By: tot britanic dar mai mult dramă şi siropos decît comedie, deşi tehnic e considerat sitcom. Amuzament mai mult de situaţie şi dialog, adică foarte cuminte, nimic să te facă să te tăvăleşti pe jos. Dacă-ţi plac personajele şi primul episod probabil o să-ţi placă să-l urmăreşti pentru relaxare.

House MD: văzut vreo 5 sezoane. American, dar joacă Hugh Laurie. Centrat pe personajul principal interpretat de el, un doctor diagnostician genial dar cu probleme de integrare socială care îi afectează pe toţi cei din jur. Are ca atu o dezvoltare a personajelor de cursă lungă. Ca acţiune este cam repetitiv (au un caz, este rezolvat). Are momente amuzante şi o coloană sonoră excelentă. Pe alocuri are şi momente cu adevărat excepţionale.

Dexter: thriller, american. Un individ sociopat lucrează pentru poliţia din Miami în calitate de criminalist şi e ucigaş în serie "vigilante" în timpul liber. Primul sezon foarte interesant, te prinde, pe al doilea l-am abandonat pe la jumătate, mi s-a părut prea alambicat şi tras de păr. Al treilea mi s-a spus că merită şi că poate fi văzut fără al doilea deci voi încerca.
 
Fawlty Towers recomand si eu calduros, DAR, gasiti versiunea completa pe net, cu comentarii audio (chiar de John Cleese) si cu interviurile actorilor. Seria este foarte buna, dar eu personal am apreciat-o mult mai mult dupa ce am vazut si toate extra-urile.
 
Am ajuns la S05 cu Supernatural, pe care îl consider sub serialele - să zicem - de categorie A (House, Dexter, Rome), dar bun nonetheless.

(Two brothers search for their missing father, the man who trained them to be warriors against supernatural evil.)

Puncte tari, dpmdv:

- coloana sonoră (atît fundalul atmosferic, cît şi melodiile alese - Sabbath, Blue Öyster Cult, Metallica, etc.);
- actori potriviţi;
- nu se ia prea în serios, ba chiar se autoironizează, motiv pentru care nu devine penibil pe parcurs, ca altele;
- Impala lui Dean :biggrin:;
- entertaining (că doar d-aia am văzut 4 sezoane :tongue:).
 
Din Supernatural am văzut nişte episoade pe sărite şi mi-a plăcut stilul actorilor. Au umor, bine dozat ca să mai compenseze din restul.
 
Back
Top