Recomandări şi discuţii despre seriale TV

Din seria StarTrek a vazut cineva Enterprise?

Bineinteles ca da :smile:.

4 sezoane, primele 2 destul de slabe, de fapt au fost si cele care au distrus serialul. Al 3-lea extraordinar, dar din pacate nu a mai reusit sa salveze nimic.

Sezonul 4...undeva la mijloc intre cele doua, au exagerat cu story-arc-uri peste 2-3 episoade, dar oricum a fost mult peste sez 1 si 2. Daca ar fi inceput cu 3 si 4 direct, acum probabil se turna sezonul 10 :smile:
 
Din pacate fanii Star Trek au vazut problema exact invers, ultimele 2 sezoane, axate mai mult pe actiune decat pe explorare si rezolvari diplomatice (filozofia Star Trek asa cum a fost scrisa de Gene Roddenberry) au avut un succes din ce in ce mai scazut, finele ultimului sezon scazand la doar 200-300 de mii de spectatori la premiera, penibil pentru un serial care isi propunea o audienta de 10 ori mai mare. Personal mi-a placut de la cap la coada, dupa cum am scris si aici, atat partea de actiune cat si inceputurile, cand ma distra faptul ca erau cei mai varza din galaxie, aparent, trageau cu rachete clasice care nu faceau rau nimanui si nici nu avea scuturi - chestia aia cu polarizarea exteriorului era proiectata sa-i protejeze de mini-asteriozi cand calatoreau in warp, nu sa-i apere de torpile fotonice. Ar mai fi multe de spus dar deja intru in spoilers... ideea e ca merita vazut, parerea mea. :smile:
 
Last edited by a moderator:
cosmin_c, le-am vazut exact cand au aparut, am participat la discutii pe unele dintre cele mai mari forumuri (trekbbs, startrek.com, etc) si crede-ma, nu a apreciat nimeni sezonul 1 si 2.
Toata lumea si-a dorit alte povesti (romulan war, formarea federatiei, etc) pe care scenaristii pur si simplu le-au ignorat. Ba din contra, au bagat si elemente care n-aveau ce cauta, de ex episodul cu Borgii. A curs foarte multa "cerneala" pe tema sezonului 1 si 2, poate la fel de multa ca si despre finalul seriei Voyager :smile:.
Tot bashingul a disparut odata cu aparitia seriei 3, care primea note de 9 sau 10 episod de episod. Iar seria 4 a continuat cat de cat in stilul acesta, cu o usoara coborare in calitate. (poate pentru ca nu a reusit sa tina pasul cu sezonul 3)
Din punctul meu de vedere sezoanele 1 si 2 merita urmarite doar pentru a te familiariza cu personajele. Altfel...se poate vedea 1x01 , urmat direct de finalul ultimul episod din seria 2 si apoi sez 3.
 
Cateva sute sau mii discuta pe forumuri si alte milioane se uita sau nu se uita la un film; evident aia care discuta pe forum se considera superiori, elevati, deosebiti pentru ca opinia lor difera de a celorlalti milioane, din cauza carora rating-ul serialului a continuat sa scada si la seria 3 iar la seria 4 s-a prabusit de tot. In fine, cam tardive discutiile, serialul s-a incheiat de ani de zile...
 
Battlestar Galactica tocmai a ajuns la ultimul episod. În acest moment peste 100.000 de oameni îl descarcă de pe torenți doar din sursa [eztv], pare a fi destul de popular în afara SUA :biggrin:
 
Imi povesteste si mie cineva sfarsitul?
S-a transformat in telenovela pe la seria 2 si nu l-am mai putut urmari.
 
Da' dă "Familia Bundy" nu zice nimeni nimic?
Oare nu e locul lui (serialului) aici?
Am văzut acolo nişte poante super şi nişte ironii foarte subtile la adresa societăţii americane.
Mi-aduc aminte că într-o seară am râs cu lacrimi aproape toată durata episodului. Ca de obicei, unele episoade au fost mai amuzante, altele mai puţin, unele mai stupizele, altele mai inteligent făcute....ş.a.m.d.
Deci???
 
Mi s-a părut acceptabil în primele - nu mai ştiu - patru? sezoane. După care devine la fel de interesant ca Leana şi Costel.
 
Din cele recomandate mai sus, recomand și eu ce-am văzut ( și mi-a plăcut ) :
Grey's Anatomy - aștept sezon nou zilele astea :biggrin:
House M.D. - se pare că am afinitate pentru serialele cu doctori.
Gilmore girls - drăguț, replici haioase de multe ori. Într-adevar mai slabe ultimele sezoane, însă tot am stat să le văd și pe-alea.
2 and a half men - nu sunt la zi, însă mă destinde. Când vreau să mă relaxez, mai văd câte un episod.

Văd că nu a recomandat nimeni până acum Heroes - mi-a plăcut, deși în general nu agreez filmele în care apar oameni cu puteri supranaturale...Ăsta a fost pe gustul meu.

Mi-a fost recomandat serialul 24 hours , probabil va fi următorul pe care îl voi încerca, dar cine știe când.

A, mie personal mi-a plăcut și Sex and the city , și serialul și filmul, însă nu știu cât de apreciat ar fi de membrii de sex masculin, care predomină acest forum.

Primul meu mesaj, așa că vă salut și noapte bună! :smile:)
 
Pot sa iti mai recomand cateva seriale la care se uita nevasta-mea, pe langa cele pe care le-ai amintit. My name is Earl, Ally McBeal, Fringe, Burn Notice... Si mie mi-a placut Heroes, si am amintit de el mai demult. La 24 trebuie sa te astepti la 24x7 episoade de actiune nonstop. Daca nu esti genul care sa vezi actorul principal iesind teafar dintr-un milion de situatii limita, el fiind singurul ce poate sa salveze lumea etc..., mai bine nu te apuci sa te uiti.
 
A reinceput The Big Bang Theory, sezonul 3, vi-l recomand cu caldura. Este unul dintre cele mai bune seriale de comedie pe care le-am vazut in ultimii ani, de fapt este chiar singurul care m-a convins sa-l vad episod cu episod, de vreo 3 ori chiar. :smile:
 
Eu sunt acum prins cu The West Wing. Nu ştiu exact de ce îmi place atât de mult, dar mai bine mă mai uit la un episod decât să (mă) analizez prea mult.
 
Eu urmăresc aşa:

Prison Break - 4 sezoane, văzut cap-coadă.
House MD - 5 sezoane, văzut cap coadă. Văd că deja a început sezonul 6, probabil până la sfârşitul săptămânii e disponibil primul episod.
Two and a Half Men - 6 sezoane, văzut cap-coadă. Cred că deja e disponibil primul episod din sezonul 7.
Family Guy - 7 sezoane, am văzut abia primul sezon.

Mă uitam într-un timp şi la American Dad însă de la o vreme mă plictiseşte. Văzusem undeva un comentariu, American Dad a început bine şi scade la calitate, Family Guy a început slab şi creşte calitativ. Tind să-i dau crezare, a început să-mi placă din ce în ce mai mult Family Guy.
Iniţial urmăream fiecare episod, însă n-am răbdare să stau o săptămână până apare episodul următor. Aşa că aştept până la finalul sezonului după care îl văd cap coadă, un fel de maraton. :biggrin:
 
Primele 2 chiar, ca se difuzeaza impreuna. Si Gossip Girl a aparut, How I met your Mother, 2.5 Men si Heroes.
 
Back
Top