Recomandare placa de sunet

Credeti ca unul cu protectie la supratensiune chiar face ce spune? Are vreo siguranta ceva pe acolo sau e doar vrajeala.

Protecția la supratensiune este sub forma unui mic beculeț cu neon, prin care se descarcă tensiunile mai mari (gen 400V). Din punctul meu de vedere, ai da banii pe prostii; trebuie să fie o tensiune suficient de mare ca să se producă arcul electric în bec, iar timpul de reacție e de ordinul milisecundelor (cam de 1000 de ori mai lent decât viteza cu care se autodistrug componentele sensibile dintr-o sursă de alimentare în comutație). La fel de bine poți lua un bec din ăla cu câțiva lei și să-l montezi într-o priză din casă, cu același rezultat.

Pentru împământare, vezi la magazinele de bricolaj tije pentru împământări/paratrăznet, fie rotunde fie profil cruce. Nu-s o avere, se montează la fel cum intenționezi, dar măcar nu-s din fier să ruginească.
 
Simt nevoia sa mentionez ca amplificatorul NAD din sistemul tau (de fapt si cel scump, din sistemul meu :biggrin: ) nu are impamantare. A pune impamantare doar la PC este o mare frectie, intr-un sistem audio este mult mai important sa ai toate sculele la acelasi potential (electric, nu in alt sens) decat sa ai impamantare la jumatate din lantul audio. Daca ai ajuns la tuning asa fin, la redus zgomotul/interferentele din sistem, iti recomand o sursa de alimentare cat mai buna (Seasonic SII pare a fi ideala, nu seria X hi-end), o placa de baza buna, cablul dintre DAC si amplificator bine ecranat si cu conectori de calitate si de ce nu, un sistem de operare tunat special pentru audio - poti face un stick bootabil cu daphile sau alt soft de genul asta iar cand vrei sa asculti muzica la maxim de calitate teoretic posibila bootezi de pe el. Spun teoretic pentru ca nu poate garanta nimeni ca vei auzi vreo diferenta fata de un foobar chior rulat din windows. Daca vrei diferente audibile panouri de hd foam scrie pe tine. :biggrin:

P.S. Nu pot sa nu remarc cum s-a ajuns de la o recomandare de placa de sunet la boxe de 1000+ euro si tuning pentru calitate audio maxima. :smile:
 
In mod sigur nu am ajuns la un tuning atit de fin. Impamintarea o voi face nu (numai) pentru PC si amplificator, ci pentru electrocasnice si pt mine, ca sa nu ma curentez. De vreo 10 ani am o sursa Seasonic (M 430 sau ceva de genul asta) careia i-am schimbat ventilatorul cu un Scyte Slipstream de 800 pe care il tin la 600 de ture. Mai am un ventilator d'asta pe carcasa (Antec P180 mini). Procesorul e racit pasiv, iar placa video e integrata. Sistemul este dead silent. Sincer, ce ma intereseaza este ca pc-ul sa nu faca zgomot. Partea de semnale electrice etc ... e tuning prea fin pt mine. Intr-o camera de 14mp nu prea am cum sa am soundstage... Nu intru in fineturi audiofile nu pentru ca le consider exagerate (desi unele frizeaza dementa, vezi cablul de ca vorbeam mai devreme), ci pentru ca nu ma pasioneaza. Multumesc pt sfaturi, dar ma rezum la niste boxe bune, un amplificator bun, un dac bunicel, PC tacut si muzica ...
Probabil ca urmatorul upgrade va fi la amplificator. Asta daca voi putea gasi ceva pe la 5-6 mii de lei care sa imbunatateasca sunetul pe care il am acum. Daca nu, nu!
Totusi cred ca voi gasi ceva. Citesc review-uri la chestii de genul Exposure, Rega, Rotel ... Are rost sau imi spui tu ce crezi ca ar merita audiat pentru a ma hotari? Oricum upgrade-ul va fi la anul. Am spus ce fel de muzica ascult si stii restul componentelor audio. Vad ca tu tii tare la NAD-ul ala. Sint convins ca nu degeaba.

PS: Peretii casei mele sint din paianta. E audiofila? :biggrin:
 
Eu ma refeream la zgomotul electric generat de calculator, nu la zgomotul ventilatoarelor. :biggrin: Ala poate fi redus cu o sursa buna, placa de baza buna si alte mici detalii de genul asta - exista si placi de baza cu USB audiofil de exemplu, un port separat cu alimentrare filtrata separat. Sursa ta era buna pentru audio, dar dupa 10 ani nici macar condensatorii din Seasonic nu mai au randamentul de la inceput...

Nu cred ca are rost sa dai pe amplificator cat ai dat pe boxe sau chiar mai mult. In primul rand, se gasesc mereu scule foarte bune si aproap noi pe piata SH, nu ma refer la piesele alea de muzeu care mai mereu au probleme ci la amplificatoare de 2-3-5 ani, care si la SH costa 2-3 mii de lei. Nou din magazin, imi mentin parerea ca Yamaha A-S1000 este excelent si foarte greu de batut, l-am ascultat impreuna cu BS 244 la un prieten (in mod repetat) si nu am ce-i reprosa.
 
Eu ma refeream la zgomotul electric generat de calculator, nu la zgomotul ventilatoarelor. :biggrin:

Mi-am dat seama despre ce vorbeai acolo. Am si spus:

Partea de semnale electrice etc ... e tuning prea fin pt mine

Referitor la Yamaha A-S1000, voi face o auditie cind voi avea banii de upgrade. Sper ca ramine valabila oferta ta. Daca imi place mai mult decit NAD-ul pe care il am, il voi cumpara. Daca nu, de banii aia imi iau un cablu audiofil entry level ca sa pun in valoare boxele astea noi! :biggrin2:
 
Bun, acum sper ca ai de gand sa le montezi corespunzator. :biggrin: Adica taiat jos partea de fir insurubata acum (care poate fi oxidata, cuprul oxideaza destul de usor) si curatat izolatia pentru exact cat intra in banana, ca sa nu mai ai zone expuse si strans bine de tot suruburile, eventual re-stranse dupa 1-2 zile cand se mai aseaza/preseaza cablul inauntru. Eu chiar m-am spalat bine pe maini si re-spalat dupa fiecare 2 cabluri, transpiratia este foarte daunatoare cuprului (again, oxidare) si am preferat sa las cat mai putina pe cablu...
 
Eu chiar inainte sa le atasez la boxe curat bine sirmele cu alcool izopropilic. Sincer sa fiu, se aud atit de bine boxele ca nu prea imi vine sa umblu la ele ... Si mai e si lenea, un hobby vechi de-al meu.

Am vazut ca in vara asta Yamaha scoate A-S1100 care are nu stiu ce mosfeti, un transformator si mai baban decit predecesorul lui si "vumetre". Costa cu 500 de euro mai mult decit S1000 si are 23 de kile. Merita banii fie doar si pentru cit fier are in el.
 
Eu stiam Yamaha A-S1000 la pana in 4000 ron, la cat e acum pe site-urile de specialitate (cu 1000 ron mai mult) nu merita banii de luat asa de nou, sincer. Despre A-S1100 nu stiu inca nimic, nu l-am ascultat. Chestia e ca deja la banii lui A-S1100 sunt amplificatoare care au cam sters pe jos cu A-S1000 chiar pe BS 244, ma refer in special la Hegel H80 care in plus mai si contine un DAC mai bun decat alde Dragonfly deci ai intra direct cu cablu USB in el...
 
Chestia e ca deja la banii lui A-S1100 sunt amplificatoare care au cam sters pe jos cu A-S1000 chiar pe BS 244, ma refer in special la Hegel H80 care in plus mai si contine un DAC mai bun decat alde Dragonfly deci ai intra direct cu cablu USB in el...

Esti destul de categoric, ceea ce inseamna ca Hegel asta chiar te-a impresionat. Faza e ca are un nume foarte cunoscut... Nu mi-a placut niciodata nenea asta cu rationalismul lui intortocheat. Nu puteau aia sa ii zica Lao Zi? :biggrin:
 
In momentul in care proprietarul de A-S1000+BS244 spune clar "ba hegelu' asta suna mai bine decat yamaha" adica fix omul care simte nevoia naturala de a-si apara sistemul (si care a tinut cu Yamaha in comparatiile cu Cyrus, Primare, Audiolab si altele) eu zic ca lucrurile sunt limpezi. :biggrin: Eu am testat pe boxele mele fratele sau mai mare, H160 care de asemenea are niste calitati indiscutabile, dar si pretul este in alta lume, nu are ce cauta pe boxele tale...
 
Semi-OT: fain ca ii pun VU-metre, arata intr-un mare fel A-S1100 ala, pacat ca o iau pe campii cu pretul. Hegel-ul in schimb e urat ca naiba, cum sa pui asa ceva la vedere intr-o sufragerie? :goofy:
 
Ce sufragerie? Pai eu il iau ca sa ma uit la el? Nu imi pasa cum arata. Important e sa sune bine. Desi pretul e destul de mare il am in vedere pe h80 asta. Poate, cine stie, ma voi putea intinde pina la banii astia. Vad ca DAC-ul integrat nu stie 88khz pe usb. Probabil ca isi dezvaluie potentialul pe celelalte intrari digitale care suporta orice pina la 24/192. Cine isi ia asa ceva si nu foloseste coax sau optical pt DAC arunca cu banii aiurea. Sigur ca exclud varianta in care respectivul are un DAC ca al lui Cosmin si foloseste intrarea analogica.
 
Bine ca n-am boxe care sa merite mai mult de A-S500... :biggrin:
Pentru mine personal conteaza destul de mult si aspectul echipamentelor, la mine sistemul principal urmeaza sa fie instalat in living. Stiu cat m-am chinuit sa gasesc un streamer/CD-player/amplificator/FM tuner all-in-one care sa arate si decent, de pus in dormitor, ca multe sus urate rau.
Dar chiar si pentru bagat in dulap, Hegel-ul ala tot urat este. :tongue:
PS: discutiile de aici, intrucat sunt despre muzica avand PC-ul ca sursa, n-ar merge mutate pe celalalt thread, cu experiente personale? Sa fie toate discutiile despre audio intr-un singul loc...
 
DAC-ul integrat este bun oricum, chiar si pe USB va canta mai bine ca Dragonfly. Nu stiu daca l-am testat si cu fisiere de 88.2 khz dar eu il plasez in clasa DAC-urilor de ~2000 RON.
 
Acum pun termopane si gaze. Vad ce bani imi ramin si probabil ca in iarna ma duc sa il ascult. Este la limita superioara a bugetului, dar daca suna foarte bine il voi lua. Crezi ca AVstore mi-l da acasa sa il ascult? Sau il comand si daca nu imi place il pot returna fara probleme? Am vazut ca prin alte tari se poarta chestia asta, fiind chiar o strategie firmelor care comercializeaza asa ceva.
 
Cred ca daca ma ofer eu ca pila ti-l dau si la auditii. Sper. :biggrin: Sau macar ppoate pot aranja sa-l asculti la amicul cu BS 244, in comparatie cu Yamaha A-S1000. In plus, daca sunt eu pila poate aranjam si un discount, ca importator direct pot face asta la brandul Hegel - nu tot ce au in oferta este adus direct, iar brandurile la care fac doar distributie retail nu prea au loc sa mai dea discount serios. O alta idee ar fi black friday, ei intotdeauna au venit cu oferte bune cu ocazia asta, in special la brandurile importate de ei. Eu ma astept la un 20% discount de black friday, daca nu chiar mai mult. Chiar o sa fiu atent si eu, adica pentru mine. :biggrin:
 
Back
Top