Raspberry Pi

Neo

The Good Doctor
Sugar daddy
Mai nou al meu ingheata. Nu gasesc nici o explicatie si nici nu ma mai pot conecta la el. Dupa power on merge o perioada random si ... iar.
Vreo idee? Temperatura procesorului e relativ constanta la 46, RAM nu e incarcat excesiv ... (am grafice pentru asta).

Și al meu Pi4 arăta tot 46 și se restarta. De blocat nu. Mai am un Pi1 care este strict pihole și stă in 46-52 cu lunile de uptime in schimb.

În funcție de ce model este, ce carcasă ai la el, ce faci cu el, cu ce îl alimentezi și unde este plasat, m-aș uita la logs, răcire și alimentare.

ipman

Membru Senior
A mai facut odata chiar cu watchdog enabled. Sau cel putin asa cred eu ca l-am enable.
Avand in vedere ca a mers peste 2 ani de zile in aceeasi configuratie si pozitie, ba mai mult vara cand temperaturile sunt mai mari, tind sa suspectez ceva software, nu hardware.

ipman

Membru Senior
Daca ati sti voi cu ce e masurata sursa aia ... cred ca i-ar fi si frica sa mai zica ceva.

ipman

Membru Senior
S-a speriat si a mers 3 zile apoi a crapat. Nu am gasit nimic care sa ajute.
Nu e nimic critic care sa ruleze pe el, dar sunt curios de ce i se intampla.

taxon

Membru Senior
Sugar daddy
Ati sfeclit-o, mi-am luat si eu (finally) un Pi 4B.
Daca incep sa ma joc cu el, sa vezi ce o sa va sicii cu intrebari.
Cu ce sa incep?

Marius '95

Membru Senior
Sugar daddy
Nuuu, bahhh, LibreELEC, ca le include pe amandoua. :tongue:

Totusi cred ca ar trebui sa inceapa cu NOOBS. :hihi:

puterfixer

Administrator
Sugar daddy
Hmmm. Nu toate raspberry-urile sunt la fel, se pare. Am eliberat un RPi 3B+ și am pus un RPi de primă generație pe post de Pi-Hole în rețea; nu doar update-urile sunt mai lente, dar uneori în mod inexplicabil crapă ceva și văd reclame în aplicații. Dau un restart și merge iar. I don't get it...

Marius '95

Membru Senior
Sugar daddy
Vezi reclame daca ti-a raspuns alt DNS decat Pi-hole.
Fa si tu o captura de pachete DNS ca sa vezi ce crapa.

puterfixer

Administrator
Sugar daddy
Mult succes să fac captură de pachete pe Android. Suspectez că Androidu', dacă nu îi răspunde DNS-ul de pe WiFi, încearcă de la sine putere să facă traficul prin conexiunea LTE. N-ar fi prima oară când, atunci când îmi pică conexiunea la internet acasă, telefonul stă conectat la WiFi dar îmi spune că n-are internet acolo și merge netul pe LTE chiar dacă WiFi rămâne conectat. Desigur, o variantă e să opresc conexiunea de date atunci când sunt conectat pe WiFi, dar ăsta e un mod foarte indirect de a vedea când pi-hole răspunde selectiv. Tratez simptomele, nu cauza. Mai degrabă m-ar interesa să înțeleg cum pot găsi cauza pe RPi, și de ce aceeași configurație și imagine poate să nu dea rateuri pe un RPi3B+ dar să facă figuri pe un RPi1B.

Marius '95

Membru Senior
Sugar daddy
Pai nu e nevoie sa faci captura de pe Android. Fa-o de pe router. Te intereseaza RPi-ul, nu LTE-ul.

Top Bottom