PC nou

Având în vedere că n-am dat șuturi niciodată calculatorului, aș putea spera să mă țină măcar cât WD-ul actual. :biggrin: O să mă mai gândesc după ce asamblez componentele ce le am deja, că le am pe toate. Le-am dat flit măgarilor de la garaj (în sfârșit m-am convins definitiv să nu mai iau niciodată ceva de-acolo) și am luat sursă de la Altex GL. Nu, nu Segotep, tot Sirtec.
 
Având în vedere că n-am dat șuturi niciodată calculatorului
Având în vedere că vin de departe, de obicei din sud estul Asiei, şi prin câte mâini trec înainte să ajungă în PC-ul tău... chiar crezi că mai contează?
 
Nu stiu daca conteaza asa mult drumul ala lung, adica cand tragem linia sa stii ca nu stau mult mai prost ca WD la total, cred ca e sub 1% diferenta (recunosc, nu am mai verificat de ceva timp). Pe mine ma ingrijoreaza faptul ca majoritatea vin cu defectul zgomot mecanic, in timp ce la WD defectele sunt mult mai variate, ca sa zic asa, multe care inca merg dar au sectoare defecte / SMART failed, de exemplu. Chestia e ca la un HDD care crapa cu zgomot mecanic ai cam zero sanse la recuperarea de date, pentru ca pica efectiv instant, nu incepe sa faca probleme treptat sa ai timp sa faci backup, sa mai recuperezi ceva in timp ce apar baduri, etc...

Mai degraba as fi ingrijorat de drumul facut de curier, insa si pentru asta exista garantie. Dar pentru date, nu exista.
 
Ce ar trebui sa dezactivez din W10? Ce sa mut pe HDD? Indexare, WinUpdate, Sys restore etc.
N-am putut rezista tentatiei si am asamblat jucaria azi. Am instalat W10 si acum caut sa-l personalizez. :biggrin:
M-a socat efectiv cand am vazut cat de mica e placa de baza comparativ cu cealalta. :insane:
 
La naiba, tre' sa instalez Firefox, sa am ceva obisnuit cu care sa lucrez, ca sa pot pune si foto.
Nici driverele nu le-am instalat. Sa le iau de la producatori sau de la MSI (placa de baza)?
In schimb, am instalat deja avastu'.:biggrin:
 
Il poti ignora daca te afecteaza, mai ales in ziua de Craciun. :wink: Dealtfel, comentariile tale nu aduc absolut nimic bun si sa stii ca am observat demult asta. Nu persevera.
 
Last edited:
Ai inteles prost ce am vrut sa zic. Sunt chestii simple pe care le poti gasi la o simpla cautare pe google daca te framanta intrebari banale ca multe de mai sus.
Sa-l stapanesti sanatos si sa te bucuri de el.
 
Am inteles foarte bine ce ai vrut sa zici si, mai ales, cum o zici. Ai zis lucruri diferite in cele doua postari. :wink:

Ce am putut gasi pe net am cautat. Unele chestii le gasesc si (poate) nu le inteleg. Imi place sa inteleg lucrurile si de aceea apelez la persoane care stiu. E drept, uneori am tendinta (impulsiva) de a intreba intai si de a cauta apoi. O s-o domolesc. Si-apoi, fac calculatoare din 8 in 8 ani si nu-s foarte bine pus la punct cu ultimele noutati (mai ales cand nu le am in fata, inainte de instalare de pilda).
 
Drivere?! Eventual doar cel de la nVidia (sa fie ultima varianta) ca restul le instaleaza Win10 singur. Cat despre mutatul chestiilor din Win pe HDD, care mai e rostul SSD-ului?
 
Swap, Temp etc. astea le las acolo? Drivere le-am pus eu pe ultimele de la Realtek (audio si lan) si nVidia.
 
Foto. Wire management profesional. :biggrin: La cat loc e-n carcasa aia, nici nu-mi pasa.

Pe site-ul MSI, la suport pentru placa de bază, există la "other drivers" următoarele:
- On board VGA drivers (nu am instalat devreme ce folosesc placă video dedicată),
- Intel Management Engine driver,
- Intel Small Business Basics,
- Intel Serial I/O drivers.
Pe ultimele 3 nu le-am instalat. Sunt necesare?
 

Attachments

  • IMG_20161225_093657.jpg
    IMG_20161225_093657.jpg
    111 KB · Views: 30
  • IMG_20161225_112213.jpg
    IMG_20161225_112213.jpg
    123.3 KB · Views: 34
  • atto.jpg
    atto.jpg
    86.8 KB · Views: 31
  • sddb.jpg
    sddb.jpg
    47.9 KB · Views: 29
  • speccy.jpg
    speccy.jpg
    29.6 KB · Views: 30
Prețul nu e neapărat suspect, toate componentele low end ajung să aibă cam aceleași prețuri. Adică există o zonă de componente low end care-s mai scumpe decât ar trebui să fie, așa cum este și la celălalt capăt (de high end). Seagate-urile Desktop de 1-2TB de acum ceva timp nu au fost prea reușite (crăpau mai des decât media), doar variantele de 3-4TB sunt interesante.

Seagate de 3TB crapă în draci, nimic interesant, iar Seagate le repară în loc să le înlocuiască, nimic dezirabil.
 
Last edited by a moderator:
Și la astea e valabilă treaba cu norocul? Ce marcă ar fi mai fiabilă, după Hitachi, despre care am auzit lucruri bune?
 
Sunt atât de multe teste pe net și atât de contradictorii, încât prefer opinii ale unor oameni care știu câte ceva despre HDD-uri și care (poate) au tangență des cu ele. Am citit și eu zeci de site-uri: unii iau partea Seagate, alții WD etc.
Nu ești rău, doar nu poți să te-abții.
 
Ala nu e un test, este o statistica de failures de la o "ferma" de storage. Pe langa statisticile lor, chiar si ce pot face eu cu datele RMA de la nivel de importator bagate in Qlik este subtirel, pentru ca acolo exista un mediu controlat, nu exista clienti care mai dau cu sutul in carcasa, etc etc...
 
Back
Top