PC nou

prefer opinii ale unor oameni care știu câte ceva despre HDD-uri și care (poate) au tangență des cu ele
Cred ca niste statistici ca cele de mai sus ar trebui sa ti se para perfect relevante, in fond asta cauti, nu? Preferi parerea lu' Gigel care a avut o experienta nasoala cu 2 WD si a auzit de la prieteni ca WD sucks, sau niste teste in acelasi mediu, cu aceeasi alimentare, in aceleasi conditii de lucru pe un numar enorm de unitati?
 
Da, Gigeii de aici contează mai mult decât statisticile alea. Chiar dacă uneori și ei se înșeală. :wink:
 
Asta-mi amintește că din 4 discuri Seagate SV35 mi-au crăpat toate în 3 ani, deși era serie specială pentru DVR-uri cu scriere/citire 24/7, în condiții ideale de funcționare. Iar când am scris asta într-un review ca avertisment să aibă oamenii backup, mi-a răspuns un gigel că bat câmpii fiindcă are și el unul și merge super. Mda.

Io nu mai Seagate. Am pierdut numărătoarea discurilor duse la un centru de recuperare de date pentru canibalizat piese sau reciclat. Acum vreo lună a mai crăpat unul, de data asta model de laptop; deja am cutie pregătită pentru discuri Seagate defecte. Treptat înlocuiesc totul cu HGST, la mine și la părinți. O fi brandul cumpărat de WD, dar producția pare a fi încă distinctă, iar statisticile arată că nu e doar eticheta diferită.
 
Și la astea e valabilă treaba cu norocul? Ce marcă ar fi mai fiabilă, după Hitachi, despre care am auzit lucruri bune?

WD. Red pentru stocare şi Black pentru instalat jocuri. Am 4x4TB Red şi nu-s singurul foarte mulțumit de ele. Nu RAID, nu nimic, doar drives formatate NTFS.
 
Last edited by a moderator:
Black pentru instalat jocuri.

Personal nu am avut experiente tocmai fericite cu WD Black: saptamana trecuta spre exemplu am dus 2 buc de 500GB la garantie si asta ma face ca in primele zile de lucru din 2017 sa verific si restul calculatoarelor cu WD Black de la birou.
 
Pace! :biggrin: Am luat Seagate-ul de 1TB. Ultrasuficient pentru mine și la 220 lei n-o să plâng prea mult după el dacă mă lasă post garanție. Are viteze bunicele și va fi folosit împreună cu bătrânul WD640AAKS în sistemul ce de-abia l-am asamblat.
 
what_have_you_done_face_by_peteypiranha128-d3pbwit.jpg


PS: am doua SV35 - unul de 2TB, altul de 3TB, sunt cele mai mişto HDD-uri pe care le am avut până acum. :biggrin:
 
Ah, da, merge foarte bine! Aveam instalat pe W8.1 CoD MW2 și l-am putut juca fără să-l reinstalez. Fps-uri multe, se mișcă cursiv. Apoi am pus Crysis3 și iarăși merge foarte bine. De PES2017 nu mai spun: la detalii maxime cu AA și texturi la max. din driver se vede pe TV-ul de 130 cm ca de pe PS4. Mai am în gând FarCry4, CoD Black Ops 2 (1 mi-a plăcut mult), DOOM și care-or mai pica pe mână.

Se mișcă foarte bine și SSD-ul (văd că și noul HDD), dar, sincer, după fiecare instalare nouă mi s-a părut că mișcă bine și de pe HDD. Evident, nu boota în max. 20s, dar se mișca OK. S-o țină tot așa!
 
Personal nu am avut experiente tocmai fericite cu WD Black: saptamana trecuta spre exemplu am dus 2 buc de 500GB la garantie si asta ma face ca in primele zile de lucru din 2017 sa verific si restul calculatoarelor cu WD Black de la birou.

Din câte știam, WD Black care erau până în 1TB bine sau tocmai strălucite, eu mă refeream la cele 1TB+.
 
Last edited by a moderator:
Inițial, se auzea un zumzet ușor de frecvență ridicată dinspre carcasă. Identificat vinovatul: Seagate-ul, care e mai subțire decât locașul său. Folosit niște poliuretan cu simț de răspundere pentru fixare. În liniștea mormântală ce s-a lăsat, am observat că un ventilator de carcasă (alimentet molex) cârâie ușor (probabil rulmentul/lagărul). Mă gândesc să-l schimb. Mai am un ventilator disponibil, dar e cu mufă mamă pentru 3 pini. Placa de bază are mufă tată (Sysfan) cu 4 pini. Al 4-lea bănuiesc că e cel care controlează turația. Îl pot folosi în configurația descrisă? Va merge la turație maximă și nu-l va raporta placa de bază, nu?
 
Last edited:
Unele placi de baza pot controla si coolere cu 3 pini, chiar daca au mufa cu 4 pini. Iar de raportat va fi oricum raportat, daca te referi pe rpm, firul respectiv exista deja.
 
Fiindcă n-am găsit loc unde să postez despre ceva impresii din jocuri, o să postez tot aici.
Wolfenstein The New Order a fost OK ca shooter, cu poveste, cu mici provocări de rezolvat, exact ce-i trebuie unui joc să nu fie plictisitor sau enervant. Mi-a plăcut că, la un joc cu așa grafică, n-am avut pic de lag, chiar și la scenele când umpli de gloanțe nemții. Feelingul trasului cu arma este excepțional. Aceste chestii s-au menținut și în Wolfenstein The Old Blood, care îmi place chiar mai mult, ca gameplay. Atmosfera e aproape ca aceea din RTCW (2001), păcat că n-au compus o muzică pe măsură. Îmi place că te poți folosi de abilitățile stealth (în celălalt nu prea puteai s-o faci decât rar), fiindcă ai arme cu silencer (pistoalele). Frumoase jocuri! Cu un plus pentru W-TOB (2015).

PS: nu pot să cred că mi-a scăpat Wolfenstein 2009... :what:
 
Am terminat și Doom 2016, Metro 2033 Redux (mi s-a părut că arată mai bine decât originalul) și CoD Modern Warfare 3.
Doom are de departe grafica cea mai impresionantă și se mișcă incredibil de bine. Până la urmă, în ciuda impresiei inițiale, jocul m-a atras. E mai mult haios, nostim de jucat. Combo-urile alea cu loviturile de grație sunt mortal de hazlii. :biggrin: Chiar dacă omori monștri după monștri, jocul e distractiv, nu te solicită. Important e să țopăi ca un gnu și să tragi în neștire cu puzderia de arme (mișto) din dotare. Merită un 8,5 din 10 per total.
Metro, pe de altă parte, are poveste. Are și grafică. Nu briliantă ca Doom (deh, e producție 2010, totuși, fățuit ceva mai târziu). Mi-a adus aminte de Stalker nițel. Merită un 9.
CoD MW3, ca și alte CoD mă cam dezamăgesc. Pe vremuri jucam cu plăcere CoD, dar acum abia așteptam să se termine. Războaiele astea închipuite, teroriști etc. nu-s pentru mine. Nici grafica nu m-a omorât. 7, cu indulgență.

Urmează cursul Crysis3 și FarCry4. Le-am început pe amândouă. FarCry3 mi-a plăcut mai mult decât 4. Crysis se încadrează în media seriei: nici prea prea, nici foarte foarte. Crysis3 mai dă bătăi de cap sistemului uneori, celelalte niciunul n-a scăzut la fps nejucabile.
 
Metro este mișto pe ultima dificultate şi cu căști și lumina stinsă.

Nu pricep cum termină lumea jocurile așa repede, mie nu-mi place să se așeze inamicii ca la tir. :smile: Iar Doom şi Metro nu-s deloc ușoare dacă le dai dificultatea in sus.
 
Last edited by a moderator:
Back
Top