PC nou

Riiiight. Nu vrei să-ți vând eu o sursă? Nu scrie nimic pe ea, da' e în curs de acreditare :biggrin:.
 
Pentru o mică donație, îți fac eu etichetă să scrie ce vrei tu pe sursa aia. Vrei să te lauzi în cartier cu o sursă Ford Mustang de 215 cai putere? Nici o problemă. :biggrin:
 
Eu nu-s așa stresat, din moment ce sursa curentă e de 400W și non 80+ și a mers bine-mersi, fără absolut nicio problemă până în ziua de azi. Cu atât mai mult cea de 500W declarați, cu iz de 80+ va merge OK. Așa să-mi ajute D-zeu! :hihi: Văd că flăcăul ăsta o laudă.

Puteam s-o iau și pe-aia de la altex de 550W, non 80+ și tot eram liniștit.
 
Eficienta energetica are mai degraba legatura cu disipatia termica, nu cu puterea electrica debitata. Sunt teste diferite.
O indicatie buna a calitatii condensatorilor este masurarea ripple, dar asta se face cu aparate de masura mai scumpe decat o sursa din pacate.
 
Eficienta energetica are mai degraba legatura cu disipatia termica, nu cu puterea electrica debitata. Sunt teste diferite.
Da, eu insist pe asta pentru că în cadrul testelor 80plus se verifică eficiența la 20, 50 și la 100% încărcare, și atunci ai cel puțin garanția că ține puterea scrisă pe ea fără să crape. Și ăsta e unul din primii pași spre o sursă mai bună :smile:. Ok, până la riplu mai e, dar atunci când producătorul începe să folosească însemne false (logo "85+", care seamănă cu 80plus dar nu are vreo legătură cu el, kindof adibas) mi se pare un moment bun să stai departe.
 
Pe site-ul HighPower unde m-am uitat io nu era. Dracu' sa-i ia cu versiunile lor de site. Bine ca macar apare. :biggrin:

Mai e o gaselnita cu certificarea asta. Unele sunt in asteptare la certificare da' nu mai au rabdare sa la vina patalamaua oficiala asa ca mai baga stickere d'astea gen adibas. :smile:
Si da, miahi are dreptate. Nu e mare gaselnita sa ai certificarea 80+ dar e un prim semn ca macar componentele din ea nu sunt chiar in dorul lelii.
 
Dacă vine mâine (sper și memoria de la altex) și pot s-o "operez", îi trag o poză.
 
Sincer, nu poza ajuta. Daca ai putea sa analizezi parametri electrici ar fi altceva, dar asta nu-i usor si nici ieftin.
Din poza putem spune cate ceva despre producatorii componentelor, dar nu cu mare precizie. Am gasit condensatori Teapo care functionau bine mersi dupa multi ani, dar e drept ca au fost rari.
 
Mai mult ca sigur o sa mearga OK acum, probabil si peste 2-3 ani. In orice caz, pastreaza si sursa veche in dulap, de backup. Eu inca mai am prima mea sursa "de firma" cumparata acum 11-12 ani cred, un Thermaltake 460W. A fost la revizie cand am trecut-o pe banca de rezerva, totul este in regula inauntru, sta in dulap de ani buni (am imprumutat-o cateva zile unui amic acum vreo 2 ani, poate 3) insa ma intreb sincer daca as mai avea curaj s-o bag acum in sistem, daca sa zicem pica a mea maine dimineata. :biggrin:
 
Nu știu dacă în dulap, dar sigur va fi în casă. Probabil voi reface actualul PC în altă carcasă, că de vândut nu cred să am clienți. :biggrin:

Nu știu de ce, dar discuțiile de până acum îmi sugerează, cumva, că sursele sunt din ce în ce mai proaste? Mă așteptam să fie invers.
 
Adica tu te astepti ca in consumerismul de azi calitatea sa creasca?
Tehnic vorbind pot scriu aici ca sa citesti peste jumate de ora, dar pe scurt calitatea scade, ca altfel n-ar putea sa scada si pretul.
 
Mă aștept ca tehnologiile mai evoluate (ori și astea au stat pe loc?) să producă mai bun și mai ieftin, că tot vorbim de componente electronice.
Caz concret (Sirtecurile mele): mă aștept ca o sursă cu un rating de 100W în plus să fie cel puțin la fel de bună ca una de acum 4-5 ani. Certificările alea, nu zic că nu-mi pasă de ele, dar pentru mine au fost egale cu zero. Poate statistic sunt OK, dar asta mă lasă rece și mă face să cred că norocul joacă un rol mult mai important. Argument personal: Seasonic 400W 80+ bulit după 3 ani. Cumpărat Sirtecul de 400W, non 80+, merge perfect și acum. Să nu mai spun de noname-ul din primul meu PC (merge și acum la serviciu).
Repet, n-am nimic cu certificările alea, dar prefer să am noroc 100%, decât 80+. :wink:
 
Back
Top