PC nou

Sal'tare! ... in bugetul respectiv? Multumesc.

$679 - se incadreaza in buget.
 
$679 - se incadreaza in buget.
Asta ce e? Un soi de Apple TV? :smile:)))
Da, mi-as dori ceva mic pe-afara si mare pe dinauntru, dar n-as prea crede ca asta e solutia. Apoi n-as vrea sa umblu ca bezmeticul dupa diverse softuri pe care le folosesc si sunt mai ales pentru Win si, cel mult, Linux. :wink:
 
Ar mai fi varianta din screenshot. Mi-as pastra si amaratele mele memorii DDR4 2133MHz...
 

Attachments

  • Untitled 1.png
    Untitled 1.png
    79.6 KB · Views: 23
The best and the way to run Windows 11 on your M1 or M2 Mac is by using the Parallels Desktop software. In fact, with the latest Parallels Desktop 18 release, Microsoft is calling this method the 'authorized' way to install Windows 11 on an Apple Silicon Mac.
 
Deci, domnilor, alta data erati mai saritori. :biggrin: Sa fie ce mi-a recomandat Edis0n noul standard in materie de desktoape de-astea? :nerabdator::majoreta:Bestiale emoticoanele astea, nu gasesti prin alte parti... si se muleaza perfect pe starea mea. :hihi:
 
Eu încă am PC un sistem luat de la Miahi, long time ago. Am schimbat doar carcasa și sursa. Nu am nici cea mai vagă idee care sunt trendurile în domeniu și, pentru ce folosesc eu uzual calculatorul acasă, configurația curentă e încă decentă.

Nu te pot sfătui, dar urmăresc cu interes discuția.
 
Ar mai fi varianta din screenshot. Mi-as pastra si amaratele mele memorii DDR4 2133MHz...
Ai de gand sa folosesti Windows 11 ? Pentru ca Win 10 nu face casa buna cu procesoarele astea Intel care au mix de core-uri de viteza diferita. Poti lua linistit si generatia 12 daca vrei, singura diferenta sunt niste e-cores de care te poti lipsi linistit.
 
Cosmin, acum am Win10 si pe PC, si pe laptop. Chestie mai mult de drivere si aplicatii, o spun din nou, astro. Dar nu m-as da in laturi de la Win 11.
Singura cerinta ar fi sa poata si ceva gaming, ca desi mi-a iesit par alb de multa vreme, tot sunt fps-ist infocat. Chiar si online.
M-am uitat pe niste comparatii facute intre aceste doua i5 13500 si R5 7600x + RX6650XT si am observat ca nu e deloc diferenta clara intre cele doua procesoare. Ba, mai mult, AMD-ul ii cam da na-na in unele chestii. M-a uimit si prin prisma faptului ca Ryzenul e mult mai putin energofag... mi-ar fi uril ca pastrez si sursa de 500W.
 
M-am uitat pe niste comparatii facute intre aceste doua i5 13500 si R5 7600x + RX6650XT si am observat ca nu e deloc diferenta clara intre cele doua procesoare. Ba, mai mult, AMD-ul ii cam da na-na in unele chestii. M-a uimit si prin prisma faptului ca Ryzenul e mult mai putin energofag... mi-ar fi uril ca pastrez si sursa de 500W.
Am avut fix ieri discuția asta cu alți amici. Ryzen este poate mai puțin energofag, dar nu aș spune acolo "cu mult mai". Diferențele sunt relativ mici. Iar o sursă de 500W în 2023, mai ales cu vechime... nu aș păstra așa ceva. Condensatorii se degradează în timp, iar generațiile noi sunt mult mai "spikey" în cum trag curent. Nu vrei să facă poc sursa aia că nu știi ce mai ia cu ea.
 
Aaa, da, greseala mea, nu stiu de ce ramasesem cu ideea ca R5 suge 65W... de surse ce sa zic, am luat un Seasonic care a crapat dupa nici un an. O sa risc cu asta pe care o am. E un Sirtec 80+ bronze.
 
Last edited:
Aaa, da, greseala mea, nu stiu de ce ramasesem cu ideea ca R5 suge 65W... de surse ce sa zic, am luat un Seasonic care a crapat dupa nici un an. O sa risc cu asta pe care o am. E un Sirtec 80+ bronze.
Pentru că AMD "minte":

 
Back
Top