1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Noutăţi despre procesoarele Intel

Discussion in 'PC Hardware' started by Rabbit, Oct 16, 2003.

1. burebista

burebista Manic Miner

2. Cosmin_C

Cosmin_C melomaniac

Bravo lor ca ii asteapta nitel si pe AMD, foarte fair-play din partea lor. :biggrin:

3. burebista

burebista Manic Miner

LOL! Iaca si jumatatea plina a paharului. :biggrin:

4. Velkan

Velkan Moderator

5. florin

florin Membru Senior

Şi unul cu varianta mobilă:

Intel Mobile Penryn Benchmarked: Battery Life Improves Again @ anandtech

6. Foxter

Foxter Membru Senior

Celeron E1200: Dual-Core Processor Almost for Free @ Xbitlabs.com

7. LNT

LNT Meşter Strică-Tot

Dupa cum spune acolo, pretul ar fi de ~50$, in magazin probabil. Totusi nu mi se pare asa de "almost free" avand in vedere ca am dat pe un E4500 ~150$.

8. Velkan

Velkan Moderator

A cărui performanţă nu e 3x E1200 totuşi. E aproape 2x.

Dual-core la 150 lei e ceva, având în vedere ce (nu) îţi luai acum doi ani cu banii ăştia.

9. Foxter

Foxter Membru Senior

Din ce vad in articol Intelul a exagerat un pic la scaderea de cache si A64 X2 4000+ e mai performant ca procesor de buget. Oricum e tare neplacut sa fii mai rentabil ca cei din concurenta doar la cateva modele de procesoare.

10. LNT

LNT Meşter Strică-Tot

Daca mai astepti doi ani, cu banii astia iti iei E4500. :tongue:

Probabil ca asta e pretul de lansare, si cum se intampla de obicei, nu dureaza mult pana ce scade.

11. Velkan

Velkan Moderator

Intel Core 2 Duo E8400 3.0GHz - Wolfdale Arrives @ techgage.com

12. Velkan

Velkan Moderator

13. Velkan

Velkan Moderator

14. burebista

burebista Manic Miner

N-am stiut pe unde s-o bag, asa ca azi la IDF Taiwan Intel a dezvaluit TJMax-ul la procesoarele pe 65 nm. Documentul e in atasament.

Poza de jos e un pic surprinzatoare pentru mine.

Attached Files:

15. miahi

miahi Wizzard

De ce e surprinzătoare? Ţi se par prea mari sau prea mici temperaturile?

16. burebista

burebista Manic Miner

Prea mici. Dar de fapt documentul ala e praf in ochi.

17. bausto

bausto The year of grace, 2007

Mie mi se pare ciudat ca dau datele astea abia acum. Acum e oficial sau de ce ar prezenta acum Tj pentru B2 la E6000 (adica nu chiar ultima fitza de procesor).

18. burebista

burebista Manic Miner

Sincer n-am nici cea mai vaga idee de ce a fost atita secretomanie in jurul valorii TJMax pentru procesoarele Intel.
    Si nici acum apele nu sunt clare, au lasat mai multa ceata decit explicatii, asa ca eu recomand de ceva vreme sa nu dati importanta numerelor care apar pe post de temperatura la core-uri ci sa urmariti distanta pina la acest fantomatic TJMax. Daca e mai mare de 20°C eu as zice ca sunteti in safe zone.
    De altfel mi-a placut si o fraza a autorului RealTemp:

19. jarod

jarod Super Moderator

20. Cosmin_C

Cosmin_C melomaniac

Q9650 si Q9660 s-au ieftinit la distributie cu 55 respectiv 221 dolari inca de martea trecuta, restul probabil saptamana viitoare, cand e posibil sa mai scada si cele doua exemple date de mine. Sigur, Romania e lumea a parta cand e vorba de hardware dar totusi, unele chestii ajung si la noi...