1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Noutăţi despre procesoarele Intel

Discussion in 'PC Hardware' started by Rabbit, Oct 16, 2003.

1. bausto

bausto The year of grace, 2007

2. hulubei

hulubei questionable intruder

În condiţiile acestea, i5/i3 va deveni un mainstream sau chiar lowend.

3. bausto

Pai i3/i5 au fost gandite sa fie mainstream, respectiv low-end indiferent de data lansarii. Lucru care reiese din indicativul lor, 3/5 vs. 7.

4. hulubei

Ai dreptate. Dar la ora actuală s-ar lupta cu cele ce sunt considerate middle cel puţin. Aşteptarea concomitentă cu doparea pieţii cu quad-core (curând chiar 8 „inimi”) vor transforma în schimb în veritabile mainstream/lowend aceste procesoare.

5. bausto

6. bausto

"Gulftown" is the Flagship of 32nm "Westmere" Line.
    Intel Replaces "Havendale" and "Auburndale" With 32nm Die Shrinks.
    Intel Accelerating 32nm Development and Product Introductions.

Intel Aims for Efficiency With New Server Roadmap.

7. war4peace

war4peace Membru Senior

Cazul să strâng bani de pe acuma... Dar DDR3-ul ăla mă omoară.

8. bausto

Si eu as trage sa iau o platforma de genul asta, adica ceva pe 32nm. Si "multi gigei" de DDR3 nu cred ca o sa mai coste chiar atat de mult la sfarsitul anului sau la inceputul lui 2010, mai ales ca vine si AM3 sa traga pretul in jos.
    Din pacate vad ca din tabara AMD nu vine nici o varianta competitiva ca pret si ca performanta.

9. Cosmin_C

Cosmin_C melomaniac

Unele "zvonuri" spun ca in septembrie DDR3 va fi sensibil egal la pret cu DDR2. Sa vedem...

10. war4peace

war4peace Membru Senior

Am auzit chestia asta şi anul trecut :smile:

11. Cosmin_C

Cosmin_C melomaniac

Da' poate nu l-ai auzit pe mail de la reprezentantul unui foarte important producator de memorii. :biggrin:
    Oricum nici eu nu cred pana nu vad, asta e clar...

12. bausto

Cred ca o sa vedem si pretul DDR2 in crestere ca sa ajunga la paritatea aia :smile:. Mai ales ca deja e in urcare.

13. Cosmin_C

Cosmin_C melomaniac

Pai sa sti ca nu a precizat prin ce metoda se va ajunge la paritate. :biggrin:

14. war4peace

war4peace Membru Senior

Nu, l-am auzit de la un importator. Tot dracul ăla e :smile:

Ei, aşa da. Mă felicit că am luat 8 GB DDR2, poate fac şi eu un ciubuc mai încolo :smile:

15. bausto

Ca tot se vorbea de DDR2, uite ca preturile se tin tari... adica sus. Chiar mai sus decat DDR3 pe alocuri.

Dar inapoi la noutati.

Intel Arrandale: 32nm for Notebooks, Core i5 540M Reviewed
    Linia de procesoare mobile.
    The Clarkdale Review: Intel's Core i5 661, i3 540 & i3 530
    Si linia pentru desktop.
    Sunt zeci de alte review-uri pe net despre ele dar cele de la Anand mi se par cele mai reusite si cam singurele pe care mi-as pierde timpul citindu-le.

16. miahi

miahi Wizzard

La memorii din câte am citit e posibil să crească preţurile, pentru că a dat criza în producători şi închid din fabrici.

Cât despre procesoare, se pare că n-am făcut foarte rău că n-am aşteptat noua generaţie, astea noi suferă de "efectul celeron" (mai puţin cache, degeaba frecvenţă - iar cu controllerele alea de memorie... nasol).

17. hulubei

Si eu am inteles ca se asteapta o marire a preturilor, tot ceva cu stocurile legat. Nu m-a interesat si de ce, deci e posibil sa fie aceeasi idee cu inchiderile de fabrici.

18. bausto

A mai fost asa cand au dat cutremurele in ei. Doar ca atunci era ceva temporar ori inchiderea unei fabrici nu prea e.

19. miahi

miahi Wizzard

Între timp au apărut și prețurile de la noi. i5 670 (3.46GHz, 4MB cache) e un pic mai scump decât i7 860 (2.8GHz, 8MB cache, HT, și care e "doar" cu 50% mai rapid în anumite aplicații).

Da, teoretic ăla nou mai are și kindof grafică, da' cine își cumpără așa ceva pentru placa grafică integrată?

20. Edis0n

Edis0n addiction syndrome

Sa nu uitam ca i5-urile noi au 2 nuclee plus 2 HT, pana cand alea "vechi" au 4 nuclee de la mama lor.
    Mi se pare mie sau pasul asta inainte e un pas inapoi ambalat frumos de cei de la marketing?