Noutăţi despre procesoarele Intel

Şi unul cu varianta mobilă:

Intel Mobile Penryn Benchmarked: Battery Life Improves Again @ anandtech

This year’s Centrino update is much more back to the basics: performance goes up, as does battery life, and Intel does it all at no additional cost to the end user.

Current Santa Rosa owners don’t really have any burning need to go out and upgrade their systems, but if you were thinking about buying a new laptop you might as well hold off for another month so that these Penryn based systems can hit the streets.

If you have an aging Centrino notebook, now would be a good time to upgrade. We suspect that the timing of Intel’s mobile Penryn announcement may have something to do with the fact that Apple will be holding its MacWorld conference next week.
 
Dupa cum spune acolo, pretul ar fi de ~50$, in magazin probabil. Totusi nu mi se pare asa de "almost free" avand in vedere ca am dat pe un E4500 ~150$.
 
A cărui performanţă nu e 3x E1200 totuşi. E aproape 2x.

Dual-core la 150 lei e ceva, având în vedere ce (nu) îţi luai acum doi ani cu banii ăştia.
 
Din ce vad in articol Intelul a exagerat un pic la scaderea de cache si A64 X2 4000+ e mai performant ca procesor de buget. Oricum e tare neplacut sa fii mai rentabil ca cei din concurenta doar la cateva modele de procesoare.
 
Dual-core la 150 lei e ceva, având în vedere ce (nu) îţi luai acum doi ani cu banii ăştia.
Daca mai astepti doi ani, cu banii astia iti iei E4500. :tongue:

Probabil ca asta e pretul de lansare, si cum se intampla de obicei, nu dureaza mult pana ce scade.
 
N-am stiut pe unde s-o bag, asa ca azi la IDF Taiwan Intel a dezvaluit TJMax-ul la procesoarele pe 65 nm. Documentul e in atasament.

Poza de jos e un pic surprinzatoare pentru mine.

tjmax65dq1.jpg
 

Attachments

  • FA08 IDF-Taipei_TPWS002_100_1021.pdf
    328.7 KB · Views: 53
Mie mi se pare ciudat ca dau datele astea abia acum. Acum e oficial sau de ce ar prezenta acum Tj pentru B2 la E6000 (adica nu chiar ultima fitza de procesor).
 
Sincer n-am nici cea mai vaga idee de ce a fost atita secretomanie in jurul valorii TJMax pentru procesoarele Intel.
Si nici acum apele nu sunt clare, au lasat mai multa ceata decit explicatii, asa ca eu recomand de ceva vreme sa nu dati importanta numerelor care apar pe post de temperatura la core-uri ci sa urmariti distanta pina la acest fantomatic TJMax. Daca e mai mare de 20°C eu as zice ca sunteti in safe zone.
De altfel mi-a placut si o fraza a autorului RealTemp:
unclewebb said:
It's just a number and for most people that are unable to calibrate due to sticking sensors or simply don't bother, it's not even a very accurate number. Overclock as high as you want and let stability be your guide.
 
Q9650 si Q9660 s-au ieftinit la distributie cu 55 respectiv 221 dolari inca de martea trecuta, restul probabil saptamana viitoare, cand e posibil sa mai scada si cele doua exemple date de mine. Sigur, Romania e lumea a parta cand e vorba de hardware dar totusi, unele chestii ajung si la noi...
 
Back
Top