Noutăţi despre procesoarele AMD

Ca unul care lucreaza in service si trebuie sa le repare/depaneze, ma bucur ca socket-ul se schimba asa des. De ce? Pentru ca am vazut alternativa, Socket 775 pastrat ani de zile, multe placi/chipsets care nu suportau noile procesoare nici cu update de bios, o gramada de placi aduse deampwlea la garantie pentru ca nu au fost in stare sa se uite la CPU support la placa de baza. Asa macar stiu ca daca intra in slot, merge.

Atat Intel cat si AMD au schimbat socket-ul de fiecare data cand a existat riscul incompatibilitatii cu chipseturile lansate anterior. Bravo lor.
 
Socket 775 pastrat ani de zile, multe placi/chipsets care nu suportau noile procesoare
...
Atat Intel cat si AMD au schimbat socket-ul de fiecare data cand a existat riscul incompatibilitatii cu chipseturile lansate anterior.
Au schimbat de fiecare data cand au pastrat 775 :biggrin:
 
Ca unul care lucreaza in service si trebuie sa le repare/depaneze, ma bucur ca socket-ul se schimba asa des. De ce? Pentru ca am vazut alternativa, Socket 775 pastrat ani de zile, multe placi/chipsets care nu suportau noile procesoare nici cu update de bios, o gramada de placi aduse deampwlea la garantie pentru ca nu au fost in stare sa se uite la CPU support la placa de baza. Asa macar stiu ca daca intra in slot, merge.

Atat Intel cat si AMD au schimbat socket-ul de fiecare data cand a existat riscul incompatibilitatii cu chipseturile lansate anterior. Bravo lor.

Eu văd asta ca fiind vina producătorilor care și-au băgat picioarele și-au făcut produse meh. Altfel, dacă fizic ai aceiași pini şi discuți cu producătorul de procesoare, poți pune VRMuri şi piese care să ducă proacele noi cu un simplu update de bios.

Dar nu, scoatem LGA2011 în trei variante pentru că mue celor ce ne tot dau bani.


 
Precomenzi pentru Ryzen cu 3% discount la garaj si 5% la emag:
- 1700 la 1560 lei
- 1700x la 1900 lei
- 1800 la 2420 lei
Mai slab cu placile de baza, pe moment: la garaj doar 4 modele de la Asus, 2 de la Gigabyte, una singura micro-ATX. La emag praful de pe toba mare.
 
Dap.
Si uite asa Sandy al meu galopeaza fericit cit l-o mai duce placa de baza.

Tot ce vad eu bun la Ryzen si viitoarea Vega sunt scaderile de preturi pe la Intel si nVidia. Ceea ce nu ma deranjeaza deloc.
Dar in sfirsit a iesit si AMD-ul cu ceva care mai ascute lupta de clasa. :biggrin:
 
Păi, nu-ți aduci aminte ce excitați erau românii (și nu doar ei) pe vremea aia (cu Athloanele și Duroanele alea super-overclockabile), când chiar era concurență reală dpdv al performanțelor... și, mai ales, al prețului. Acum Intel (încă) deține supremația și mă gândesc (probabil) că are asul în mânecă să le dea fumu-n nas AMD-ilor și să le facă sâc celor ce-și doresc performanță la preț acceptabil.
 
Back
Top