Noutăţi despre procesoarele AMD

Acum hai să trollăm, lol@4 nuclee, acolo poate ai maxim 6 nuclee (cu indulgență), la cât de castrată este arhitectura. Gulftown, care este hexacore cu hyperthreading, are 130W TDP. Nu e vorba de mere cu pere, dar sincer, ca end user, ce te interesează? Două din următoarele: performanță, consum redus, preț bun. Nu știu cum procesorul ăsta reușește să dea cu mucii-n fasole la toate :frown:

Oricum, mă opresc. Ce mă enervează pe mine este lipsa concurenței, iar AMD atât a bătut în țeavă că omgwtfbbquberproc că a prostit pe toată lumea. Oare câți și-or fi făcut precomenzi? :biggrin:
 
Nu conteaza. Au dreptul sa le returneze.
Mie chiar imi pare rau pentru AMD. Asta cred ca a fost efectul intarziat al crizei. Au taiat de la cercetare si efectul a aparut abia acum.
 
Ce mă enervează pe mine este lipsa concurenței
Si pe noi, afecteaza pe toata lumea - cei care vor AMD sunt dezamagiti, cei care vor Intel o sa plateasca mai mult din cauza lipsei de concurenta.

Nu cred ca a facut cineva precomanda, nu merita banii si sigur o sa scada la valori mai rezonabile. Da, preturile sunt mai mari la lansare la orice produse (de-aia pretul ala mare pe NewEgg), dar nu stiu daca tine mai mult de 2 saptamani.

Da, ca utilizator final te intereseaza pretul si performanta, nu conteaza cate core are sub capota si cum functioneaza atata timp cat o face corect si repede. Din acest punct de vedere AMD a zbarcit-o destul de rau.
 
Ma indoiesc sincer ca intre Intel si AMD exista o concurenta. Cand pe piata sint doar doi jucatori, regulile cererii si ofertei nu se mai aplica, la fel se intampla si pe piata sistemelor de operare, unde Microsoft a devenit singurul furnizor, cand spui PC spui Windows.

Concurenta pe piata hardware a fost in anii '70 - '80, pe vremea Home Computerelor. Tot atunci si concurenta software era mare, tinand seama de faptul ca platformele nu erau compatibile intre ele. Acele vremuri de pionierat au dus la dezvoltarea asa rapida a industriei IT.

Chiar si in anii '90, pe piata PC-urilor erau mai multi fabricanti de procesoare, AMD era la inceput, mai erau si NexGen, si Cyrix, NexGen a fost cumparat de AMD iar Cyrix de VIA, acum a ramas Intel ca un gigant, un AMD care trece incetul cu incetul in anonimat si Via care deja si-a stabilit un segment separat. Parca si Nvidia a scos un procesor de consum redus pentru netbook-uri, fara un real succes. Pe piata placilor video avem doar Nvidia, Ati, Intel si un S3 discret. Singurele componente unde concurenta parca mai functioneaza ar fi memoria RAM si HDD-urile.

Singura chestie buna e faptul ca apar permanent generatii noi de componente, asa ca preturile pe piata refurbished sunt scazute, iar cu un pret mic iti poti lua un sistem vechi de 5 ani care sa ruleze cam orice aplicatie pentru un home-user si office. Cred ca daca liderul pietei ar fi fost Apple nu ne-am fi permis acum decat calculatoare in rate pe 30 de ani.
 
Investitia in cercetare pentru a "scoate" un procesor nou este foarte mare, atit financiar cit si ca timp. In special cind are nevoie si de placa de baza.
RAM-ul si dispozitivele de stocare sint ceva mai usor de proiectat, cercetat, testat, executat. Se aplica si la surse asta, ca si sursele au evoluat destul de mult in ultima vreme, niste ani in urma nici nu visam surse fanless.
 
Cumva vad o asemanare intre situatia 3dfx de acum cativa ani, si cea cu care se confrunta AMD acum. Piata tipa 'vrem culoare pe 32 biti' pe vremea lui Voodoo 3, iar 3dfx lansa Voodoo 5 (culoare pe 32 biti) cand piata striga 'vrem viteza'. Acum AMD ofera core-uri mai multe cand piata cere IPC mare.

Oh, well... poate-i cumpara Apple. :biggrin:
 
Intel n-are niciun interes sa-i cumpere. Mai repede i-ar ajuta sa ramana pe linia de plutire. :smile:
 
Intel n-are niciun interes sa-i cumpere. Mai repede i-ar ajuta sa ramana pe linia de plutire. :smile:
Asa e cel mai logic, pentru ca si ei au un consiliu al concurentei, iar o preluare ar da batai de cap inutile.
 
FYI: Intel nu a zis vreodata ca Cedertrail ar fi cine stie ce. S-a vrut un raspuns rapid la amenintarea ARM. In cuvintele unui tip care a trecut si prin studioul din Romania, "We kick AMD around just for sport".
Dickstractia o sa inceapa cand or sa scoata chestii pe 22nm pentru platforme mobile.
 
Back
Top