Noutăţi despre procesoarele AMD

Mda, s-a umplut netu' de review-uri. Dintre toate pe care mi-am aruncat ochiu' acu' de dimineata mi-a placut pagina cu concluzii de pe HWC. Simplu si la obiect.
 
La capitolul FPU au cam dat cu micii in fasole. O unitate de procesare FPU la doua unitati de Integer. Adica un Bulldozer octo core are de fapt 4 unitati de procesare FPU.
 
Aia nu e o problema, ca nu are tot omul nevoie de FPU foarte rapid, pentru jumatatea de miliard de computere de prin birouri cu Office pe ele nu trebuie nici un FPU la 4 ALU. Dar rezultatele pe ALU sunt dezamagitoare, asta e marea problema, ceva e prost facut in CPU de are rezultate atat de proaste.

A nu se compara Bulldozer cu Sandy Bridge: AMD nu mai fabrica de ceva vreme decat procesoare ieftine, entry level. Nu stiu cat de buni sunt acolo, dar Brazos si Llano au fost mai bune decat echivalentele Intel si s-ar putea si varianta de Bulldozer cu APU sa faca treaba buna.
 
Ceva sperante pt arhitectura asta sunt, cei de pe Xbitlabs zic ca in domeniul serverelor e bunicica. Problema e ca pe segmentul desktop e nisa celor ce fac procesare video in principal e cam mica. Pacat, mi-ar fi placut sa se inteteasca competitia AMD-INTEL, clientul ar fi beneficiat de preturi mai reduse.
 
LOL procesare video, come on, cine face doar procesare video și atât.

Și Adi, de ce să nu comparăm Bulldozer cu SB? Are sigla FX, ffs, practic este o ratare imensă, oricare ar fi fost ținta lor. Ieftin NU este (la 50% din prețul unui 2500K mai ziceam), low-TDP NU este, puternic NU este... practic avantajele sunt nule. So. Unless they have something up their sleeves except that, AMD is done for me.

Și unde mai pui că este mai slab decât X4 980 în unele situații. Iar acolo unde nu este mai slab, diferențele nu fac să merite achiziționarea de Bullshi... errr dozer.

@Foxter - competiția ar fi stimulat și Intel să scoată ceva mult mai performant, nu să vină cu tâmpenii gen Sandy Bridge peste Nehalem (schimbat arhitectura, retard overclocking mode, etc). Asta pe lângă prețuri. Așa parcă văd LGA2011 că o să vină cu 20% spor de performanță VS 1155 la dublul prețului. Meh.
 
Și Adi, de ce să nu comparăm Bulldozer cu SB?
Pentru ca e evident pentru oricine nu e technically blind ca Bulldozer nu e in aceeasi liga, ca pret sau performanta. Probabil o sa faca treaba buna in zona platformelor integrate (APU), nu in zona de high-end.
 
Pentru ca e evident pentru oricine nu e technically blind ca Bulldozer nu e in aceeasi liga, ca pret sau performanta.

Cum poti sa spui asa ceva cand pretul unui AMD FX-8150 e undeva intre I5-2500k si I5-2600k, iar la capitolul performanta au avut in vizor (foarte probabil) I5-2500k.
Daca nici Bulldozer nu mai concureaza cu Sandy Bridge, atunci cine?
 
Trololol, AMD a spus clar că FXul ăsta trebuia să fie concurent pentru 2600K. Nu că vreau eu sau Papa, ei au spus-o cu gurița lor. Așadar nu au spus "noi scoatem ceva ieftin", ci au spus "noi scoatem ceva ieftin de-o să stea mâța-n coadă și motanu-n musteți". Well...
 
AMD a poziționat acest procesor în aceeași linie cu Intel-ul de top ca așteptări și preț, ba chiar ar trebui să fie o arhitectură nou-nouță. Însă tehnic, când te uiți la arhitectură, compari mere cu pere și-ți dă cu virgulă. Din punctul ăsta de vedere, nu e în aceeași ligă, și asta s-a văzut în teste. Prin urmare, cred că AMD și-a dat cu stângu-n dreptul rău de tot.

Eu unul așteptam această lansare pentru ca să văd ce fac cu cumpărarea unui PC nou. Și-i clar: cu Bulldozer n-am de ce să mă leg la cap. Voi trece pe Intel 1155, că până apare noul socket, chipset și procesor și ajunge și la un preț rezonabil mai trece un an.
 
@pufi, 2011 apare acum în iarnă, ce 1 an? De ce să iei ceva deja învechit fără măcar să-i scadă prețul? oO
 
Inca nu am aflat eu si Bulldozer se vinde in magazine sau preturile sunt doar estimari? Nici cel mai convins AMD fanboy nu o sa dea pe un 8150 atatia bani pentru ca nu merita, deci cine o sa cumpere la acel pret? Si daca nu sunt cumparatori ce se intampla cu pretul, nu cumva scade pana devine competitiv? Mda, atunci o sa vedem unde e pozitionat ca pret Bulldozer.
 
Neo, apare unde, în powerpoint-uri și declarații de presă? Io zic de stocul la PC Garage sau eMag, cu o oarecare diversitate de producători și configurații. Iar cu scăzutul prețului, zi-mi când s-a mai întâmplat un asemenea miracol în România, vreo firmă să vândă ceva în pierdere doar fiindcă mai are în stoc niște produse ce nu mai sunt ultima generație :smile:
 
Inca nu am aflat eu si Bulldozer se vinde in magazine sau preturile sunt doar estimari?

Nu l-am vazut in stoc pe nicaieri, dar la e listat la NewEgg:

Intel Core i5-2500K ~ $219.99
AMD FX-8150 Zambezi ~ $279.99 (periculos de aproape de flagship-ul Intel)
Intel Core i7-2600K ~ $314.99

E posibil ca Intel sa reduca un pic preturile dupa lansarea lui I7-2700K ceea ce ar forta AMD sa faca acelasi lucru.
 
Back
Top