1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Noutăţi despre procesoarele AMD

Discussion in 'PC Hardware' started by Rabbit, Oct 21, 2003.

1. bausto

bausto The year of grace, 2007

2. bausto

3. bausto

AMD Sheds Additional Phenom Details.
    Mutat din locatia gresita :smile:

4. AdrianB1

AdrianB1 Membru Senior

Pentru desktop mi se pare mai util un dual-core la 3 GHz si TDP de 65W decat un quad-core la 2.6 GHz si TDP de 89W. Sau chiar dual-core 2.5 GHz la 45W, cu SSE "reparat" si alte mici imbunatatiri din Phenom e suficient de puternic si "tacut" pentru 95% din cumparatori.

5. bausto

6. bausto

7. bausto

AMD's Phenom Unveiled: A Somber Farewell to K8
    Intel are mana libera sa creasca preturile pentru Peryn. Justificari au destule.

8. bausto

9. puterfixer

puterfixer Administrator

10. bausto

11. puterfixer

puterfixer Administrator

Pe Yahoo era o stire cum ca-si propun ca in 2008 sa intre in profitabilitate, asta dupa ce au declarat ca o analiza ulterioara a dovedit ca au platit pe ATI mai mult decat merita.

(Fresh system, fresh Windows, traba diacritice.)

12. bausto

Pai, daca nu ma insel, in momentul actual parca AMD valoreaza mai putin decat au dat pe ATi. Dar chiar nu mai stiu pe unde am citit asta.

13. burebista

burebista Manic Miner

Dureros. :frown:

14. Velkan

Velkan Moderator

AMD Phenom B3 stepping confirmed to fix TLB erratum

http://www.elitebastards.com/cms/index.php?option=com_content&task=view&id=517&Itemid=29

15. Velkan

Velkan Moderator

AMD Phenom 9600 Black Edition review @ elitebastards.com

16. dreamer

dreamer Little Devil

Nasol. :frown: Nu vreau Intel only, vreau concurenta, procesoare apropiate, atat dpdv al performantei, cat si al pretului.

17. Cosmin_C

Cosmin_C melomaniac

Nu stiu cum o fi pe la altii dar la mine exista o diferenta de aproape 50 de dolari intre cel mai ieftin quad-core de la Intel, Q6600, si cel mai ieftin Phenom, adica 9500 care merge la 100 mhz sub 9600-ul folosit in acel test. Asa ca stai calm dreamer, daca analizezi mai sec o sa observi ca AMD este in continuare o alternativa reala...

18. burebista

burebista Manic Miner

Ihi, este, este, dar ce te faci cu noul sport national? Overclocu' adica. :biggrin:

19. Cosmin_C

Cosmin_C melomaniac

Irelevant, din calculatoarele vandute pe planeta asta maxim 5% practica overclock-ul. :tongue:

20. hulubei

hulubei questionable intruder

Dacă ar fi să recomand cuiva un sistem normal, din prima aş alege AMD. Pentru mine nu aş alege aşa ceva decât pentru un HTC de exemplu, altfel nu m-aş simţi bine (de aia am şi un Q6600 care suflă la picioare). Dar cum am spus la început, majoritatea nu o să simtă şi nu o să aibă nevoie de altceva decât ceea ce oferă AMD. Când te mai gândeşti şi la preţ, începi să înţelegi şi mai bine.