1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Noi apariţii/versiuni de software popular

Discussion in 'Software și sisteme de operare' started by Rabbit, Oct 14, 2003.

1. Xllerator

Xllerator Colţ Alb

BitDefender Professional 7.2 - 10.5 MB
    BitDefender Free Edition v7 - 10.4 MB

Un alt antivirus romanesc, alaturi de (ex?)autohtonul RAV.
    Doua lucruri amuzante imi vin in minte cind ma gindesc la software-ul de mai sus:
    Primul se refera la link-ul dat de MajorGeeks: www.bitdefender.ro. Desi am dat click pe el, n-a mers. In ultima instanta, am schimbat extensia .com cu .ro si am vazut ca lucrurile stau altfel. :wink:

Al doilea este ceva mai vechi. La o zi dupa ce postasem o stire legata de virusi si de motoarele online de scanare, primesc doua mail-uri (aparent identice) politicoase dar destul de "intepate" de la SoftWin, nimeni alta decit firma ce a creat BitDefender. Autorul mail-urilor ma intreba, oarecum retoric, de ce nu am mentionat si produsul lor in lista respectiva. Ce m-a intrigat a fost acuza extrem de fina prin care imi taxa omisiunea, facind paralela cu "dezinteresul pentru industria de software autohtona". In schimb, ce mi-a stirnit zimbetul a fost un detaliu, si anume faptul ca, vorbind "in general" de aceasta industrie, autorul a spus ceva si de RAV. Deschizind la intimplare al doilea mail (ce parea un simplu double send), observ ca autorul a scos referirea la RAV de data aceasta. :smile:

Nu mai stiu exact care fusesera motivele pentru care nu inclusesem BitDefender, cert e ca dupa primirea mail-ului am bijbiit dupa motorul de care imi vorbea. Acum am dat imediat de el, propabil pentru ca au schimbat design-ul site-ului (cred), am avut noroc sau pur si simplu sint mai destept. :biggrin:

Produse trial
    Produse free
    Changelog 7.2

2. Xllerator

Xllerator Colţ Alb

3. Pisoi

Pisoi Monsieur Pussycat

Eu rulez de o vreme versiunea beta, fără probleme. Nu am văzut mari diferenţe faţă de 1.2, doar că e mai user-friendly şi are şi interfaţă în limba română.

Last edited: Jan 13, 2004
  4. Rabbit

Rabbit Nebun

Daemon Tools 3.44
    Updates:
    foobar2000 0.7.7

5. Xllerator

Xllerator Colţ Alb

6. Xllerator

Xllerator Colţ Alb

QuickTime Alternative 1.30 RC3 - 6.4 MB

7. Xllerator

Xllerator Colţ Alb

8. Xllerator

Xllerator Colţ Alb

IncrediMail 1338 Beta - 6.1 MB

Presupun ca stiti despre ce e vorba (daca nu, atunci click aici).
    Apropo, pe mine m-a speriat melcu' ala, ceva de groaza.

9. Xllerator

Xllerator Colţ Alb

RealPlayer 10.0 Beta - 9.5 MB
    Iarasi, un soft ce nu mai are nevoie de prezentare. Pentru cei ce au lipsit in ultimii zece ani de pe planeta Pamint, o scurta prezentare:
    yadayadayada...

10. Rabbit

Rabbit Nebun

Lame 3.95.1

Encoder-ul Lame a ajuns la versiunea asta însă până la testarea riguroasă, 3.90.3 rămâne versiunea recomandată.
    Lame 3.95.x vs. 3.90.3

11. popetes

popetes Unbreakable

Updates:

DC++ v0.306

12. popetes

popetes Unbreakable

Updates:

Nero Burning ROM 6.3.0.2

13. Rabbit

Rabbit Nebun

AudioGrabber va fi lansat ca freeware.

Autorul software-ului (Jackie Franck) este cel care a dezvoltat AudioCatalyst pentru Xing (detalii). De AudioCatalyst n-am mai auzit de mult timp nimic, de când (bănuiesc că) au fost cumpăraţi de Real Networks (link-ul de download duce la această pagină, de unde se poate cumpăra Xing MP3 Encoder.

M-am pierdut în amănunte, ideea e că AudioGrabber va fi oferit gratuit datorită contractului cu Xing care va expira pe 9 februarie 2004.

14. Styr

Styr Follower of the old ways

Style XP 2.0 Final, nu cred ca mai are nevoie de prezentare.
    Exista 2 versiuni una pentru ladies (12.9 M) si pentru men (8.9 M)

15. Rabbit

Rabbit Nebun

Koepi's XviD Codec RC1

16. popetes

popetes Unbreakable

17. Xllerator

Xllerator Colţ Alb

18. Styr

Styr Follower of the old ways

19. Rabbit

Rabbit Nebun

CloneCD a ajuns la versiunea 4.3.2.2.