Linux for newbs

puterfixer

Administrator
Sugar daddy
Plus că ocupă loc pe hard disc, încă o chestie care face calculatorul lent. Sau așa umbla zvonul prin anii 90.

Marius '95

Membru Senior
Sugar daddy
Ma chinui cu Alpine. SO merge, dar Firebird nu se compileaza. Lipseste ceva, dar mesajul de eroare nu zice ce.

Marius '95

Membru Senior
Sugar daddy
Deci Firebird v3.0.2 nu se compileaza.
Firebird v4 alfa 1 se compileaza, dar nu merge instalat. Se pare ca Alpine Linux are un ldconfig semi-nefunctional (nu stie -p).

Neo

Motan agresif
Sugar daddy
Deci noi îți recomandăm ceva și tu te bagi la Alpine Linux. Nu ai găsit o distro și mai obscură și mai puțin suportată? Hai că poți!

Marius '95

Membru Senior
Sugar daddy
Raspbian pe RPi:
  1. Cum aflu ce porturi seriale exista? Am incercat sa ma uit in /proc/tty/driver/ dar se pare ca imi apare doar "ttyAMA", cand de fapt porturile sunt "ttyAMA0" si "ttyS0" (sau asa ar trebui sa fie conform google).
  2. Cum aflu daca un anumit port serial este in uz? Consola, output pentru kernel messages, modul bluetooth conectat la el? Teoretic ttyS0 este ocupat cu bluetooth by default. De-aia nu apare in /proc/tty/driver ?
  3. Cum aflu parametrii de comunicare default? Cum ii modific, persistent adica, nu doar o comanda repetata de fiecare data?
  4. Cum aflu ce console exista, care din ele sunt virtuale si care din ele sunt conectate la un port serial?

Marius '95

Membru Senior
Sugar daddy
Alta:
5. Am LibreELEC si Raspbian pe carduri diferite. Am o singura tastatura+mouse (2in1) bluetooth care nu stie sa se imperecheze decat cu un singur device la un moment dat. Cum fac sa "copiez" imperecherea de pe LibreELEC pe Raspbian, astfel incat sa imi mearga in ambele OS-uri?

Top Bottom