La cratiţă! Secţiune pentru gurmanzi.

Mulțumit de calitățile lu' Șury ăla micu', azi i l-am luat și pe frate-su', Santoku.
Puii mei, n-am avut ceva care să taie așa bine ca jucăriile astea și nu mi-au trecut puține prin mână.
 

Attachments

  • IMG_20180131_170306.jpg
    IMG_20180131_170306.jpg
    227.2 KB · Views: 29
O intrebare de nubete. O oala sub presiune din granit are ceva mai mega-benga decit una normala din inox?

Ceva de genu': granit vs. inox.

PS. Ignorati pretul, doar ca idee ma intereseaza materialele.

Multam'.
 
Granit rulz. Am un făcăleț de granit și un mojar din granit. Modul în care se simt este genial.

Aș spune pentru o oală sub presiune că granit > inox măcar că ține mâncarea caldă mai mult timp după ce s-a făcut. Ideea este că materialul ăsta nu va ști niciodată vreo deteriorare.

LE: cam același motiv îl ai când alegi farfurii din materiale serioase (ceramică) VS faianțele pe care le găsești mereu prin comerț. Cești de porțelan VS plasticării/sticlă. Pahare de cristal vs sticlă (la astea păzea de copchii, se sparg foarte ușor).

Evident, în AD 2018 când plasticul este la putere și cuțitele din supermarket ruginesc a doua zi este mai greu să găsești ceva fain.
 
1) Eu nu stric mancarea in oale sub presiune. Nu sunt grabit, o sarma fierbe in tihna 8 ore, nu tipa dupa mine. :smile:

2) Granitul ala e... "granit", adica pulbere de granit presata cu rasini termorezistente. Nu ai cum sa prelucrezi granitul monobloc in forme din alea fara sa coste cat un Rolls.

3) Vasele masive (tuci / fonta / etc...) sunt cat-de-cat utile in anumite situatii (topit grasime si facut jumare, facut floricele de porumb dupa metoda traditionala, facut mamaliga cu malai cumparat de la moara dintr-un sat de munte, etc... E really dumb sa faci o ciorba in ceva de genul Extremadura. Da, e kul sa te filmezi si sa incarci pe Youtube. :smile:

LE: Ah, acum m-am uitat la link. Tu te referi la vase suflate cu email care contine si o pulbere de granit. Vasul tot aluminiu / fonta e. :biggrin:
 
Last edited:
LE: Ah, acum m-am uitat la link. Tu te referi la vase suflate cu email care contine si o pulbere de granit. Vasul tot aluminiu / fonta e. :biggrin:
Keks.

Păi stai bre, și făcălețul meu + mojarul? Că la greutate par foarte de granit, gen. Ai dreptate clar cu oala de granit că nu prea are cum să fie prelucrată din bloc fără să coste imens, dar ăstea par destul de legit. Mă pui să bag flexu-n făcăleț :biggrin:
 
Granit pulbere + lianti. Nu te amagi. :smile:

Acum referindu-ne fix la ce e in link-ul lui Burebista (metal suflat cu email cu pulbere de granit):

Avantaje (vs. inox): se zgarie mai greu, mizeria se spala mai usor, nu raman pe ele pete & stuff dupa spalare manuala, mancarea se lipeste mai greu de stratul ala.

Dezavantaj: pretul. Si daca o uiti pe foc fara mancare in ea, poti sa o arunci la gunoi.

Inca un avantaj IMHO: mancarea se raceste mult mai repede in ele (dupa ce ai inchis focul) decat in cele de inox. E simpatic sa poti baga mancarea la frigider dupa o ora de la momentul in care ai inchis focul. Inoxul te obliga la masuri suplimentare de racire, altfel constati dimineata ca desi a zacut peste noapte pe aragaz, cu focul oprit desigur, mancarea tot fierbinte e. :frown:

In alta ordine de idei:

:sad: :sad: :sad: :cry: :frown: :frown: :frown:

http://newsbv.ro/2018/02/01/traditi...Brasov&utm_medium=Newsbv.ro&utm_campaign=feed
 
Last edited:
Ma ajuta cineva cu coord. GPS ale asezamantului cu midii din Dalboka? Adica sa fie fix din mijlicul terasei. :smile: Multumesc.

LE: ignore: 43.403784, 28.389019 :tongue:

LLE: ia ce grajduri au: :biggrin:
 

Attachments

  • dboka.png
    dboka.png
    524.5 KB · Views: 21
Quark, vezi că acolo sunt 2 restaurante: mergi la cel din DREAPTA cum cobori (la Mussel farm). În stânga sunt niște prostii de meniuri (la Seafood restaurant).
Right, not left.
Adică, aici.
Iar pe dinăuntru arată ca în foto. (Nevesti-mii îi place tare Kamenița. De fapt, și mie. :biggrin: Numai că, din păcate, eu conduc și trebuie să beau la cameră).

EDIT: azi am făcut Quesadilla. :kul:
 

Attachments

  • IMG_3965.jpg
    IMG_3965.jpg
    168.2 KB · Views: 24
  • IMG_20180210_134213.jpg
    IMG_20180210_134213.jpg
    157.3 KB · Views: 21
Eu am facut din nou midii. :biggrin: Nu-s rele deloc (Lidl - Chile - congelate cu apa din Pacific, conform etichetei). :kul:
Merci pentru pont! RIGHT, not left. :kisses:
 
O fi deschis și iarna? Și dacă vreau sa beau unde pot dormi?

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
N-ai unde dormi în zonă. Doar la Kavarna, care e la vreo 4-5 km depărtare. Mai zic ei de Balgarevo, cică ar fi hotelul Akre.
După cina abundentă , Va puteti caza pentru odihna si relax la Hotel Acre. Hotelul este situat în satul Bălgarevo, care se află în împrejurimea regiunei Dălboca, în direcţia spre cap Kaliakra.
Probabil că au program permanent, poți suna să întrebi că vorbesc și românește. Eu îmi făceam rezervare în română, că la engleză stau mai slab tipii.
https://www.dalboka.ro/ro/

Eu nu stric mancarea in oale sub presiune.
Acum am văzut, poți să detaliezi?

Și dac-am ars-o azi pe lipii, am zis să păstrăm forma și la desert. :biggrin:
 

Attachments

  • clt.jpg
    clt.jpg
    127.4 KB · Views: 12
  • cltu.jpg
    cltu.jpg
    165.1 KB · Views: 13
@Ursa: Win XP user here. Resping progresul. :biggrin:

Pache: ah, tocmai organizez hartiile din 2017... Uite ce am gasit: :dracu:
 

Attachments

  • cppache.jpg
    cppache.jpg
    491.4 KB · Views: 24
Tu cu hârtiile, eu cu haleala... :hihi:

PS: apropo de oala cu presiune, numai porumbul ăla fiert ce minunat iese! :wink:
 
Eu cu nevasta-mea ne uităm buimaci unul la altul si ne întrebăm cum dreq atitia ani nu ne-am cumpărat una.

Practic am redus la mai puțin de un sfert timpul de fierbere la carnea de vită și de porc (cu astea am incercat de ieri de cînd mi-a ajuns).
Si o fi placebo sau nu dar parca și gustul e mai OK.
 
Mi-era poftă de pate DE FICAT, nu de bombele cu șorici și slănină din supermarket. Așa că i-am sugerat nevesti-mii să cumpărăm și niște ficăței, poate ne facem timp și chef să facem pate. Dacă nu, merg și prăjiți de n-au aer!
Timp am găsit, chef era, așa că pateul a fost făcut. N-arată prea bine în foto, dar gustul... :hatz:
 

Attachments

  • IMG_20180217_162325.jpg
    IMG_20180217_162325.jpg
    216.7 KB · Views: 18
Banuiesc ca l-ati frecat cu unt, nu cu margarina. :smile: Personal as fi adaugat si un strop de ceapa calita, asa... ca o semnatura. :biggrin:
 
Back
Top