La cratiţă! Secţiune pentru gurmanzi.

Da' de unde, e electrică. De dimineaţă am stat jumate de oră să fierb nişte apă pt. ceai. :smile:
 
Azi ne-am dres cu niste tochitura moldoveneasca si tocanita de bureti, la care nu m-am mai sinchisit sa foto. Dulce, prajitura Napoleon, de casa: smantana-chestii... Bune toate. Deci daca drum prin zona: taverna Ceahlau. Stop.
IMG_20180105_163121-800x600.jpg

IMG_20180105_165230-600x800.jpg


Trimis de pe al meu Redmi Note 3 folosind Tapatalk
 
Q, fierea, ficatul? :hihi:

Aripioare crocante și cartofi copți (nu-s prăjiți) cu sos de soia și usturoi (nu-s în foto). :biggrin:
 

Attachments

  • IMG_20180114_144039.jpg
    IMG_20180114_144039.jpg
    157.6 KB · Views: 20
Nici-nici. Am zis sa inceecam ceva nou. Au iesit mai bune decat ma asteptam, dar eu nu ma omor dupa vietati marine. :smile:
 
Daca maninci chestiile alea marine proaspete si gatite bine (hint, ca mine la greci) s-ar putea sa-ti schimbi parerea. :smile:
 
Sau la Dalboka la bulgari. Au niște preparate o minune. Dacă aveți drum, să încercați supa cremă cu midii. Musai cu salamurika, adică ciușcă cu oțet pe românește.

EDIT: și fiindcă-i duminică, s-au făcut și savarinele. :drool::hatz:
 

Attachments

  • IMG_20180114_172123.jpg
    IMG_20180114_172123.jpg
    127.6 KB · Views: 31
Last edited:
Chioftele pentru tot blocu'. Sa fie... :biggrin:
 

Attachments

  • WP_20180120_13_38_43_Pro.jpg
    WP_20180120_13_38_43_Pro.jpg
    374.7 KB · Views: 28
  • WP_20180120_14_20_38_Pro.jpg
    WP_20180120_14_20_38_Pro.jpg
    449 KB · Views: 26
:biggrin: Caserola carne pui tocata. Nu da cu pietre, cumparasem in ideea de a face șubereci. Dar mi-am dat seama ca era prea mult de munca si am shiftat catre chiftele. :smile:
PS: acum le-am terminat. :biggrin: Nu crestea gramada deloc: prajeam -> mancam. GoTo prajeam. :biggrin:
 
Q, beware!
http://www.apc-romania.ro/ro/i-116-tipuri-de-carnati-analizati-de-apc/NTAxLTE.html

Cităm:

Cârnați de casă cu câte 8 substanțe chimice!
Cârnați țărănești cu câte 7 substanțe chimice!
Cârnați de grătar cu câte 4 tipuri de conservanți!

Cârnați cu soluție de dezghețare a drumurilor! Bine că n-au pus lichid de frână. :hihi:
La 88% din cârnații afumați analizați s-a folosit fum lichid sau aromă de fum!
La 84% din cârnații analizați s-a folosit conservantul nitrit de sodiu!
La 55% din cârnații analizați membrana folosită este artificială, adică realizată din alginat de sodiu, celuloză, gumă de guar, lactat de calciu, clorură de calciu, colagen de vită și coloranți.
40% din cârnații analizați au în compoziție fosfați!
40% din cârnații analizați conțin apă din belșug! 37% din cârnații analizați conțin coloranți obținuți din insecte (coșenile)!
La numai 37% din cârnații analizați apare menționat procentul de carne din compoziția acestora pe etichetă!
34% din cârnații analizați conțin extracte de condimente!
La 28% din cârnații analizați, aroma și gustul au fost intensificate cu glutamat monosodic!
27% din cârnații analizați conțin proteină vegetală din soia!
Numai 8% din cârnații analizați nu conțin aditivi alimentari!
 
Am un sfert de congelator de carnati de casa facuti de mine. Nu contin cele de mai sus. Virșli aia au fost cateva bucati, de pofta. Oricum carnatul industrial se vede imediat, la prajire, mazga cleioasa care se lipeste de marginea tigaii & stuff. N-am mai consumat carnati din supermarket de... secole. :biggrin:

LE:
 

Attachments

  • c1-2017(1).jpg
    c1-2017(1).jpg
    363.3 KB · Views: 18
  • c2-2017(1).jpg
    c2-2017(1).jpg
    461.7 KB · Views: 17
Cârnați cu soluție de dezghețare a drumurilor! Bine că n-au pus lichid de frână. :hihi:
OMG OMG OMG!!! Să-mi bag dacă știam asta!!!! Să moară Cici dacă mai mănânc cârnați! Mai bine ling marginea drumului!

Ce urmează? Nu beți apă, conține substanțe cu care unii se spală la cur!!!! Nu mâncați căcat, că ajungeți ca ăia care au scris articolul de mai sus!!!

Of course, clorura de calciu e ceva normal, dar altfel nu mai citeau unii știrea
The average intake of calcium chloride as food additives has been estimated to be 160–345 mg/day.[13] Calcium chloride is permitted as a food additive in the European Union for use as a sequestrant and firming agent with the E number E509. It is considered as generally recognized as safe (GRAS) by the U.S. Food and Drug Administration.[14] Its use in organic crop production is generally prohibited under the US National Organic Program.[15]

In marine aquariums, calcium chloride is one way to introduce bioavailable calcium for calcium carbonate-shelled animals such as mollusks and some cnidarians. Calcium hydroxide (kalkwasser mix) or a calcium reactor can also be used.

As a firming agent, calcium chloride is used in canned vegetables, in firming soybean curds into tofu and in producing a caviar substitute from vegetable or fruit juices.[16] It is commonly used as an electrolyte in sports drinks and other beverages, including bottled water. The extremely salty taste of calcium chloride is used to flavor pickles without increasing the food's sodium content. Calcium chloride's freezing-point depression properties are used to slow the freezing of the caramel in caramel-filled chocolate bars. Also, it is frequently added to sliced apples to maintain texture.

In brewing beer, calcium chloride is sometimes used to correct mineral deficiencies in the brewing water. It affects flavor and chemical reactions during the brewing process, and can also affect yeast function during fermentation.

In cheesemaking, calcium chloride is sometimes added to processed (pasteurized/homogenized) milk to restore the natural balance between calcium and protein in casein. It is added before the coagulant.

Calcium chloride is used to prevent cork spot and bitter pit on apples by spraying on the tree during the late growing season.[17]
 
Dacă numărul de semne de exclamare nu i-a dat de gol, APC România folosește fără jenă inițialele vechiului OPC devenit APC și acum ANPC, da' de fapt e „Asociația PRO Consumatori”, cu un sediu dubios într-un apartament de bloc. Nu chiar cea mai de încredere sursă pentru informare.
 
Asta ziceam și eu mai sus, dar am ales stilul jurnalistic modern: dacă ăsta e nivelul de informație pe care-l încurajează, ce garanție am că restul de chestii din listă sunt cum scrie acolo sau au fost "înflorite" în fel și chip? Poate era 3% din ceva, da' nu dădea bine, au pus 34% în loc.
 
Back
Top