1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Întrebări pe care ni le punem de mult

Discussion in 'Discuții cotidiene' started by takeda, Mar 9, 2004.

1. Gabriela

Gabriela Dominion

Nu facem o afacere, să deschidem o spălătorie de gen în Bucureşti? :biggrin2:

Şi eu mă plângeam că nu găsesc aşa ceva când m-am mutat aici.

2. Marius '95

Marius '95 Membru Senior

N-auzi ca e brainstorming patologic?

3. Gabriela

Gabriela Dominion

Aşa, şi? Dacă e musai, chemăm şi un psihiatru pe lângă noi, să avem un comitet director cât mai eterogen. :biggrin:

4. SCViper

SCViper Membru Senior

@Edis0n

Dezavantaje:
    - drumul pana la spalatorie (pana ajung la subsolul blocului ca la americani mai e)
    - caratul rufelor ude pana acasa (ca nu toate sunt compatibile cu uscatorul)

5. Edis0n

Edis0n addiction syndrome

And so on, and so forth :biggrin:

6. jarod

jarod Super Moderator

0) De ce SCSI se pronunţă „scazi”?

1) Pe rezultatul unei radiografii pulmonare apare (printre altele) Accentuarea desenului interstiţial peribronhovascular, perihilar, bilateral. Ce-nseamnă treaba asta şi care pot fi motivele?

7. Cosmin_C

Cosmin_C melomaniac

0. Cine proununta asa, romanul ? Romanul are voie sa proununte cum vrea el, de exemplu copiator se pronunta xerox, gheata sport se pronunta adidas iar exemplele pot continua...

1. Aici m-ai incuiat. :biggrin:

8. jarod

jarod Super Moderator

Cică nu numa` la noi s-ar pronunţa aşa.

9. Marius '95

Marius '95 Membru Senior

1. Vrei explicatia simpla sau pe cea elaborata?
    Pe cea simpla ti-o dau acum: n-avea doctoru' ce sa scrie la interpretare si a bagat si el acolo niste bla-bla-uri.

------------
    Intrebare de la mine:
    Am fost invitat la nuntile unor colegi. Cat de bine trebuie sa ma pregatesc financiar?

10. jarod

jarod Super Moderator

Aia îi întrebare retorică? Normal că vreau explicaţia elaborată! :smile: Cum am menţionat, mai erau scrise şi alte chestii (legate de scolioză, hiluri şi aortă :smile: ), deci mă gândesc că o fi văzut ceva din moment ce-o scris treaba aia cu desenul.

Legat de nuntă, cred că, în funcţie de cât sunt de apropiaţi colegii, ar trebui minim 50 de euro. Io nu prea mă duc la astfel de evenimente, dar am auzit vehiculându-se suma asta ca fiind minimă.

11. Bila

Bila Membru Senior

Obicei romanesc, iar solutia cu intrebarea pe forum, desi valida, spune cit de aiurea e acest obicei.

Un posibil raspuns: depinde de nivelul in care se invirt colegii. Anul trecut am fost la putine nunti (cei din generatia mea au deja copii), de la ~100 EUR per cuplu (la tara) la 200 EUR. Partea buna e ca nu e obligatoriu sa mergi daca nu iti place ideea sau ti se pare o suma mare pentru o nunta, eu personal nu am mers niciodata la nunta unui coleg de servici (nu am prieteni apropiati la servici, ci doar colegi), ci doar la fosti colegi de scoala, liceu etc cu care sunt prieten de 10-20 de ani (cu care ocazional am fost si coleg de servici, dar i-am considerat prieteni si nu colegi). In acel caz un cadou de nunta de 200 EUR nu mi se pare o povara prea mare, nu ai multi prieteni vechi si nu se insoara decit o data (in principiu :smile: ).

12. Marius '95

Marius '95 Membru Senior

Pai atunci hai sa disecam:

accentuarea = adica imaginea e mai intensa - mai alba

desenul interstitial = pe imaginile bune se vede parenchimul pulmonar sub forma unor linii/dungi albe intretaiate ca o retea pe fondul negru dat de aerul din plaman.

peribronhovascular = adica in jurul bronhiilor si vaselor de sange. Vasele de sange si bronhiile se ramifica impreuna. O bronhie apar sub forma a doua dungi albe paralele cu un canal negru intre ele (daca este orizontala in planul imaginii) sau sub forma de cerculet alb cu mijlocul negru (daca este perpendiculara pe planul imaginii).

perihilar = adica in jurul hilului plamanului, locul pe unde intra in plaman bronhiile principale si vasele de sange.

bilateral = adica pe ambele parti / ambii plamani.

Descrierea ar putea indica o inflamatie a cailor respiratorii inferioare, dar totul este *foarte* relativ.
    Lamurit?

13. jarod

jarod Super Moderator

Cred. Înţeleg că poate însemna o răceală/bronşită sau altceva asemănător şi nu ceva serios gen TBC sau alte minuni (ţinând cont şi de alte investigaţii care nu evidenţiază probleme)? :smile:

14. Marius '95

Marius '95 Membru Senior

Corect. Eu, daca as primi rezultatul ala, as spune ca sunt complet sanatos. (Asta presupunand ca n-am simptome, gen tuse.)

15. jarod

jarod Super Moderator

Bun, mersi. Întrebarea legată de „scazi” e încă valabilă. :biggrin:

16. Marius '95

Marius '95 Membru Senior

Fiindca daca zici SeCeSeI trebuie sa zici mai multe silabe - de lene.

17. jarod

jarod Super Moderator

Mda, a doua persoană care invocă prea multe silabe.

18. Pisoi

Pisoi Monsieur Pussycat

0) Pentru că americanii au avut nevoie de o pronunţie scurtă pentru SCSI (es-si-es-ai).

1) Probabil o reacţie de apărare la o infecţie a căilor respiratorii superioare. Nu m-aş agita, dacă pacientul e OK, clinic.

19. jarod

jarod Super Moderator

Cum scapi de mirosul de ceapă/usturoi după ce mănânci?

20. hulubei

hulubei questionable intruder

Faci sex? :biggrin: