Întrebări pe care ni le punem de mult

Ba io pe HDD-urile din dulap am in mare parte seriale mai vechi, filme mai vechi, chestii care nu au aparut (sper inca) pe Netflix. Dar anuntati-ma va rog cand apare pe Netflix Casablanca 1080p remastered, ala da-l am eu la colectie de se vede de zici ca a fost filmat ieri* exceptand faptul ca-i alb-negru.

Recunosc, nu mi-am facut abonament la Netflix, HBO sau Amazon Prime, dar in toate cazuri stiu oameni care si-au facut si nu sunt foarte multumiti de continut. Colac peste pupaza, unele seriale mai si dispar, cel putin de pe Netflix stiu ca mi se plangea un amic ca vroia sa vada un serial, l-a pus pe lista de vazut mai tarziu si cateva luni mai tarziu ia-l de unde nu-i. Ghiciti de unde l-a luat, pai uite de la mine din dulap.

*Sigur ca exagerez, dar nu asa mult pe cat ati crede, eu am fost dat pe spate de calitatea imaginii.
 
Problema cu Netflix nu este că nu este content, că este gârlă. Problema este că acest content dispare la intervale regulate și nu te poți baza pe ei că sunt colecția ta virtuală - sincer nu pricep, probabil din cauza modului în care funcționează licențierea etc, altfel nu văd să aibă ei probleme cu spațiul pe HDD.

Sunt multe lucruri pe care nu le găsești chiar de plătești, cum ar fi Star Wars A New Hope Silver Screen Edition. Dar uneori este bine să ai backups la backups și sincer discurile sunt cam sfinte (dacă le scapi pe jos nu fac precum HDDurile :biggrin:. Eu sunt ferm în tabăra Cosmin_C aici, nimic nu poate înlocui colecția personală de chestii.

Apropos, sunt aproape sigur că Netflix and co își bagă nasul prin browsere și searches, pentru că de prea multe ori la capătul unui download sau cumpărături pe amazon am găsit apoi la 3 zile după conținutul nou postat pe Netflix. E creepy de-a dreptul.
 
OK, cobor la Passport de 2 terra si salvez fo' 250 lei. Parca suna mai bine. :smile:
De asemeni o sa ma uit mai atent prin HBOGo ala sa vad ce-mi ofera. Eventual reactivez si Netflix ca sigur aia mica o sa se bucure.

Multam' de ponturi.
Up! Upp!!! Si eu trebuie sa cumpar ceva. Intern, sata 2..3..whatever is a must. Ma descurc si cu 1TB, dar ok si mai mare. Singurul lucru care ma intereseaza e fiabilitatea. PLZ! :beer:
Ce sa cumpar?
 
Pai la interne vezi ca pufi jura pe HGST. Acu' daca te tine si bozonaru'... :biggrin:

Momentan eu am ramas pe hold ca doamna n-a parut prea fericita de idee. Asa ca am curatat ce am si am mai facut fo' suta de giga liberi ca sa am ceva spatiu de manevra.
 
Tocmai am desțepenit coolerul de pe procesorul DVR-ului de la camerele de supraveghere video ale părinților, și am descoperit că băgasem în el un WD Purple de 2TB. Merge ăla în niște condiții improprii de 2 ani și văd că n-are grețuri, deci dacă HGST e cam scump și nevoia de utilizare ocazională nu justifică anduranța unui HGST, o fi bun și un WD d-ăsta.
 
Red asta de 2TB e nebun! I-am dat blana, am zis ca are motoarele blocate. Nu sunet, nu vibratie, nu clickclick, nu caldura... :nuts:
Stiu, me welcome to the XXI century. :biggrin:

LE: Scuzati mobo vechi, proc lent, SATA prost, XP, etc... :smile:
 

Attachments

  • HDTune_Benchmark_WDC_WD20EFRX-68EUZN0.png
    HDTune_Benchmark_WDC_WD20EFRX-68EUZN0.png
    24.3 KB · Views: 20
Last edited:
Iar ca rack pentru disc, mi s-a luat de cutii fițoase dar cu controller USB pocnitoare; mai bine am luat un "rack" din ăla cu două slot-uri în care înfigi discuri jumate în aer, dar al cărui controller USB3 a performat bine în teste.
 
Iar ca rack pentru disc, mi s-a luat de cutii fițoase dar cu controller USB pocnitoare; mai bine am luat un "rack" din ăla cu două slot-uri în care înfigi discuri jumate în aer, dar al cărui controller USB3 a performat bine în teste.

Alea sunt absolut excelente, mai bine iei o poală de HDDuri şi un rack extern de genul şi nu ai probleme.

HDDuri capsulate sunt efectiv cancer. Dacă pică şi vrei să încerci recuperare pierzi garanția şi implicit banii dați. Mai bine modular :smile:


 
Sa nu mai zic de MyBook-uri care mai sunt si criptate by default. Adica degeaba il scoti din enclosure si il cuplezi direct pe SATA, in computer. Te face cu bolta. :zbang: Tocmai transfer de cateva ore aproape 1TB de date, via USB2-ul lui, ca altfel nu vad datele. Si nu e fun. :mad:
 
Mi-am încropit o camera de supraveghere (pusa undeva la tara) dintr-un Raspberry PI + modem 4G + fake camera si asta imi varsa zilnic cateva sute de poze cand detecteaza miscare.
Spuneti-mi si mie va rog un soft micut care sa-mi faca un timelapse din pozele astea. Am incercat IrfanView, dar ala nu stie sa exporte decat in exe/scr iar eu as prefera un gif.
Mulțumesc.
 
Virtualdub. Redenumești fișierele astfel încât să aibă numele cu cifre în ordine (000001.jpg, 000002.jpg și tot așa) și deschizi primul fișier, o să ți le deschidă pe toate ca frame-uri. Pe urmă export/animated gif, dar în funcție de dimensiunea pozelor posibil să iasă măricel.
 
Mulțumesc ursa si miahi pentru sugestii. După câteva tentative, am reușit sa scot un mp4 de ~ 15MB din 300 poze cu Avidemuxer.
 
Ca "probleme" am observat niste rare stutter-uri (inca nu stiu daca e de la codarea filmului sau de la aglomerarea WiFi-ului) dar am avut si filme care au mers brici cap-coada si uneori imi dispare ChromeCast-ul din reteaua WiFi din casa (mi s-a intimplat de 2 ori dupa citeva ore bune de nefolosire).
Stutter n-am mai avut nici cind ne uitam simultan la filme io la mine si aia mica in camera ei.
In schimb n-am scapat de disparitia aleatoare a Chromecast-ului din retea. Pur si simplu dupa o perioada aleatoare (de la una la trei-patru zile) nu-l mai gasesc. El functioneaza bine mersi, becul alb e aprins si pe plasma am walpaperele lui. Solutia e ori sa-l scot din priza ori sa schimb canalul WiFi din router.

Am citit pe goagle si problema asta apare inca de la prima generatie de Chromecast-uri. La baza pare sa fie de la o pupatura indoielnica cu routerul. Io-l am pe ala de la UPC si la citeva zile fortez o schimbare de canal si asta e.
 
Asta pățeam eu cu imprimanta și o priză inteligentă, după câteva zile dispăreau din rețea. Cu Chromecast-ul n-am pățit. Dar s-a rezolvat doar cu schimbat router-ul.
 
Back
Top