1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Întrebări pe care ni le punem de mult

Discussion in 'Discuții cotidiene' started by takeda, Mar 9, 2004.

1. hulubei

hulubei questionable intruder

Cum sunt facute termometrele care masoara temperatura din atmosfera, fara ca acestea sa fie influentate de factori precum radiatia solara sau vantul?

2. Marius '95

Marius '95 Membru Senior

Se pun in niste "casute" de lemn cu fante laterale. Sigur le-ai vazut pe la statiile meteo.

3. chrisTian

chrisTian Membru

Cum se calculeaza viteza intunericului ? Toata lumea stie de lumina si de felul cum se propaga ea prin spatiu, influentata fiind de gravitatie.
    Dar intunericul ? Exista peste tot, in mod uniform, si este intrerupt de lumina ? Sau se deplaseaza si el cu o anumita viteza, peste cea a luminii ?

4. Xllerator

Xllerator Colţ Alb

Asta e gluma, right?

5. hulubei

Este totuşi o întrebare bună :smile:

6. bausto

bausto The year of grace, 2007

De vant nu au cum sa fie influentate. Faptul ca e vant poate doar sa provoace o senzatie accentuata de frig, dar temperatura este aceeasi.
    Si intunericul e pur si simplu absenta radiatiei electromagnetice din domeniul vizibil. Asa cum frigul este absenta caldurii (energiei) :wink:.

7. hulubei

Revenim la meteorologie: ce tipuri sunt senzorii de temeperatură folosiţi?

P.S. După ce ţi se predă numai în 0 şi 1 ajungi ca vidul să ţi se pară o noţiune abstractă ce poate fi reprezentată tot din materie :tongue:

8. Total neadevarat, cum poti justifica atunci factura la intretinere pe luna februarie? Singura explicatie este ca se factureaza si frigul!

9. pitzy

pitzy Membru

Sau, ca sa nu-l contrazic pe antevorbitorul nostru, se factureaza si lipsa caldurii :biggrin:. Suna mai naspa.

10. bogdan192

bogdan192 Membru Senior

Daca ati sta in Regie si ati fi trecut pe langa sectia de Politie, unde 24h/24 tasneste un mini-gheizer de apa fierbinte printr-o teava care iese vreo juma de metru dintr-o gaura de 2 metri ati intelege de ce platiti intretinere in februarie.

11. Neo

Neo Motan agresif

Eh, noi si cu Yellowstone Park in privinta gheizerelor :goofy:

12. Marius '95

Marius '95 Membru Senior

Ai uitat de Islanda.

13. Pache

Pache Administrator

Îmi pare rău. Carlos Cariba nu este rom. Carlos Cariba este „băutură spirtoasă cu aromă de rom”. Iar senzaţia de ameţeală ţi-o dă alcoolul etilic din care e făcut :goofy:
    Brought to you by Scandic Distilleries.

14. pitzy

pitzy Membru

Presupun ca si romul rom :biggrin: contine alcool etilic care la randul sau iti da o senzatie de ameteala, poate chiar o stare de ameteala :eek:

15. AdrianB1

AdrianB1 Membru Senior

Nu îmi pun întrebarea de prea mult timp, dar: de ce are hulubei stele negre? S-a propagat întunericul cu viteză?

16. pitzy

pitzy Membru

Probabil ingerii cand se lovesc la cap vad stele negre :biggrin:. Asa sunt ei, mai deosebiti. :smile:

17. hulubei

/me nu e înger. hulubei e hulubei!

LE: şi cică nu-s negre, ci un fel de gri închis de tot :smile:

18. AdrianB1

AdrianB1 Membru Senior

Dar nu ai răspuns la întrebare: ce ai păţit de te-ai gri-înegrit?

19. hulubei

Sincer, nici eu nu ştiu concret :biggrin: Adică ştiu o parte dar nu cred că am voie să divulg. Dar se poate să nu fie oricum adevărat ceea ce cred eu. Oricum, culoarea nu are direct nici o legătură, indirect se poate spune că se potriveşte, dar atât (nu, nu e nimic grav).

20. SCViper

SCViper Membru Senior

Hulubei mama, tu esti un fel de oaie gri a forumului... aduci o variatie restului turmei :tongue:
    Uite, eu ar trebui sa am 5 stele transparente, postez atat de rar ca-s aproape invizibil :biggrin: