Întrebări pe care ni le punem de mult

Cum sunt facute termometrele care masoara temperatura din atmosfera, fara ca acestea sa fie influentate de factori precum radiatia solara sau vantul?
 
Cum se calculeaza viteza intunericului ? Toata lumea stie de lumina si de felul cum se propaga ea prin spatiu, influentata fiind de gravitatie.
Dar intunericul ? Exista peste tot, in mod uniform, si este intrerupt de lumina ? Sau se deplaseaza si el cu o anumita viteza, peste cea a luminii ?
 
Originally posted by hulubei
Cum sunt facute termometrele care masoara temperatura din atmosfera, fara ca acestea sa fie influentate de factori precum radiatia solara sau vantul?
De vant nu au cum sa fie influentate. Faptul ca e vant poate doar sa provoace o senzatie accentuata de frig, dar temperatura este aceeasi.
Si intunericul e pur si simplu absenta radiatiei electromagnetice din domeniul vizibil. Asa cum frigul este absenta caldurii (energiei) :wink:.
 
Revenim la meteorologie: ce tipuri sunt senzorii de temeperatură folosiţi?

P.S. După ce ţi se predă numai în 0 şi 1 ajungi ca vidul să ţi se pară o noţiune abstractă ce poate fi reprezentată tot din materie :tongue:
 
Originally posted by bausto
Asa cum frigul este absenta caldurii (energiei) :wink:.
Total neadevarat, cum poti justifica atunci factura la intretinere pe luna februarie? Singura explicatie este ca se factureaza si frigul!
 
Originally posted by andreea cerulean
Total neadevarat, cum poti justifica atunci factura la intretinere pe luna februarie? Singura explicatie este ca se factureaza si frigul!
Sau, ca sa nu-l contrazic pe antevorbitorul nostru, se factureaza si lipsa caldurii :biggrin:. Suna mai naspa.
 
Daca ati sta in Regie si ati fi trecut pe langa sectia de Politie, unde 24h/24 tasneste un mini-gheizer de apa fierbinte printr-o teava care iese vreo juma de metru dintr-o gaura de 2 metri ati intelege de ce platiti intretinere in februarie.
 
Originally posted by andreea cerulean
Pepsi Twist in combinatie cu Rom Carlos Cariba, 3/4:1/4 si 4 cuburi gheata, baut cu paiul devine cu totul altceva, dar nu-ti dai seama decat dupa ce placa de baza nu-ti recunoaste picioarele sa te ridici din fotoliu.:wink:
Îmi pare rău. Carlos Cariba nu este rom. Carlos Cariba este „băutură spirtoasă cu aromă de rom”. Iar senzaţia de ameţeală ţi-o dă alcoolul etilic din care e făcut :goofy:
Brought to you by Scandic Distilleries.
 
Presupun ca si romul rom :biggrin: contine alcool etilic care la randul sau iti da o senzatie de ameteala, poate chiar o stare de ameteala :eek:
 
Nu îmi pun întrebarea de prea mult timp, dar: de ce are hulubei stele negre? S-a propagat întunericul cu viteză?
 
Originally posted by AdrianB1
Nu îmi pun întrebarea de prea mult timp, dar: de ce are hulubei stele negre? S-a propagat întunericul cu viteză?
Probabil ingerii cand se lovesc la cap vad stele negre :biggrin:. Asa sunt ei, mai deosebiti. :smile:
 
/me nu e înger. hulubei e hulubei!

LE: şi cică nu-s negre, ci un fel de gri închis de tot :smile:
 
Sincer, nici eu nu ştiu concret :biggrin: Adică ştiu o parte dar nu cred că am voie să divulg. Dar se poate să nu fie oricum adevărat ceea ce cred eu. Oricum, culoarea nu are direct nici o legătură, indirect se poate spune că se potriveşte, dar atât (nu, nu e nimic grav).
 
Hulubei mama, tu esti un fel de oaie gri a forumului... aduci o variatie restului turmei :tongue:
Uite, eu ar trebui sa am 5 stele transparente, postez atat de rar ca-s aproape invizibil :biggrin:
 
Back
Top