Întrebări pe care ni le punem de mult

Cică vinul de coacăze e bun la ficați. Altfel, vinul alb e clasificat drept băutură alcoolică, iar cel roșu drept aliment, că are tanin și e antioxidant. Pe alea din comerț nu m-aș prea baza decât pentru consum ocazional și fără pretenții, din motiv de prafuri și conservanți pe care noi, amatorii, nu le știm identifica. Vinul roșu e mai sensibil la condițiile de păstrare și timp, variabile pe care un producător mare va dori să le poată controla/compensa prin stabilizatori și alte cele, să aibă cât mai puțină marfă deteriorată. Ori, asta înseamnă că bagi în tine și niște alte mizerii chimice, doar pentru niște povești cu beneficii.

Aș recomanda să cauți un mic producător care să folosească metode tradiționale, și vinul să fie îmbuteliat în sticle închise la culoare.
 
Faptul ca o banca scoate aplicatie de internet banking pt. iPhone si Android dar nu si pentru Windows phone, de ce nu poate fi considerata discriminare? :biggrin:
 
iPhone au ăia bogați, Andrioid ăia săraci. Dar Windows phone? Aa, clasa de mijloc... da' la noi nu prea e. :biggrin:
 
Dacia Sandero nou nouță, casetofon original (USB, mp3, Bluetooth) fără meniu în limba română... WTF?! :what:
 
Nu e masina mea, e a unui coleg mai in varsta care nu le are cu engleza (sau tehnologia) si m-a rugat sa ii imperechez telefonul si casetofonul prin bluetooth. Ca sa-i fie mai usor pe viitor am zis sa intru in meniul casetofonului sa-l setez pe română, dara fara noroc (are engleza, franceza, turca, etc).
 
Nici romanii nu fac meniuri in limba romana, deci ce asteptari sa avem de la altii? :smile:
Probabil fac o singura serie si o vand peste tot, asa ca nu pun romana ca oricum romanul ori se pricepe ori are un ciocan care se pricepe deci se descurca.
 
Sunt singurul care foloseste exclusiv meniuri in engleza, indiferent de aparat? Era sa mor cand am vazut cum arata un mobil cu meniuri in romana! Mi-a luat zece minute pana am reusit sa-l fac din nou functional (adica in engleza).
 
Cred ca obisnuinta. Era o vreme cand totul era in engleza, aparate, documentatii, soft, help, etc... Limba romana a fost introdusa abia recent in spatiul informatic. Plus ca "goto" suna mai bine decat "merila".
 
Sunt singurul care foloseste exclusiv meniuri in engleza, indiferent de aparat? Era sa mor cand am vazut cum arata un mobil cu meniuri in romana! Mi-a luat zece minute pana am reusit sa-l fac din nou functional (adica in engleza).
++ cu mențiunea că, de vreo lună, mi-am schimbat din engleză în germană. Să mă mai familiarizez cu termenii, cică. Fuarte fuarte trist... :capu:
 
Back
Top