Întrebări pe care ni le punem de mult

Alta intrebare ca io fiind mai mosneag si din provincie nu stiu nimic despre dracia asta.
A vazut-o fiica-mea la o colega si s-a indragostit pe loc se pare si cum peste o luna e ziua ei o sa inghit in sec sa-i fac damblaua.
Dar inainte de asta vroiam sa va intreb pe voi astia mai cosmopoliti :biggrin: daca ati vazut/auzit ceva despre ea.
Sau macar sa va dati cu parerea.

Multam' ca de obicei.
 
În afară de zeci de căzături "funny" nu prea am văzut mare lucru. Adică ia-i o cască de-aia de moto înainte.
 
Are un set de cotiere+genunchiere+casca de la rolele de acu' fo' 2 ani.
Ma interesa daca e OK dracia aia (daca nu se dezmebreaza dupa 2 luni, daca nu ma lasa acumulatorii dupa 10 incarcari, daca nu se strica rotile, chestii d'astea).
Adica pe aici chiar n-am vazut pe nimeni pe strada cu d'astea.
 
Cazaturile sunt de alta natura decat atunci cand corpul se misca el insusi.
Castile protejeaza capul foarte bine, dar sunt de diferite feluri in functie de destinatie. Casca moto e intr-un fel, cea de sky altfel, cea pentru biciclisti altfel, etc.
Si sincer vorbind, protectiile pentru role sunt niste glume bune, in special chinezariile ieftine.
 
E o mie la fratele chinez bre.
Da' articolul ala cu luatu' focului aleator ma cam pune pe ginduri ca parca n-as vrea s-o prajesc p'aia mica. Inca. :biggrin:
 
Eu zic ca mai important e sa nu-ti ia foc in casa.
Am vazut chiar ieri intr-un mall supervizorul celor de la curatenie care se plimba cu o dracie care-mi pare similara cu asta. Dar finisajele sunt ... ma rog, nu vreau sa dau argumente impotriva.
 
Arduino.

Peste fo' 2 luni e ziua lui cumnata-meu si vreau sa-i fac o surpriza ca in uichendu' asta de Paste m-a zapacit cu Arduino. Il duce mintea, are timp, are vointa, are scule deci e numa' bun de invatat.
Acu' ce vreau eu sa va intreb. As putea sa-i iau unul chel si ura si la gara. Dar probabil ca o sa stea sa se uite la el ca nu prea are ce conecta ca sa invete asa ca ma gindeam ca pe linga ala chel sa-i iau si un kit cu dracii si mai departe poate experimenta tot ce-i trece prin cap.
Sau tot un fel de kit dar cu Arduino si ceva suplimentar pe linga el.

Idei? Sfaturi? Pareri?
Multam' ca de obicei.
Ah, si sa va fie de bine melu' de Paste. :drool:
 
Ca primă jucărie i-aș lua unul original (doar că e de 10x mai scump, iei un kit chinezesc cu multe lucruri de banii ăia), și asta pentru că alea chinezești mai pot avea glitch-uri și ciudățenii, și e posibil să nu meargă exact la fel ca unul original, adică să nu se potrivească exact ce citești pe net cu ce face de fapt ăla al tău. Problemele nu-s de nerezolvat de cineva experimentat, dar dacă n-ai mai întâlnit e posibil să stai să te uiți ceva timp (ex: majoritatea chinezismelor au adaptor serial FTDI, pe când un Arduino original are un microcontroller - și atunci IDE-ul trebuie setat diferit pentru placa chinezească, îți trebuie alte drivere, FTDI-ul nu e nici el original așa că trebuie să ai grijă ce drivere folosești etc).

Dacă e de kit-uri, ce să conțină neapărat: butoane, LED-uri și fire. Ca starter kit ultimul pe care l-ai pus e mai bun, poți face mult mai multe cu el - e mai echilibrat, are multe chestii și de input și output. Cu kit-ul de senzori poți doar să scoți valori pe serială, mult mai puțin interesant ca începător (dacă nu ești data hoarder, ca mine), iar kit-ul "rfid" are și el ceva senzori pe-acolo. Așa că pe ăla ți-l recomand.
 
E cineva pe-aici bautor de vin? Vreau o recomandare de vin medicinal: o jumatate de pahar de vin rosu sec baut pe zi (100ml) pentru nu-stiu-ce efecte benefice pe care le are. Pentru asemenea utilizare nu are sens sa iau vin de 50 de lei sticla, dar nici Murfatlar facut la Afumati in bidoane de plastic nu vreau. Preferabil Cabernet Sauvignon, Pinot Noir mi s-a parut cam apos in recoltele ultimilor 2 ani.
 
Back
Top