EVE Online

Purifier nu e pentru ce vrei tu - e practic o fregată cu tank 0 și arme de battleship. În misiuni de nivel mic n-o să nimerești nimic, iar în celelalte o să te omoare prima fregată cu webifier.

Poți să folosești, ca mine :tongue:, assault ship pentru orice pînă în L4 (de fapt și în unele L4, dar o să te plictisești) sau Punisher > Maller > Harbinger > Apocalypse sau Abaddon (cu skill-uri solide de Engineering).

Cît privește intratul peste tine în misiune, îți faci prea multe probleme. :biggrin: În Empire, soluția la asta e mult mai simplă: evită agenții și corporațiile la care se duce toată lumea. În principiu, orice sistem peste 0.7 și/sau cu încă 'jde mii de piloți acolo e de evitat.
 
Dude eu am făcut epic arc-ul și încă o mână de misiuni de când joc, prin urmare trebuie să fac ceva mai multe misiuni pentru standings and stuff. Încă studiez problema la navă :biggrin:

Și mă rog de ce să nu nimeresc nimic în misiuni de lvl mic? Loadout-ul la missiles nu e interschimbabil ca în cazul laserelor? Și dacă trag rachetele de la 60km, ăia nici n-or să aibă timp să înțeleagă ce și cum :biggrin: Nu e ca și cum ai falloff ca în cazul laserelor de-ți dai palme când ieși din optimul range.

Even later edit: pune vreun miner botul la ransomat©? :biggrin: Aka îl webifiezi și warpscramblezi și gief cash or bum-bum :biggrin:
 
Mă interesa ceva pentru solo missions dar care de exemplu la apariția vreunuia care să vrea să dea în mine să pot warp out (somewhere), cloak, warp back, raep :biggrin:
Solo missions nu faci în nullsec, ci în highsec, unde nu vine nimeni să te nenorocească. Există şi misiuni în nullsec, dar până la alea mai trebuie să curgă multă apă pe Dâmboviţa :smile:
Acum legat de partea a doua a frazei: ăla care vrea să dea în tine nu stă pe loc. Ca să îl găseşti, îţi trebuie good scanning skills şi combat probes. Odată ce l-ai găsit, faci warp cloaked la 50 km, te apropii uşurel de el cloaked, dai align la un bookmark pe linia tu-el-bookmark, ieşi din cloak la 30 km de el, click pe launch bomb, warp away, rinse and repeat.
Momentan o să fie Purifier, deși skills la missiles sunt varză, urmează probabil un Assault ship (skill-urile mă faultează și acolo).
Stai liniştit, în EVE întotdeauna o să dai de ceva, undeva, care să ceară skills care îţi lipsesc. Uite, eu pot pilota un stealth bomber de 4 luni, dar nu pot lansa bombe că n-am missile skills. Acuma m-am apucat să învăţ bazele, cătinel...
 
Și mă rog de ce să nu nimeresc nimic în misiuni de lvl mic?

Pentru că folosești cele mai mari rachete sub-capitale împotriva celor mai mici și rapide nave din joc, care predomină în misuni L1 și 2. O torpilă standard are explosion radius 450 m; o fregată are signature radius în jur de 35 m. Deci o să ia cu 93% (35/450=0.07) mai puțin damage dacă stă pe loc și are rezistențe 0%. Dar nu stă pe loc: aceeași torpilă are explosion velocity 71 m/s, față de 250-1250 m/s, cît e velocity la, să zicem, o fregată Sansha - iar scazi din ăia 7%. Iar rezistența EM a armurii e 50%, deci mai tai o dată.

M-am exprimat eu greșit: nu e vorba că nu nimerești, ci că ai dmg mult scăzut împotriva unor ținte atît de mici. Pe Golem se folosesc 3 target painters + bonus nativ ca să tragi în cruisere (sig. radius 125-155 m), nu în fregate.

Loadout-ul la missiles nu e interschimbabil ca în cazul laserelor?

Ba da, dar asta nu are treabă cu ce zic eu nici la turele, nici la rachete. :smile: Cristalele de laser afectează range și raportul de damage EM/thermal (% to hit e determinat de proprietățile turelei), iar rachetele de aceeași categorie diferă doar ca tip de dmg (exp. radius și velocity sînt la fel).

Even later edit: pune vreun miner botul la ransomat©? :biggrin: Aka îl webifiezi și warpscramblezi și gief cash or bum-bum :biggrin:

Trebuie să știi să-ți alegi ținta.

Pentru misiuni în lowsec, după ce a curs apa pe Dîmbovița :tongue:, poți să folosești o navă nescanabilă (sensor strength / signature radius < 1.08 și fără drone). T3 comes to mind.
 
:disperat:

De unde ai scos modalitățile alea de calcul, vreau și eu un pdf sau ceva de genul :shocked:


iar rachetele de aceeași categorie diferă doar ca tip de dmg (exp. radius și velocity sînt la fel).
And this is retarded, e ca și cum ai pune = între un Phoenix și un Tomahawk. Bleah.
 
Nu cred că există o colecție de formule, pentru că CCP nu a publicat nimic. Astea au fost descoperite de diverși inși cu prea mult timp liber, prin teste.

http://www.eveonline.com/ingameboard.asp?a=topic&threadID=901280&page=1#1

Păi, nu pui egal între ele. Ai, să zicem, 4 tipuri de Phoenix, fiecare cu un tip de explozibil, dar altfel identice (cruise missiles), și 4 tipuri de Tomahawk, cu alte caracteristici decît Phoenix, dar cu aceleași tipuri de explozibil, doar că în cantități mai mari (torpedoes). :smile:
 
Ai să fii surprins, dar se ia şi asta în considerare.
Random damage graph din EFT, Proteus contra Mastodon.
 

Attachments

  • DamageGraph.png
    DamageGraph.png
    27.4 KB · Views: 22
Nu cred că există o colecție de formule, pentru că CCP nu a publicat nimic. Astea au fost descoperite de diverși inși cu prea mult timp liber, prin teste.

Să spui că le-au descoperit prin teste e ca și cum ai spune că un vârtej de aer a intrat într-o curte cu fier vechi și-a asamblat un F22. Mă rog, să zicem, astfel de oameni mai bine și-ar utiliza măcar o parte din timpul din Eve pentru IRL stuff, poate ajungem și noi odată la mașinile alea care levitează. Îs sătul de gropi.

On another pov, Purifier nu merge echipat decât cu acel tip de launchere? Cum îți dai seama ce tip de gunz/launchers merg pe un anume tip de navă? Eu mă iau după rig size (e.g.: dacă e small rig, then small gunz). Raționamentul ține și la T2?
 
Da, e bun raționamentul cu rigs; îți dai seama și după ammo size, că după denumire n-ai nici o șansă ca începător: 200mm autocannon e small, dar 200mm railgun e medium, quad light beam laser :goofy: e medium, dar light neutron blaster e small, heavy neutron blaster ai zice că e large, dar e medium, ăla large fiind neutron blaster cannon, etc. La missile launchers trebuie să le cam ghicești.

Singura limitare „în sus” la arme e powergrid-ul: n-ai cum să pui un Tachyon Beam Laser II (large :biggrin:) de 4125 MW pe o fregată cu powergrid total 45 MW. Limitarea „în jos” ține de common sense - teoretic poți să pui lasere frigate-class pe battleship, dar o să ai un hipopotam supraponderal cu range 10 km care oricum nu încape pe acceleration gate la L1/2. Plus că pentru asta există drone bay pe battleship: să se ocupe de navele la care nu face față tracking-ul turelelor.

SB-ele sînt o excepție: rigs sînt small, modulele de propulsie sînt tot small (1MN), dar ai role bonus: -99.65% reduction in Siege Missile Launcher (large :biggrin:) powergrid needs, deci sînt concepute pentru arme battleship-class. Probabil poți să pui și standard missile launchers pe el, dar are bonus pentru torpile, deci e ca și cum ai folosi un black ops pentru minerit. :smile:

Frigate/destroyer (interceptor, AF, dictor, etc.) - small; cruiser/battlecruiser (HAC, HIC, recon, CS, SC) - medium; battleship (marauder, black ops) - large.

LE: Nu încercați acasă. :biggrin: Ăla e un capital-class launcher btw.

[Abaddon, Citadel Torpedo]
Reactor Control Unit II
Reactor Control Unit II
Reactor Control Unit II
Reactor Control Unit II
Reactor Control Unit II
Reactor Control Unit II
Reactor Control Unit II

[empty med slot]
[empty med slot]
[empty med slot]
[empty med slot]

Citadel Torpedo Launcher I, Thor Citadel Torpedo
[empty high slot]
[empty high slot]
[empty high slot]
[empty high slot]
[empty high slot]
[empty high slot]
[empty high slot]

Large Ancillary Current Router I
Large Ancillary Current Router I
Large Ancillary Current Router I
 
Ok, deci pe un Purifier aș putea fitui teoretic pentru misiuni 1/2 launchere normale cu care să pot lovi și frigates, that is what I needed to know :biggrin:

Mulțam pentru intel :biggrin:
 
Să spui că le-au descoperit prin teste e ca și cum ai spune că un vârtej de aer a intrat într-o curte cu fier vechi și-a asamblat un F22.
N-ai fost prea atent la mate in liceu, nu? Nu prea se foloseste mai mult de-atat in calculele de acolo. Un mic refresh, vezi L16 in principal.
 
Neo, vrei tu Purifier cu orice preț. :smile: Dintr-un Punisher scoți de vreo 3 ori mai mult DPS, și tank mai bun.

Dacă vrei missiles neapărat, ai greșit rasa; Amarr nu au decît cîteva nave specializate în așa ceva - alea de design Khanid în principal: Inquisitor (nu), Vengeance (rockets, nu), Malediction (se folosește mai mult cu AC sau blastere decît cu missiles), Sacrilege (decent), Heretic (nișă) și Damnation (nișă).

Eu îți recomand să mergi pe Gunnery - să faci training la Missile Launcher Operation doar pentru două nave mi se pare neproductiv.
 
E greu al dracu' să fituiești prostiile astea.

[Purifier, Covert Ops Cloaking]
Ballistic Control System II
Ballistic Control System II
Co-Processor II

Catalyzed Cold-Gas I Arcjet Thrusters
Phased Weapon Navigation Array Generation Extron
Phased Muon Sensor Disruptor I, Scan Resolution Dampening

'Arbalest' Siege Missile Launcher, Caldari Navy Mjolnir Torpedo
'Arbalest' Siege Missile Launcher, Caldari Navy Mjolnir Torpedo
'Arbalest' Siege Missile Launcher, Caldari Navy Mjolnir Torpedo
Covert Ops Cloaking Device II
Bomb Launcher I, Electron Bomb

Small Hydraulic Bay Thrusters I
Small Bay Loading Accelerator I


Sau așa:

[Purifier, Improved Cloaking]
Ballistic Control System II
Ballistic Control System II
Nanofiber Internal Structure II

1MN MicroWarpdrive II
Target Painter II
Remote Sensor Dampener II, Scan Resolution Dampening

'Arbalest' Siege Missile Launcher, Caldari Navy Mjolnir Torpedo
'Arbalest' Siege Missile Launcher, Caldari Navy Mjolnir Torpedo
'Arbalest' Siege Missile Launcher, Caldari Navy Mjolnir Torpedo
Bomb Launcher I, Electron Bomb
Improved Cloaking Device II

Small Hydraulic Bay Thrusters I
Small Polycarbon Engine Housing I
 
Noway mai fitui microwarpdrive, am avut experiențe cu destroyerul în rooms cu W4p, el zburda și io cu 200m/s să fac salvaging -.- Afterburner cu siguranță. Încă nu mi-am bătut capul cu fitting, mai am ~8 zile până pot zbura cu ea efectiv (including cloak IV).
 
Ba o să fitui MWD, că Purifier-ul nu îl foloseşti la misiuni, e specialized ship, e făcut pentru 0.0 PvP ops, în special guerilla warfare, unde e free să foloseşti MWD.
MWD e oprit la folosire doar la misiuni/plexes şi doar la cele petrecute în deadspace, unde sunt acceleration gates. Şi acolo n.ai ce căuta cu un Purifier :smile:
A propos, poţi să-ţi faci bombing singur, e o fericire să te sinucizi în felul ăsta, am văzut eu unul făcând treaba asta :smile:
 
Informații utile: :biggrin:

MWD nu merge în deadspace, poate fi oprit cu Warp Scrambler, dar nu cu Disruptor (și nici cu bubble), crește viteza cu 500%, dar și sig. radius cu 500%, și scade din capacitor.

AB merge în deadspace, și crește viteza cu 100-150%.

Ambele afectează agilitatea navei. MWD-ul e indispensabil în PvP pe navele mari echipate pentru short-range (altfel n-ai nici o șansă să intri în raza de acțiune a armelor, dacă adversarul nu e idiot), și în 0.0 ca să scapi din bubbles.

AB-ul e folosit pe fregate în lowsec pentru speed tanking, pentru că, dacă pui MWD pe ele, le faci sig. radius de battlecruiser, și s-a dus dracu' toată ideea de navă mică și greu de nimerit. Și, evident, în misiuni.
 
A ok, am înțeles de ce mi-am furat-o într-un Omen într-o misiune, eu fugeam după ei cu MWD -.- (sig radius ftl). Deh...
 
Cîteva variații pentru L4:

[Ishtar, PvE, Armor]
True Sansha Medium Armor Repairer
True Sansha Armor Thermic Hardener
Armor Thermic Hardener II
True Sansha Armor Kinetic Hardener
Capacitor Power Relay II

Republic Fleet 10MN Afterburner
Large Peroxide I Capacitor Power Cell
Cap Recharger II
Omnidirectional Tracking Link I
Omnidirectional Tracking Link I

Heavy Electron Blaster II, Antimatter Charge M
Heavy Electron Blaster II, Antimatter Charge M
Heavy Electron Blaster II, Antimatter Charge M
[empty high slot]
[empty high slot]

Medium Sentry Damage Augmentor I
Medium Auxiliary Nano Pump I


Garde II x5
Hammerhead II x5
Hobgoblin II x5


Ăsta de mai jos merge vs. Serpentis/Guristas (mă rog, orice cu ki/th) datorită rezistențelor native (trebuie ajutat doar la thermal). Pentru orice altceva, trebuie mai multe sloturi dedicate pentru tank.

[Ishtar, PvE, Shield]
Beta Reactor Control: Shield Power Relay I
Beta Reactor Control: Shield Power Relay I
Beta Reactor Control: Shield Power Relay I
Beta Reactor Control: Shield Power Relay I
Power Diagnostic System II

10MN Afterburner II
Omnidirectional Tracking Link I
Pith A-Type Heat Dissipation Field
Large Shield Extender II
Large Shield Extender II

Heavy Neutron Blaster II, Antimatter Charge M
Heavy Neutron Blaster II, Antimatter Charge M
Heavy Neutron Blaster II, Antimatter Charge M
[empty high slot]
[empty high slot]

Medium Sentry Damage Augmentor I
Medium Core Defence Field Purger I


Garde II x5
Hammerhead II x5
Hobgoblin II x5


Na-a-a... să n-aud - un Pith A-Type e 60m. B-Type e 40m.

Urmează un Abaddon pentru Neo. :tongue:
 
Așa...

[Abaddon, PvE]
True Sansha Large Armor Repairer
Armor EM Hardener II
Armor Thermic Hardener II
Energized Adaptive Nano Membrane II
Imperial Navy Heat Sink
Imperial Navy Heat Sink
Imperial Navy Heat Sink

Tracking Computer II, Optimal Range
Cap Recharger II
Cap Recharger II
Cap Recharger II

Mega Beam Laser II, Multifrequency L
Mega Beam Laser II, Multifrequency L
Mega Beam Laser II, Multifrequency L
Mega Beam Laser II, Multifrequency L
Mega Beam Laser II, Multifrequency L
Mega Beam Laser II, Multifrequency L
Mega Beam Laser II, Multifrequency L
Mega Beam Laser II, Multifrequency L

Large Ancillary Current Router I
Large Capacitor Control Circuit I
Large Capacitor Control Circuit I


Hammerhead II x5
Hobgoblin II x5


Prețul pentru 700+ dps e că opt Mega Beam cu Multifrequency fac praf capacitorul. În caz de wtf?, se poate înlocui un Heat Sink cu Capacitor Power Relay.

La cerere, pun și PvP. :tongue:
 
Back
Top