De unde cumparam? Secrets Revealed

M-am uitat pe site și n-am mai găsit modelul. Cu comutatorul pe înșurubare are cuplu zdravăn. Ah și mandrina se scoate, rămâne în loc o țevușcă de-aia hexagonală pentru biți.
Am dat eu link mai în urmă cu catalogul, vezi, aia e?
 
Direct din catalogul tipărit. :smile:
 

Attachments

  • 20190830_171316.jpg
    20190830_171316.jpg
    397.2 KB · Views: 34
Ma tot uit pe iutub la diverse canale de DIY (mai ales auto) si aia folosesc aproape in intregime power tools cu acumulator
Da, problema e că doar un acumulator Makita sau Ryobi poate fi mai mult decât dă un om normal pe 3 șurubelnițe cu acumulator. Există și scule cu 2 acumulatori (ex: rotopercutoare de umăr). Sculele nici nu prea se vând cu acumulator și încărcător, ca să nu te umpli de încărcătoare de care n-ai nevoie când iei 4-5 chestii. Doar că prețurile pentru o sculă echivalentă cu acumulator vs priză e cam de 2 ori mai mare, mai adaugi și încărcător (200 de lei), un acumulator mediu (3Ah, plaja uzuală e 1-5Ah) e cam 300 de lei, le vezi pe yutub pentru că te roagă să le cumperi, nu că-s ieftine :smile:.
 
Caut un o-ring de ~8mm, pentru cuva unei mașini de făcut pâine. O recomandare de magazin unde să aibă mai multe mărimi, să văd exact de care îmi trebuie?
Frații chinezi to the rescue. 4lei și o lună și ceva mai târziu, am o pungă cu vreo 20 de o-ring-uri de silicon. Cică rezistă până la 220 de grade.
 
le vezi pe yutub pentru că te roagă să le cumperi
De fapt ăia nici nu și le-au cumpărat, ci le-au primit ca mostre și-s oarecum obligați să le folosească în mod vizibil dacă mai vor să pupe mocăciuni de la diverși producători. Grea viața de influencer, ești curva tuturor.
 
Te "roagă" :smile:. Pe de altă parte, chiar nu cred că deranjează pe cineva un set de Ryobi, majoritatea îl promovează pe față și rezonabil. Iar Makita au peste 100 de aparate cu acumulator comun (de la rotopercutoare pentru instalat via ferrata pe vârf de munte la salopetă încălzită, radiou și mașină de făcut cafea). N-am văzut pe nimeni până acum promovând cafeaua Makita :biggrin:.
 
Eu am acumulator de 18V. Are 5 celule in serie.
Nu sunt probleme, ca sunt celule de curent mare, probabil 20-30A instantaneu. Dar deh, acumulatorul e 100eur singur.
 
Nu știu ce bătaie e, dar la Lidl de unde am cumpărat eu (DE DIMINEAȚĂ) erau vreo 6 bucăți. Așa că ai șanse să iei de pe olx dacă nu te grăbești. :hihi: Flăcăii ăștia nu aduc prea multe unelte de obicei.
 
Am ieșit pe locul doi. :jump: Fain firul, adica suficient de lung ca să n-ai nevoie de prelungitor. Lucrătura pare Ok, rămâne de văzut dacă nu se topesc zonele cauciucate peste câțiva ani.
Per total me happy.
 
Back
Top