De unde cumparam? Secrets Revealed

Aiurea, tot ce vezi acolo e și aici. Mai puțin nemții.
Mi-aduc aminte că în Austria la Metro aveau aceeași fasole ca și la Galați. :hihi: Mai mult, am putut intra cu legitimația românească de Metro. Eram în baza de date a lor, apropo de GDPR. Că tot ți-e frică ție de Google. Nu te poți feri, e o iluzie c-ai putea-o face. :biggrin:
 
Nu stiu de ce va trebuie surubelnita cu impact de folosit toata ziua prin casa, mie cea mai indeminatica mi se pare asta: https://altex.ro/surubelnita-cu-baterii-black-decker-a7073-4x-aa-6v/cpd/MGCA7073/
Am si de-ailalta, cu fir e drept, dar cînd am de strîns la iuțeală vreun șurub tot la BD ma infig prima dată.
Si nici nu plîng că e gol acumulatorul, seturi de R6 am întotdeauna gata si la îndemînă, blitzul si jucăriile sa trăiască.
 
Ideea la aia cu accu e că ai torque puternic. Cât m-au ținut, am băgat cu ele muulte holzșuruburi d'alea groase cât degetul în diverse scânduri. Cu mâna făceam scurtă după 5 minute. De ex.
Scula ta e pentru șuruburi fine, mai strângi un hdd în cutie, mai pui un întrerupător. Chestii d'astea. :smile:
 
Nu neg si nu contest.
Dar asa, ca distractie, te invit sa vezi ce cuplu are jucăria aia pentru șuruburi fine.
S-ar putea sa tai din propoziție cuvîntul fine, chiar dacă nu se pretează si la de alea cit degetul de groase.
Apropo, dar ce degete subtiri zici ca ai .....
 
E în oferta actuală?
taxon, mă refeream și la faptul ca forma de pistol îți oferă posibilitatea să înșurubezi cu ea chestii grele, fără riscul de a ți se învârti în mână. Cu aia mică, chiar dacă ar avea cuplul necesar, obosești dupa primul șurub. Zic și eu...
 
Eu am una Bosch PSB, seria albastra pro. Motor brushless.
Iti scranteste urgent mana daca nu esti atent fara sa aiba ea vreo problema.
Si da, acumulator, Li-ion, de 2Ah parca, Dar e vorba de curentul instantaneu pe care il poate da.
 
Mai devreme anul ăsta am făcut teste în showroom, că mă mânca undeva să iau o șurubelniță electrică. M-am dus glonț la Makita cu acumulatori șmecheri. Oarecum convingătoare, însă GREA. Am încercat tot raionul, de la Black&Decker, Bosch Professional și Hilti la Einhell și alte chinezisme cu brand de retailer. Orice avea acumulator din ăla compact cu 3 celule 18650 era fix pișwasser, alea cu acumulatori cât palma și 20V făceau treabă da' toată drăcovenia era mult prea mare și prea grea ca să justifice independența de vreo priză din apropiere, iar alea cu fir la priză erau deja bormașini normale și mari. Așa am ajuns la Parkside aia cu fir care, la doar 20€ gen, e și foarte compactă și ușurică, dar are și forță încât rareori mai trebuie să strâng cu mâna. Cea fără fir similară la dimensiuni era 30€ fără acumulatori și nu avea același moment - clar scris în specificațiile producătorului. Da' mă rog, fiecare cu gusturile lui.
 
puterfixer: Cum se schimbă treptele de viteză? Văd că are două, 0-400rpm pt. șurubelniță și 0-1600rpm pt. bormașină. Bagă un demultiplicator mecanic pt. șurubelniță? Că așa ar fi normal, ca să-i crească cuplul. Dacă e numai ceva electronic, nu prea mă încântă. :frown:
 
Da, are un comutator mecanic în partea de sus, cu indicator de burghiu (viteză mare) sau șurubelniță (viteză mică). În jurul mandrinei este limitatorul de forță cu parcă 22 de trepte + nelimitat, iar trăgaciul e regulatorul de viteză.
 
La 20 de euro nu-i suficient de incantator?

BTW ai un link? Ca dau numai de alea cu acumulator.
 
La 20 de euro nu-i suficient de incantator?

BTW ai un link? Ca dau numai de alea cu acumulator.
Nu, fără amplificator de cuplu mai bine beau bere de banii ăia. :tongue: N-am nevoie de bormașină, că d'alea am multe. :biggrin: Șurubelnița mă interesează.
 
M-am uitat pe site și n-am mai găsit modelul. Cu comutatorul pe înșurubare are cuplu zdravăn. Ah și mandrina se scoate, rămâne în loc o țevușcă de-aia hexagonală pentru biți.
 
Back
Top