De unde cumparam? Secrets Revealed

Să fiți atenți să nu apăsați butonul de blocare din greșeală în timpul funcționării (nu e pus prea bine, exact unde ții cu degetul mare). Și are inerție mare, ceea ce pentru șuruburi nu e neapărat bine.
 
La mine fostul TCM (cu acumulator) devine spares iar motorul merge la mașina de bobinat, se reface vechiul Skil (la 14V) și devine bormașină auto, iar asta nouă devine mașină de înșurubat. Sper să se potrivească în cutia de la TCM. Nu mă încântă cartonul în care mi-a vândut-o Lidl. Bormașina Bosch rămâne fixată permanent în bancul de lucru vertical, iar Black&Decker-ul si TIP rămân bormașini normale, de uz imediat, că au și percuție. Stahanovul îl țin pentru betoane. :biggrin:
Da' ce naiba fac cu alea dezafectate, de la boxă? :confused:
LE: ah, uitasem: le împrumut vecinilor. :haha:
 
Să fiți atenți să nu apăsați butonul de blocare din greșeală în timpul funcționării (nu e pus prea bine, exact unde ții cu degetul mare). Și are inerție mare, ceea ce pentru șuruburi nu e neapărat bine.
Nu, butonul nu poate fi apăsat accidental, ba e chiar greu să-l apeși, pentru că protecție:
 

Attachments

  • 20190905_133110.jpg
    20190905_133110.jpg
    228.4 KB · Views: 23
Nici eu nu pot să-l apăs accidental, are protecție, trebuie întâi să strâng trăgaciul până la capăt de cursă și apoi să apăs intenționat butonul de blocare destul de adânc ca să prindă. Sigur nu faci tu ceva greșit? :smile:

Inerția mare pentru șuruburi e de așteptat când are așa forță după reductor. Dar pentru asta e bine la șuruburi să te folosești de limitatorul de forță. În mod curent înșurubez cu 12-14 în funcție de material și șurub, iar strângerea finală e cu bunul simț al mâinii.
 
Jucăria e prea finuță pentru o așa cutie de mare. Eu o să-i caut ceva prin Jumbo. Sau îi încolăcesc firul pe ea și-o pun într-o sacoșă. :haha::rotf:
 
Mă faci să caut și eu șurubelnița cu acumulatori și să-i iau cutia...

EDIT: :biggrin: hai c-o dăm în tastaturi de-alea unse. :hihi:
 

Attachments

  • IMG_20190905_212555.jpg
    IMG_20190905_212555.jpg
    127.8 KB · Views: 17
Last edited:
Eu nu am avut bormasina multi ani de zile, dupa care mi-am luat acum cativa ani cea mai ieftina bormasina cu acumulator din Praktiker, brandul propriu; scopul a fost sa fabric niste panouri fonoabsorbante, adica sa bag niste holzsuruburi printr-un panou de PAL si apoi prin lemn. S-a achitat de treaba asta cu brio si stii cum e, cand ai o bormasina brusc iti dai seama ca mai ai gauri de dat prin casa, dupa care si fratemeu si-a dat seama ca si el are de dat gauri, sa ca i-am mai imprumutat-o si lui de vreo 2-3 ori. Personal aveam zero asteptari de la o bormasina de 70-80 lei (nu mai stiu exact) si tot ce-mi doream de la ea e sa nu crape inainte sa termin panourile. Uite ca inca o am si inca merge perfect, am scos-o acum pentru o poza si vad ca acumulatorul inca trage bine, imi rupe mana la pozitia 5 din 10 - si nu a mai fost incarcat de anul trecut. Personal gasesc balastul oferit de baterie excelent, bormasina e mai grea si mai ales balansata, mi se pare mai usor de folosit decat una cu fir ca in poza lui Q de mai sus.

Cred ca secretul longevitatii consta si in folosirea de burghiuri corecte. Adica am dat gauri si in tevi de metal, in efectiv orice iar cuplul era arhisuficient iar bateria nu s-a terminat niciodata inainte de a termina lucrarea - evident, folosita in casa, nu 8 ore continuu ca pe santier - nu ca as sugera ca munceste cineva in tara asta 8 ore pe santier, sau in alta parte, dar nu am gasit o comparatie mai buna...

P.S. M-am uitat in colectia de poze dupa panourile fabricate atunci si am ajuns la concluzia ca bormasina a fost cumparata in aprilie 2015, acum 4 ani jumate. Deci da, mi-a depasit mult de tot asteptarile.
 

Attachments

  • budget.jpg
    budget.jpg
    358.9 KB · Views: 25
Last edited:
Și asta din Lidl e f. bine balansată, mânerul e pus în centrul de greutate. Avantaj fir e că nu îți mai obosești încheietura cu greutatea acumulatorului. :kul:
BTW, m-am uitat acum la o răpciugă de la boxă și acumulatorul (RIP) era NiCd. Deci înțelegeți frustrarea mea și de ce detest sculele cu acumulatori. :capu:
PS: Prius included. :angel:
 
A ta e balansata doar pe o axa, asta e balansata si sus/jos. Asta mi-a fost de folos cand am facut acele panouri, deoarece le "atacam" de sus in jos si asa aveam greutatea centrata. :smile:
 
Personal gasesc balastul oferit de baterie excelent, bormasina e mai grea si mai ales balansata, mi se pare mai usor de folosit decat una cu fir ca in poza lui Q de mai sus.
Am și eu un junghi de-ăla de bormașină-șurubelniță cu acumulator Go On, de pe vremea când era Bricostore pe-aici (acum Brico Depot). Ei i-am umflat cutia și va sta în ea bijuteria de la Lidl :biggrin:. Îndrăznesc să te contrazic, față de aia cu acumulatori, asta cu fir e mult mai ergonomică și bine echilibrată. Nu mai spun de utilitate, că ai 2 în 1 real. Eu cu aia cu acumulatori n-am reușit să dau găuri serioase. Și eu am luat-o cu ocazia unei nevoi, nu-mi mai amintesc ce fel de nevoie, dar știu că am detestat-o de atunci. De fapt, se și vede, e ca nouă. Vând. :biggrin:

PS: o comparație, să se vadă de ce i-am zis bijuterie. Sper să nu dezamăgească la capitolul fiabilitate.
 

Attachments

  • IMG_20190905_213158.jpg
    IMG_20190905_213158.jpg
    69.3 KB · Views: 21
  • IMG_20190905_213243.jpg
    IMG_20190905_213243.jpg
    108.7 KB · Views: 22
BTW, o şurubelniţă/bormaşină/etc. de-asta combinată cu aşa ceva e super tare la power washing diverse. :smile:

M-am inspirat de la tipu' ăsta. Pt. când se mai întâmplă vreo nefăcută de la mâţ (a început să dea în bolile bătrâneţii), am pregătit un fâs cu soluţie de covoare/canapele/etc, pun peria pe bormaşină, bâz bâz, las la uscat, aspir, all clean.
 
Back
Top