De unde cumparam? Secrets Revealed

Cu o perie de-aia cureți cartofii pentru grătar în 30 de secunde, într-o găleată plină cu apă (și cartofi).
 
Deja ați fi putut să vă proclamați bucuria achiziției făcând un concert impromptu vecinilor la 6 dimineața, da' voi nu și nu, clămpăniți la tastatură de parcă e tot ziua de ieri când n-aveați bormașină nouă :biggrin:
 
OK, daca tot m-ati pus sa-mi iau dracia asta de la Lidl dati-mi si niste exemple de capete de surubelnita mai uzuale si eventual ceva burghie.
Nu de alta da' acu' am undita si n-am momeala. :biggrin:
 
Cateodata am fost si eu la extreme.
De exemplu am cumparat un set de bitzi cu cap de nu stiu ce. Atat de tare ca rupeau suruburile mereu. Le tocau marginile cumva si se rotunjeau, ca de partea de cuplu se ocupa bormasina cu succes.
 
Stanley, la set. 3 cruce, 3 normale și un prelungitor (toate incluse în set).
Burghie... Dumnezeu cu mila că sunt proaste cam toate. Nu vidia ( ca fără percuție n-ai la ce să le folosești), pentru metal ți-ar trebui ceva HSS, dar nu cred că te apuci tu să dai găuri in Toyotă, iar de lemn merg și alea pt. metal.
Deci gândește-te ce vrei să (încerci) să găurești cu ea.
 
Da, sunt din Lidl, nu le-am încercat. Problema lor e că sunt câteva bucăți per set, insuficient pentru cineva care vrea să acopere toată gama 1-10mm (măcar).
 
Wut?

5d8d54dd372931ebf45a6581c69554c24050ee3f.jpg
 
Io am o cutiuță mai mică cu biți Parktool, până acum au fost cei mai rezistenți și mai potriviți în capetele șuruburilor, fără ruperi sau alunecări. Am mai avut și seturi inscripționate Bosch și altele, nu m-au coafat. Pe de altă parte, am luat de la Lidl un set de biți Parktool cu tijă lungă - eh, capetele alea nu se potrivesc la fel de bine ca biții mici, mai bine luam doar tije de prelungire.

La burghie am renunțat să mai iau la set ieftin (și prost); deja mi-am făcut o colecție rezonabilă de burghie cumpărate individual pentru lemn, metal și beton, de-alea de cea mai bună calitate, pe exact dimensiunile de care am avut nevoie.
 
Eu am biți no name rămași de la diverse șurubelnițe și truse și n-am avut vreo problemă cu ei. Am colecție apreciabilă... și dacă s-ar mai strica (dar n-au făcut-o) aș avea până la pensie. :hihi:
 
La biți cel mai important e să faci diferența între philips și pozidrive (dintre cele mai utilizate la noi), și să folosești dimensiunea corectă. Altfel scapă și se strică bitul sau șurubul. Mai ales în cazurile astea două, de șuruburi care n-au fost gândite să fie folosite cu power tools (față de imbus și torx dintre cele folosite pe scară largă; iar imbus are problemele lui, dacă bitul e un pic tocit și scapă, s-a dus și bitul și șurubul).
 
de lemn merg și alea pt. metal.
Deci gândește-te ce vrei să (încerci) să găurești cu ea.
Îmi place dualitatea material - burghiu exprimată mioritic (în sensul bun) :biggrin:

Totul depinde de materiale.

Dacă încerci să dai găuri în lemn de esență tare cu burghiu de metal o să distrugi burghiul, oricât de bun ar fi. Am avut inspirația de a face un mâner pentru un cuțit dintr-un umeraș vechi de lemn. Am stricat un burghiu până am convenit cu tata că "nu merge". Lemnul ăla a cedat la un burghiu pentru lemn.

Dacă vrei să folosești bormașina la strâns/desfăcut șuruburi, sincer este cam irelevant șurubul "original" (cel care a fost acolo inițial). Depinde ce rezultat vrei și cât de chitră ești la cumpărat șuruburi serioase. Contează imens dimensiunile corecte, dar depinde și materialul șurubului. Să cumperi biți din material prost pentru că și șuruburile sunt din material prost nu este o soluție bună, iei biți din aliaj serios și apoi te descurci în funcție de aplicație. Nu vrei șuruburi din material prost acolo unde forțele de forfecare reprezintă un pericol, de exemplu.

Ca să dau un exemplu mai dubios, când am lucrat la PC săptămâna trecută am calculat că șuruburile de la carcasa Lian Li PC-A7010 sunt dintr-un material superb. La fel și carcasa. Au trecut aproape 10 ani de când am luat-o de la ITDirect, a fost desfăcută de zeci/sute de ori și șuruburile au fost strânse și scoase cam de tot atâtea ori. Există uzură, dar prind la fel de bine ca în prima zi.

Un alt exemplu - am o șurubelniță electrică de la Black and Decker cadou de la tata. Made in China amu vreo 15 ani gen. Am stricat-o cu un șurub pe care l-am strâns atât de tare că ceva s-a ?rupt în ea. La un moment dat m-a apucat reparatul de chestii prin casă, aveam chestii, hai să vedem cum este făcută. Am făcut-o bucăți, am curățat tot mehlemul de la interior (praf metalic amestecat cu unsoare șamd). Apoi am uns toate piesele cu vaselină serioasă, am asamblat-o la loc și a mers ca nouă :huh: Primul lucru asamblat cu ea a fost noul scaun de birou și totul a mers... uns.
 
Back
Top