Caut un program care sa faca <ceva>

Caut un program care sa imi arate in timp real ce fisiere sunt deschise, ce program le-a deschis si unde au loc operatiile de citire/scriere (o reprezentare grafica gen cursor pe o scala orizontala).
 
Il folosesc deja, numai ca incetineste mult calculatorul cat ruleaza si imi este greu sa urmaresc lista sub forma de log. Caut inlocuitor pentru el. Nu imi trebuie log, imi trebuie doar lista fisierelor deschise si un cursor care sa imi arate unde s-a efectuat ultima operatie de citire/scriere.
 
Caut un program free (sau abandonware) pentru evidenta stocurilor de materiale dintr-o magazie. Sunt probabil mii de programe out there si nu am timp sa le iau la rand; vreau niste recomandari rapide.

Cerinte:
- sa faca evidenta stocurilor dintr-o magazie
- compatibil cu scanner de barcode-uri: scanat etichete una dupa alta pentru intrarea/iesirea din magazie
- lista stocurilor exportabila
- media consumurilor pe intervale de timp definite
- definirea unei cantitati necesare a fi mentinute in stoc
- (optional) termen de valabilitate
- export .CSV
- sa NU ceara java, .net, win7, etc.
- nu bloatware, doar cerintele specificate
- un program de pe vremea win95 ar fi ideal. DOS nu, ca mananca bateria la laptop.

Multumesc.
 
La ce vrei tu probabil il poti scrie in ceva gen Access in vreo ora sau doua si stii exact si ce face si cum sa il modifici cand ai nevoie de mai mult.
 
Salutare,

Am nevoie de un program VNC in genul lui Remote Desktop Connection Manager cu care sa monitorizez vre-o 16 statii de lucru simultan - sa fie free de preferat. SO-urile de pe statiile de lucru sunt Win 7 Pro. Ideea este sa vad cum lucreaza/cum se descurca indivizii (studenti intr-un laborator in cazul de fata).
Am sanse sa gasesc asa ceva?

Multumesc.
 
Nu uita sa le spui ca ii monitorizezi. Ca vine legea si te leaga. :biggrin:

Well... Fuck! La asta nu ma gandisem. Desi pe calculatoarele alea nu se polate face nimic altceva in afara de rularea unui soft de simulare: nu tu office, nu mail, nu internet.
 
Caut un program care sa arate "harta partitiei" pentru NTFS, adica sa imi arate care sectoare sunt ocupate, care sunt libere, unde sunt structurile proprii NTFS (MFAT, jurnal, etc.) si unde sunt sectoarele defecte pe disc. Nu ma intereseaza sa faca si modificari; doar vizualizare.
 
Nimic? Nimeni? Ma asteptam sa fie zeci de alternative...

PS:
Simtel.net se pare ca s-a desfiintat. Ultima sansa sa downloadati ce va trebuie: ftp://ftp.freenet.de/pub/ftp.simtel.net/pub/simtelnet/
 
Last edited by a moderator:
Eu inca de cand eram boboc pe price intreb de un program care sa-mi faca ce facea Novell-ul 2.x sub DOS: sa-mi marcheze ca BAD sectoarele de pe HDD care se citesc mai greu (au timpi de acces peste medie). Crezi ca am gasit ceva? :biggrin:

PS: Nu stiu daca fosilul Norton Disk Editor stie sa citesca partitie NTFS. Daca da, atunci face si ce vrei tu. O sa incerc la reboot sa vad si te anunt.
 
Eu inca de cand eram boboc pe price intreb de un program care sa-mi faca ce facea Novell-ul 2.x sub DOS: sa-mi marcheze ca BAD sectoarele de pe HDD care se citesc mai greu (au timpi de acces peste medie). Crezi ca am gasit ceva? :biggrin:

Dacă sectorul e defect, poate fi identificat ca atare și marcat ca defect la nivel logic de un chkdsk - dar până la următoarea formatare rapidă. Dacă vrei ceva și mai bun, pui utilitarul producătorului discului pe un CD bootabil și faci un SMART Long Test, care identifică problemele de citire și marchează sectorul defect la nivel de hardware + face realocare din sectoarele de rezervă.

Parametri chkdsk, în ordinea „puterii”:
/F - fixes errors on disk
/R - locates bad sectors and recovers readable information (implies /F)
/B - NTFS only: re-evaluates bad clusters on the volume (implies /R)
 
Mai, sectorul nu e defect, pur si simplu se citeste greu, deci chkdsk pica. Acum: eu am o mare repulsie fata de utilitarele de la producatori. Nu spun ca sunt proaste, dar nu le suport. M-am jucat odata cu niste chestii de la Seagate si in afara de culori frumoase, nu faceau nimic util. Mai sap.
 
Victoria
Are un modul de diagnostic in care scaneaza discul si detecteaza sectoarele care se citesc greu. Exista optiunea de a le realoca, dar probabil depinde de firmware-ul discului. Nu are optiunea de a le marca "bad" in sistemul de fisiere.
 
Back
Top