Audio / Vinyl

Revenind: tocmai pun pe HDD Anotimpurile, binecunoscuta versiune Electrecord cu Stefan Ruha la vioara. Este un exemplu cam de ce putea tehnic Electrecordul. Este versiunea mea preferata de interpretare si am ascultat destule. La polul opus (ca sunt eu mai ciudat) e versiunea aia audiofila de la Chesky, pe care n-o suport neam. S-o auzi ea excelent dar nu-mi transmite nimic.

PS: Evident ca din motive de copyright nu pot sa fac public RIP-ul. :biggrin:

Apropo, de ce sa nu profite unii de faptul ca americanii "e" fraieri: :biggrin:

LLLE: Ma batea gandul sa-mi mai iau inca un ac de rezerva la pickup (am deja unul dar na, sa fie). ACUM nu ma mai bate. :biggrin:
 

Attachments

  • Vivaldi.gif
    Vivaldi.gif
    124.2 KB · Views: 42
Si daca tot a fost weekend, am profitat si i-am facut o mica revizie jucariei. Asa, just in case... :smile:
 

Attachments

  • 01.jpg
    01.jpg
    76.9 KB · Views: 45
  • 02.jpg
    02.jpg
    89.9 KB · Views: 48
  • 03.jpg
    03.jpg
    169.5 KB · Views: 50
  • 04.jpg
    04.jpg
    143.7 KB · Views: 46
Ce design curat aveau la vremea aia. Inca nu stiau ce-ai aia cost saving in dauna calitatii.
 
Dammit, tocmai am intrat pe XF ca sa postez acel link. :biggrin: Sunt curios daca chiar merge treaba aia...

As a fellow 9gagger I salute you. :goofy:
 
Si dupa ce isi ia Dreamer pickup, probabil o sa caute si alte jucarii analogice:
 

Attachments

  • metal.png
    metal.png
    175.8 KB · Views: 37
Cine avea o de-asta pe vremuri era barosan... :biggrin:
Deocamdata planul cu pick-up e pus un pic un hold, insa nu e ingropat de tot. Ramane problema discurilor, consider ca vinilurile vechi se vand la niste scoruri exagerate, de baliverne audiofile...
 
  • Like
Reactions: Dan
Tu in hold, pe mine m-ai bagat in play... Am facut niste "auditii" pe preampul de doza din amplif si am "auzit" cam asa:

PS: Adica am masurat o deviatie de circa +/-0.4dB fata de curba RIAA standard, o diferenta de 0.2dB intre canale si un oaresce brum. Desigur ca chestiile astea sunt absolut inaudibile, dar de ce sa nu ma puna piticul la treaba, nu? Urmeaza bagatul letconului in amplif. :tongue:
 

Attachments

  • FR orig.gif
    FR orig.gif
    53.4 KB · Views: 31
  • noise orig.gif
    noise orig.gif
    55.3 KB · Views: 30
ARTA + Xonar U7 sau M-audio Audiophile 192, dupa nevoi. Deviatiile alea nu provin din sistemul de masura ci din elementele pasive folosite in bucla de reactie a preamplificatorului. Dar asta se va lamuri in momentul in care voi inlocui acele componente cu unele atent selectate (valori cat mai apropiate de cele rezultate din calcul / simulari). Nu cred insa ca pot finaliza lucrarea saptamana asta. Am de afumat zece kile de porcarii... :smile:
 
Parerea mea de inginer este ca asemenea deviatii (foarte mici) ar trebui sa le masori cu aparate de masura precise si bine calibrate, pentru ca esti intr-o zona comparativa cu eroarea aparatelor de masura entry-level.
Dar pana la urma viata-i scurta, tie trebuie sa-ti placa cum se aude.
 
Parerea mea de inginer este ca sistemul de masura folosit este extrem de precis pentru acest tip de masuratori. Si la mine nu conteaza cum se aude ci cum masoara. :biggrin: Cum se aude este treaba unora cu urechi mai bune decat ale mele...

LE: Schema originala (din cartea de service a amplifului), Deviatia obtinuta prin simularea schemei originale si deviatia pe care as putea sa o obtin prin ajustarea componentelor din reteaua de reactie. Valorile respective nu exista in practica ci este necesara obtinerea lor prin lipirea in serie / paralel a mai multor componente cu valori standard. Ceea ce nu se face desigur intr-un preu pentru publicul larg. :biggrin:
 

Attachments

  • Pre_V0.gif
    Pre_V0.gif
    12.7 KB · Views: 19
  • Orig.gif
    Orig.gif
    37.6 KB · Views: 17
  • Perfect.gif
    Perfect.gif
    39.4 KB · Views: 14
Last edited:
Si eu ziceam ca ai un lant de erori care in cel mai rau caz se cumuleaza, in cazurile mai fericite se anuleaza unele pe altele, dar random.
Apropos, eu personal nu prea agreez legarea in serie a pieselor pentru a obtine o valoare echivalenta. Desigur, asta duce putin spre nebunie ...
Cat despre masura, de-a lungul vremii s-au acumulat diferite jucarii de masura in special in domeniul electric sau electronic, daca ai nevoie de ceva spune.
 
Singurul lucru de care as avea nevoie in acest moment ar fi ca cineva care are in dotare un pickup cu niste caracteristici tehnice exceptionale, o placa de sunet de f. buna calitate si mult-laudatul "The ultimate analogue test LP", sa-l puna pe hdd in format 44.1kHz/24bit si sa-mi trimita wav-urile spre analiza. :smile: Dar.........

PS: Sau daca ai cumva ASA CEVA in dotare, dau o bere. :biggrin:
 
Last edited:
Back
Top