Audio / Vinyl

Dislike! :biggrin: Coperta de la DSOTM e un jeg. dar #1 eu as pune Animals, toate fetzele (ca sunt multe, plus pliantul inclus in LP). :smile: Zeppelin au coperti lucrate, Jethro Tull idem si multi altii.
 
Au existat si CD-uri duble care aveau coperti interesante: in continuarea celei pe care o vedeai prin plastic se afla alta ilustratie, indoita la spatele celei vizibile.
Sau chiar au existat "carcase" de carton in care erau mai multe discuri, am si eu pe acasa din era in care am dat bani buni pe cele originale din cauza dinamic range-ului. Dar nimeream si unele care era varza.
 
Bun da pan' la urma, e cineva pe forumul asta care sa aiba in dotare si un pickup? Daca cineva contribuie cu un pickup eu contribui cu un sistem audio de 7k euro, sa vedem ce-i mai tare, DAC-ul conectat la PC sau vinilul. :biggrin:

Am ascultat sisteme audio cu sursa vinil in cel putin 2 ocazii diferite, dar numai in showroom, cu scule obscen de scumpe. Au sunat mai bine decat ma asteptam, cu mentiunea ca impresiile facute rip-urile vinil s-au pastrat. Dar la preturile alea...
 
Cobor pe la ai mei sa vad daca mai functioneaza unealta, dar nu am cu ce sa o testez ca nu mai stiu pe unde sunt discurile.
 
Eu am. Dintotdeauna. Mai ascult pe el, cateodata, rar, simfonica, pe care n-am trecut-o in calculator din lipsa de timp / interes. Si nu sunt curios sa compar vinil cu cd ca stiu rezultatul. Ar mai fi de spus ca diferentele intre un vinil presat in Japonia / Anglia / USA si acelasi album presat in Italia / Spania / America de Sud sunt ca de la cer la pamant. La vinil "made in..." este o informatie esentiala. Si nu, Electrecordul dadea orice in afara de calitate. Span.
 
Eh, Electrecord era ceva mai bun de nimic cand nu aveai de ales. Pana si discurile rusesti (chiar si cele din actuala republica Moldova) erau net superioare.
 
Corect. Problema mare la Electrecord nu era numai calitatea presarii si materialele folosite ci mai ales masterizarea de un rahat absolut in 80% din cazuri. Pot veni cu exemple concrete.

Cu astea ma chinui (JVC L-A31 + Z1S) : :smile:
 

Attachments

  • qjvc-m.jpg
    qjvc-m.jpg
    89.5 KB · Views: 39
  • Q_JVC_specs.jpg
    Q_JVC_specs.jpg
    89.4 KB · Views: 42
M-am hotarat sa o iau inginereste. :goofy:
Asa ca intai ma duc sa vad ce discuri gasesc la o calitate decenta (online / vinyl bazar / anticariat) si apoi cumpar si pick-up. Am gasit pe diverse site-uri oferte aparent interesante, cu scule bunicele, cred ca voi merge pe un Technics old-school pana la urma.
Totodata, am vazut pe OLX niste audiofili adevarati gen asta. Geez, oare e cineva atat de tembel incat sa dea atatia bani?
 
Ai ales calea cea buna. Sa te uiti si dupa doza noua (pasul 2). La Queen ala pretul nu mi se pare exagerat, avand in vedere ca e dublu LP. Asta daca ar fi intreg, ceea ce nu cred avand in vedere cum arata copertile.
 
Un disc stricat poate distruge un ac la o trecere (auditie). Un ac stricat (ciobit) distruge sigur un disc la o singura trecere. Se recomanda Aspacardin.
 
Ca sa sumarizam: daca vrei vinil, atunci pregateste-te de bagat bani din foarte multe motive.
Altfel s-au inventat CD/DVD/BR sau chiar alte digitale, ca sa ocoleasca inconvenientele mecanice ale discurilor.
 
Si caietul in care tragi cate o liniutza la fiecare LP ascultat, sa stii cand sa schimbi acul. :smile: Amintiri...
 
LLE: Dar sa mai excitam putin piticul lui Dreamer cu un accesoriu din dotare, peria de praf si descarcare electrostatica, fibre de carbon... Cum se lucra pe vremuri. :smile: S-o mai fabrica asa ceva? Ca sunt scumpe rau...
 

Attachments

  • rbrush.jpg
    rbrush.jpg
    115.6 KB · Views: 31
Putem sa continuam in ce fel se stocheaza discurile, cum se manuiesc, procedura de punere a acului pe disc, se lasa pana la urma :smile:
 
Sau in ce fel ungem pickupul o data la 3..4 ani, folosind sase feluri diferite de uleiuri si vaseline, conform cartii de service: :dracu:
 

Attachments

  • Lubricants.jpg
    Lubricants.jpg
    90.5 KB · Views: 32
Da' ce, crezi ca calculatorul meu haudiofil nu primeste intretinere periodica, de 2-3 ori pe an? De fiecare daca cand scot praful din el sunetul devine mai clar, mai cristalin, parca s-ar fi luat o patura de praf de pe inalte...
 
Back
Top