Audio / Vinyl

Apropo de transport, chiar nu e gluma. E o procedura, trebuie sa existe toate suruburile de blocare cu care a fost prevazut aparatul din fabrica. Se blocheaza bratul, se da jos contragreutatea, se prinde eventual in locasul prevazut din proiectare, dupa aia se blocheaza cu suruburi platanul, eventual se da jos headshellul si se repune in cutia in care a venit. Si chiar nu glumesc.
 
Sa spunem ca e oarecum asemanator cu transportul unei masini de spalat rufe, dar mult mai sensibila. La soacre nu ma bag.
 
Singura metoda ar fi sa-mi spui despre ce disc este vorba, sa vedem daca nu whatcd si daca nu, poate il cumpar si eu din Carrefour si il... Altfel nu cred ca se poate. :smile:
 
Pick-up-ul trebuie sa apese pe disc cu o greutate mica si extrem de precis calibrata. Daca ceva se decalibreaza/descentreaza e vai de disc.
 
Exista un platan de min. cateva kilograme care trebuie sa fie perfect echilibrat si perfect pozitionat fata de brat / doza / ac. Acele kilograme se sprijina pe niste lagare f. sensibile, prinse de plasticul cutiei. De asemenea contragreutatea de pe brat pare ea mica dar are vreo 400-500g si e prinsa de un capat al bratului. Brat care sta pe un angrenaj la fel de fin ca balansierul dintr-un ceas (de masa, desigur). Si acum hai sa vibram putin respectivul pickup neasigurat, sa vedem ce se intampla... :biggrin:
 
Pai de-aia s-a inventat la inceput caseta, apoi CD-ul ...

Apropos, si cum se descurca pick-up-ul in caz de cutremur?
 
Last edited:
Una e sa-l legeni cu cativa hertzi, alta e sa joace curierul fotbal cu coletul sau sa-l zgaltai la frecvente mai mari.

Dar ce te faci cu boxulitele tip coloana, puse pe spike-uri? La cutremur desigur. Sau pe suporti d'aia care pica daca deschizi fereastra si se face putin curent?
 
Nu suprafata de contact e problema, centrul de greutate conteaza.
Daca ai o boxa pe spike-uri aflate la colturile unui metru patrat nu cred ca va cadea.
 
Adica ceea ce nu exista. :goofy: Dar puse pe spikes la 20cm unul de celalalt gasesti pe toate drumurile.
 
Boxulitele subtiri tip coloana au de obicei o baza mult mai lata. Asta la boxe care conteaza, boxe care costa ceva bani, nu la sistemul homeless-theater LG de 800 ron din Altex - alea poa' sa cada, nu-i nicio paguba.

Eu aveam bookshelf pe stand la ultimul cutremur decent, cutremur care mi-a rasturnat cateva bibelouri in biblioteca. Boxele nu au patit nimic, nici nu s-au miscat vizibil. La cutremure suficient de mari pentru a rasturna boxe chiar nu m-ar mai interesa ce s-a intamplat cu sistemul audio, pentru ca probabil deja nu mai am casa. :frown:
 
Discutam dupa... Te superi daca folosim aracet alb cand refacem Elacii? :dracu: Dar sa revenim la vinil. La targul ala de la Have a Cigar merge cineva?
 
Back
Top