1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Articole şi teste interesante

Discussion in 'PC Hardware' started by Rabbit, Aug 17, 2004.

1. Velkan

Velkan Moderator

XFX 9800GTX Plus Black Edition Review @ motherboards.org

2. Velkan

Velkan Moderator

3. Velkan

Velkan Moderator

Neşte presupuse benchmark-uri HD 4870 X2 vs. GTX 295, courtesy of ocworkbench.com.

OTV™.

Attached Files:

4. Velkan

Velkan Moderator

XFX GeForce GTX 260 (Core 216) Black Edition 896MB video card review @ elitebastards.com

NVIDIA GeForce GTX 260 Core 192 versus Core 216 performance analysis @ elitebastards.com

:biggrin:

5. bausto

bausto The year of grace, 2007

Asta mergea si la placi de baza dar "vedeta" tine de placile video:
    Lucid’s Hydra Unleashed

6. AdrianB1

AdrianB1 Membru Senior

PCIe scaling analysis @ Tom's.
    Destul de interesante rezultate: pierdere de doar 4% de la 16x la 8x și de 11%/30% la 4x, în funcție de chipset. Cum PCIe 3.0 e aproape aștept cu interes ca unii fabricanți de plăci mainstream sau value să folosească cel mult 8x pentru plăci video, chiar 4x pentru value, mai ales la sistemele OEM. Ies plăci de bază mai puțin înghesuite, plăci video mai mici, iar ce rămâne nefolosit pe PCIe se poate aloca cu grație pentru rețea GB și sloturi de extensie, cele care trec prin chipset se pare că au in impact de performanță deloc neglijabil.

Un slot PCIe 4x ar încăpea și pe o placă mini cu Atom, nu?

7. bausto

Pe o placa de baza mITX ar intra chiar si un slot 16x... daca ar folosi un PCB cu suficiente straturi. PCIe 4x nu vad de ce nu ar intra chiar in configuratia actuala, din moment ce de slot PCI e loc.

8. IceCub

IceCub Membru Senior

Dupa ce am citit articolul stau si ma intreb "ce naiba a fost asta?" :confused:
    Din ce am vazut acolo Hydra nu e mai bun decat SLI sau Crossfire, iar "modul minune" in care se lauda ca poti combina doua placi video cu GPU de la doi producatori diferiti merge dezastruos. Cat despre drivere... sunt abia in "stadiul copilariei".
    Intrebarea este de ce ar plati cineva in acest moment mai multi bani pe o placa de baza cu "feature" care nu functioneaza cand poate obtine rezultate mai bune si iese mai ieftin cu SLI/Crossfire?

MSI a cam riscat luandu-i la bord pe cei de la Lucid cand e foarte clar ca tehnologia e abia la inceput de drum si are o gramada de "bube".

P.S. Nu stiu de ce ma agit atat din moment ce "politica mea personala" este de a nu cheltui niciodata mai mult de 200 RON pe o placa video :biggrin:

9. AdrianB1

AdrianB1 Membru Senior

Prin comparație cu vulcanienii, pământenii nu sunt renumiți pentru logică. Sunt unii care prizează cocaină, alții își fac piercing, destui își iau 3 plăci video în Crossfire/SLI, de ce e nevoie să existe o explicație pentru ca unii să dea bani pe acel feature?

Iar dacă nu dai mai mult de 200 RON pentru o placă video de ce îți mai stresezi neuronii cu asemenea întrebări? Sigur nu faci parte din cei care sunt interesați să cumpere produsul, fă loc cumpărătorilor :biggrin:

10. bausto

IceCub, partea interesanta la tehnologia aia e ca iti da libertatea sa faci ce combinatie de placi video vrei tu. Si daca are aceleasi performante cu un SLI sau CF eu cred ca e un lucru foarte bun. De ce? SLI si CF au avut ani de zile sa ajunga la nivelul ala in timp ca asta e prima iteratie a cipului in discutie pe piata. Nu poate decat sa mearga in sus.

Personal nu sunt foarte interesat de varianta asta si nu cred ca voi apela vreodata la ea dar e bine ca exista acolo :smile:.

11. burebista

burebista Manic Miner

Power Consumption of Contemporary Graphics Accelerators: Spring 2010

@XBit.
    Excelenta trecere in revista. De la idle la OCCT, de la stock la OC, distributia consumului pe rail-uri si toate astea pentru 23 de placi video. :eek:

Enjoy.

12. Velkan

Velkan Moderator

Nice. :smile:

13. florin

florin Membru Senior

14. miahi

miahi Wizzard

Multă muncă acolo :smile:.

Confirmă ceea ce știam deja, că i7 rupe tot, i5 750 e cam tot aia cu Phenom 965 și că i7 920/930 pe LGA1366 e cam neinteresant, fiind mai ieftină soluția i7 860 pe 1156 la aceeași performanță.

15. burebista

burebista Manic Miner

16. Neo

Neo Motan agresif

Da, dar este clar că soluția ATi vizează în principal jocurile și nici aia n-o face bine. N-ai PhysX, n-ai CUDA, iar driverele tot praf sunt. Din păcate :frown:

17. burebista

burebista Manic Miner

:hmm: WTF? Am citit acel(e)asi review-eri la Fermi asta micu'? :slap:

18. Spawn

Spawn Membru Senior

19. war4peace

war4peace Membru Senior

Din păcate, n-au testat GTA4.

20. Velkan

Velkan Moderator

A Look At Triple-GPU Performance And Multi-GPU Scaling, Part 1 @ anandtech.com

Va urma.