Articole interesante din presă sau de pe bloguri

Hearsay pe aici spune ca echipa de power management de la Ultrabooks Samsung a fost amenintata ca va fi data afara in corpore daca device-urile lor nu booteaza cu cel putin 10% mai repede decat cele de la Asus.

Cei care au trecut prin sediile lor spun povesti de groaza despre felul cum au fost perchezitionati si supravegheati (nu glumesc) de-a lungul vizitelor. Samsung nu e o firma tocmai prietenoasa. Toata cultura lor corporationala se bazeaza pe asset protection, nu pe inventivitate si deschidere.
 
De parca la firma cu mere o fi altfel. Sa fim seriosi si copii mari, astia sint patiti cu spionajul industrial si acum sufla si in ciorba.
 
Nu am lucrat personal (decat tangential) cu oameni de la Samsung. Dar povestile pe care le spun oamenii din proiect care lucreaza cu ei in Suwon sunt cam de groaza. La o intalnire despre niste feature-uri de securitate pentru Tizen, arhitectul de securitate principal si seful de proiect au fost bagati intr-o camera fara telefoane sau internet si lasati sa astepte cateva ore fara sa li se spuna nimic. Doi tipi au intrat in camera, i-au luat la intrebari pe ai nostri vreo 20j de minute si apoi au disparut. Intr-o saptamana on-site, oamenii nostri de acolo au interactionat maxim 10 ore cu angajati Samsung. A spune ca Samsung e paranoica e lucru putin.
 
Paranoia e buna. Patentele un must. O vorba aruncata in gluma la o bere cu un oarecare de la Samsung, s-a transformat in patent Samsung la cateva saptamani distanta. Si nu cred ca a fost doar o coincidenta. :smile:
 
Ca sunt paranoici in privinta chestilor lor si a securitatii e una, dar sa fii asa de zgarcit incat sa ii santajezi pe niste blogari amarati sa lucreze pe post de laudatori ai produselor tale mi se pare jalnic mai ales pt o firma asa mare si cu finante asa bune (nu cred ca nu isi permiteau sa angajeze niste oameni sa le prezinte produsele).
 
Acum ce vrei? Așa e normal în cultura asiatică/coreeană, șeful spune ce faci și tu te execuți chiar dacă șeful e șef fiindcă e mai senior cu 10 ani și nu fiindcă ar fi mai competent decât tine. Militărie dictatorială e puțin spus.

O prietenă a lucrat scurt la Samsung România, și a venit cu niște insight-uri nasoale. Cum ar fi: „training” cu un trainer străin, care timp de câteva ore a urlat la audiență, arătându-i cu degetul și spunând chestii gen „voi băgați firma-n faliment”, „nu munciți destul de mult”, „din cauza cheltuielilor voastre nu ne atingem targetul” etc. Sau chestii de dat la medicina muncii privind munca peste program și altele.
 
Seamana foarte tare cu vacantele platite doctorilor de catre companiile farmaceutice, doar ca alea sunt mai putin publice si mai putin interesante pentru publicul larg.
 
@puterfixer
Good to know about that.


@LNT
Macar la doctori e vorba de mercenari pt o corporatie farmaceutica, pe astia putea Samsung sa ii refuze direct cand au spus ca se duc acolo doar ca simpli observatori si nu ca promovatori ai corporatiei. Chiar daca devenea public refuzul astora sa promoveze Samsungul era mult mai putin distrugator din punct de vedere al PR-ului decat santajul.
 
Când o să vă scoateți din cap că marile corporații există pentru a face bani și nu pentru a le fi bine angajaților sau clienților, totul o să vi se pară mult mai logic și clar.
 
Scopul nu scuza mijloacele intotdeauna si uneori convingerea cu biciul e mai putin productiva ca o convingere prin inspirarea oamenilor. Nu am dubii ca in primul rand corporatiile sunt interesate de bani dar ar trebui sa existe si o limita.
 
Limitele sunt impuse de codul muncii, care există în orice țară, dar atâta timp cât angajații cu credite la bancă pentru casă nu vor guița, nimic nu se va schimba.

De asemenea, sunt convins că nu există corporații de talia Samsung care să "inspire", lol. Sau la Apple crezi că-i raiul pe pământ?
 
Exista metode umane prin care se pot face bani. Si exista metode jegoase. E ca diferenta dintre a munci si a fura. Unii prefera sa fie felationisti.

Neo, las-o jos ca macane, nu e vorba de credite la banca, e vorba de faptul ca daca te bagi cu cine nu trebuie, nu mai ai viitor in meserie. Incearca sa dai tu in gat angajatorul la ITM si vezi cat de repede iti mai gasesti de lucru.
Exista corporatii care isi bazeaza toata activitatea pe progres tehnic, nu pe securisme. Intamplator lucrez pentru una.
 
Cu sau fara ITM multi angajati raman in companii care nu le plac. ITM rareori e o solutie pentru ca nu poti rezolva probleme serioase cu ei si nu e nici rolul: ei pot veni, da o amenda sau nu si apoi pleaca, tu ramai cu problema in brate. Daca nu reusesti sa o rezolvi intern nimeni din afara nu o sa o rezolve. Daca nu crezi ca exista o solutie pur si simplu pleci la alta companie, nu e sfarsitul lumii.
 
Numarul de companii (orice domeniu) este tot timpul in scadere. Asta este si motivul pentru care au ajuns sa isi permita sa faca magarii. Adica daca pleci de la Samsung, unde te duci? La Allview?
 
Am lucrat vreo 5 luni pentru o companie coreana de constructii nave (nu in romania), si aia erau security freeks. Pot sa zic ca nivelul tehnologic e sub cel cu care eram obisnuit. Si totusi, aia-s disperati cu securitatea documentelor/poze/accese in diferite cladiri.

O fi ceva la nivel national/corporational la ei.

L.E. Marius '95 pe sistemul asta, stai la tine in oras/sat si accepti primu job care-l gasesti si tot acolo iesi la pensie. Nu conteaza ca ai salariul minim iar sefu' face nasoale cu fiecare ocazie. In ultimele 18 luni am schimbat 3 companii, acum totul e ok.
 
Si totusi, aia-s disperati cu securitatea documentelor/poze/accese in diferite cladiri.

O fi ceva la nivel national/corporational la ei.
Eu am aflat din intamplare, dupa ani de zile, ca nu ai voie sa faci poze in birou fara sa anunti pe nu-stiu-cine. Dar nu era vorba de documente, ci sa nu faci poze ale colegilor si sa le pui pe Internet.
 
Am lucrat vreo 5 luni pentru o companie coreana de constructii nave (nu in romania), si aia erau security freeks. Pot sa zic ca nivelul tehnologic e sub cel cu care eram obisnuit. Si totusi, aia-s disperati cu securitatea documentelor/poze/accese in diferite cladiri.
Tata lucreaza la Petrom. Au venit niste chinezi la un schimb de experienta. Mi-a spus ca au fotografiat TOT. Documente, prezentari, utilaje, cladiri, tablouri de pe pereti, peretii goi, totul!

L.E. Marius '95 pe sistemul asta, stai la tine in oras/sat si accepti primu job care-l gasesti si tot acolo iesi la pensie. Nu conteaza ca ai salariul minim iar sefu' face nasoale cu fiecare ocazie. In ultimele 18 luni am schimbat 3 companii, acum totul e ok.
In curand, oriunde te-ai muta vei schimba numai seful direct superior, eventual sefii pe 1-2 nivele mai sus daca esti chiar la baza piramidei. Ma rog, tine putin si de domeniul in care lucrezi, dar cred ca ai inteles la ce m-am referit.
 
Back
Top