Articole interesante din presă sau de pe bloguri

Succesul pentru chestiile astea depinde foarte mult de cât de bine e integrat emulatorul cu hardware-ul custom. Iar unele lucruri nu ar trebui chiar copiate - gen tastatura; doar produci more junk pentru ăia care acu 40 de ani aveau așa ceva. E ca și cum aș face o clonă de HC cu taste la care e garantat că se vor rupe contactele după un an.
 
Eu vreau să refac complet o tastatură de HC cu chestii moderne, dar n-am găsit încă o soluție pentru keycaps, pentru toate modurile de pe tastele originale, care erau parcă screen printed. Cea mai accesibilă versiune ar fi laser etching + pigment pe niște taste printate, dar e complicat.
 
Eu vreau să refac complet o tastatură de HC cu chestii moderne, dar n-am găsit încă o soluție pentru keycaps, pentru toate modurile de pe tastele originale, care erau parcă screen printed. Cea mai accesibilă versiune ar fi laser etching + pigment pe niște taste printate, dar e complicat.
Got yo' back - link. Dye sub este procedeul pe care-l cauți, sunt și firme care fac asta dacă nu ai o imprimantă laser color disponibilă - vezi aici.

Probabil merge hand-wired cu Gateron Yellow Pro (factory loobed) și un controller Elite-C, ai putea să-i și programezi tastele așa cum erau.

Edit: probabil problema cea mai mare este să găsești un profil de keycaps care să se potrivească ideii. Cherry profile sunt diferite de ce avea HC-ul (taste paralelipipedice, cu mult spațiu pe ele), s-ar putea să nu încapă ce trebuie. Singurul profil la care mă pot gândi care s-ar potrivi ar fi XDA, asta înseamnă Signature Plastics, asta înseamnă mai mulți bani (+ vamă, etc), dar sunt relativ puține taste, nu sunt chiar 104, deci posibil să iasă mai ieftin. Ar merita un mail la ei cu o poză cu un HC de rezoluție bună și să-i întrebi cât ar costa un set de genul pentru MX. Restul este ușor :D

Edit 2: aparent HC-91 a fost the og 40% keyboard, să nu vă mai aud că vă plângeți de numărul de taste :D
1724743281495.png
 
Last edited:
Sic transit gloria mundi...


"It is with great sadness that I find myself penning the hardest news post I’ve ever needed to write here at AnandTech. After over 27 years of covering the wide – and wild – word of computing hardware, today is AnandTech’s final day of publication."
 
Back
Top