Articole interesante din presă sau de pe bloguri

In general utilzatorii nu-si instaleaza chestii pentru amprenta (abia daca reusesc sa puna un driver!) si chiar daca sunt deja instalate la cumparare, nu stiu sa-si inregistreze amprenta si parola. Sau n-au parola. Sau daca au, e 1234.
Anyway, e vina lor.

Stiam chestiunea asta de acu' 12-14 ani cand am inceput sa il folosesc. Era clar specificat si se laudau cu modul in care accelereaza browsing-ul pe mobil si reduc traficul de date. Credeam ca toata lumea stie. Aparent, nu.
BTW, Opera normala, nu doar mini, isi sincroniza bookmarks-urile si parolele salvate cu serverele lor, totul necriptat. Deci cine a avut incredere in sync pe desktop, faptul ca pe mobil avea Opera mini nu insemna nimic.
 
Nu inteleg la ce sincronizare te referi... :tongue:
Totusi recunosc ca nu am stat sa verific daca chiar asa face.

LE: eu folosesc la greu Opera mini pe mobil. Cand citesc presa. :biggrin:
 

Attachments

  • ScreenHunter_01 Jan. 31 11.42.gif
    ScreenHunter_01 Jan. 31 11.42.gif
    62.6 KB · Views: 17
Este un articol oarecum semicretin, dpmdv ar trebui teleportați toți snowflaeks ăștia pe o plajă în 6 iunie 1944 să vadă ce înseamnă să ai o zi proastă.
 
Si cand ma gandesc ca ma simteam diferit de ceilalti copii ca ma obliga maica-mea sa port fular la gura si atunci cand toti ceilalti nu mai purtau. Sau ca nu ma lasa la 8-9 ani sa parasesc cartierul ori ca la 10 ani imi spunea sa nu ies din campul ei vizual cu bicicleta desi eu ma duceam la furat de porumb cu ceilalti copii pe campurile din jurul Ploiestiului. Acum intelegeti de ce cu 15 ani in urma eram snowfelicu vostru si cand ma gandesc ce stanca inghetata sunt fata de cei care au acum 20-25 de ani.
Va multumesc amici dragi :smile:
 
Atunci iti consumai energia pe prostii, nu te cretinizai stand toata ziua pe FB si Pokemoni. Eu mergeam la furat de pepeni si morcovi, nimic nu eram mai bun pe lumea asta decat un morcov sters de pamant si mancat nespalat. :approve: Aveam concursuri de batai de mergeam cu ochii umflati acasa.

Totusi nu cred ca ce se intampla azi e neaparat rau, ci doar diferit. Bunicii ne spuneau ca ei erau cuminti cand erau copii, "nu faceam prostiile ce le vezi in ziua de azi". Si e diferit tare, suntem lucrati foarte mult pe partea psihica de mediul online care e din ce in ce mai prezent in viata noastra.
 
Da, dar nu deveneai dependent de șterpelitul de morcovi, caise sau pepeni. Acum, dracii ăștia au devenit dependenți (adică bolnavi) de anumite deprinderi (FB, gaming etc.) și nu mai fac nici mișcare, ceea ce-i face potențial dublu bolnavi.
 
Normal nu devii dependent de șterpelit de morcovi sau pepeni după ce-ți muaie oasele tac-tu derp.

Sincer sa fiu am impresia că uneori bătaia era dată şi aprobator (sunt mândru de tine că i-ai spart moaca ăluia care te freca dar trebuie să-ți rup şi eu curul acum (blând)).

Sincer nu știu ce este mai disfuncțional, ce este acuma sau ce am descris mai sus :smile:


 
Cryptocurrency boom, a problem for gamers, is a bonanza for GPU makers.


Ma bucur ca am renuntat acum ceva vreme la investitii in PC gaming, e un o perioada tare nefavorabila pt gameri. Oricum o sa fie interesant ce o sa se intample cand se prabuseste definitiv treaba asta cu miningul, piata va fi invadata de placi video puternice si ieftine si gamerii vor avea de facut o alegere dificila:

A) Cumpara placi video SH ieftine folosite serios pt mining cu riscul sa cedeze dupa scurt timp.

B) Cumpara placi video noi din generatia actuala de la Nvidia/AMD la preturi mai normale.

C) Cumpara placi noi din generatia urmatoare care va fi lansata de Nvidia/AMD.
 
Treaba cu mining-ul nu se va prăbuși nicăieri, vezi cum cresc iar monedele după dip-ul (anual) din ian-feb. Deci gheimării pot să aștepte mult și bine până or să scadă prețurile :smile:

A) plăcile rulate la minat nu au probleme decât dacă sunt forțate. De obicei nu sunt, rulează între anumite power limits care fac raportul performanță/watt ideal. Acel power limit este undeva pe la 60%, deci cumva inferior multor jocuri dpdv al solicitării plăcii.

B) prețurile de la NVIDIA sunt de bătaie de joc. Pe de altă parte, nu simt nevoia să schimb Titanul nici la 2+ ani de la cumpărare. Deci zic eu și-a meritat investiția.

C) La prețuri și mai nesimțite.


AMD sper să ajungă undeva la nivelul unde era cu X800XT, momentan o ard dubios cu grafica din console și NVIDIA profită și oferă vârfurile de gamă enthusiast la prețuri din ce în ce mai obscene. Titanul meu a costat pe la £800, acum ăla este preț de 1080Ti. Titanul nou nici nu mai spun. Iar asta cu mineritul este doar un efect secundar, dar 1060@2000RON mi se pare cea mai proastă glumă, dar din păcate asta este piața acum. Cerere și ofertă șamd.
 
Placile folosite la minat banuiesc ca ruleaza 24/7, asta afecteaza direct ventilatoarele si probabil si condensatorii. S-ar putea sa fie nevoie de replacement pt ventilatoare si condensatori.

Nu a fost foarte iefitn Titanul tau, clasa in care e incadrat nu e tocmai best buy.
 
Back
Top