Articole interesante din presă sau de pe bloguri

As fi curios sa aflu detalii tehnice... Asta face parte din categoria "sistemul este absolut sigur, nimic nu poate afecta buna functionare". Dormiti linistiti.
 
Când vorbim de un astfel de sistem, primul lucru la care te gândești e redundanta... și totuși... :what:
 
Nu exista redundanta perfecta. Nici software fara bug-uri.
Sa adaug ca nici comunicatiile nu pot fi chiar fara gres?
 
Cred ca in 99% din cazurile in care crapa sisteme gandite sa fie fail-safe, e eroare umana la mijloc. Dar chiar sunt curios ce anume a crapat.
 
L-am pus și eu, tot la ~ 10ms distanță e, doar că în direcția cealaltă (din RDS, cel mai aproape nod al celor de la Cloudflare e în Budapesta). :smile:
 
Din ce în ce mai clar că încrederea și bunele intenții pe Internet au fost valabile acu' 30 de ani, da' între timp ar fi trebuit să lucreze masiv la securizarea protocoalelor. Cu tot chinul și posibilul impact la cutover.
 
Nu știu de ce, dar mă amuză maxim jafurile de crypto. Țâșpe miliarde de dolari în crypto au fost furate în <insert retarded situation that could totally have been avoided with a bit of common sense>. Cine face cash out la astea? Unde? Cum?

Nu de alta, dar mi se pare echivalent în "ți-am furat moneda virtuală din jocul x muahaha", adică da, este o problemă pentru victimă, dar nu văd cum ăia de le fură le și folosesc - având în vedere că de fapt la bază tranzacțiile cu crypto sunt foarte ușor de urmărit (poate excepție face Monero).
 
Not really, BGP hijacking se-ntâmplă de ani buni (20+). Uneori din greșeală (vezi youtube acum 10 ani), alteori (ca acum) intenționat. Dacă providerii (în special cei mai de la „marginea” internetului) ar avea proper prefix filtering in place, astfel de situații ar fi mult mai rare. De data asta (ca și în multe alte situații), cei care au propagat prefixele mai specifice au fost cei de la HE.net.

În plus, site-ul către care au fost redirectați clienții era servit cu un certificat self-signed. Mi se pare că dacă dai click click peste toate warning-urile când e vorba de a-ți accesa banii, ți-o cam meriți...
 
Last edited:
Cred ca 90% din capetele de vita furajata din Ro, dau intotdeauna click-click-click cand nu inteleg ce scrie pe ecran, numai sa acceseze pagina dorita.
 
After data “clash” report, WhatsApp founder says he’s leaving Facebook.

Doua comentarii:


"Hey Mr Fox, you're gunna take real good care of my hens right?"


"We knew it was a matter of time. It's what happens with these stupid money acquisitions of start-ups by mega corporations.
The corporations say they will keep everything as is, only to change everything they can as fast as possible. The founders say they will stay and keep everything as is, but in reality they are looking at the clock, just waiting to cash the checks and sell the stock options.
Soon the corporations will discover they paid too much or their changes have destroyed all value. And the founders have more money than they know what do with, and will inject some in other start-ups so the cycle keeps going."
 
Eu nu aștept. :biggrin: Dar nu e previzibil că, cu cât devin mai complexe chestiile astea, cu atât vor deveni mai vulnerabile?
 
Eu am impresia ca asta se si doreste. :smile: E cool sa poti pune pe butuci toate sistemele informatice dintr-o tara, in caz de nevoie.
Nici razboiul nu mai e ce a fost. :biggrin:
 
Back
Top