Articole interesante din presă sau de pe bloguri

Browsers as Botnet, or the Coming War on Your Web Browser

Cred că e momentul să încep căutarea după un plugin cu care să limitez încărcarea de resurse (JS în special) doar de la domeniul al cărei pagină o accesez, și să pot face whitelisting la domenii pentru iframe-uri și pentru CDN. Asta pe lângă un ad blocker mișto (să mai fac niște probe cu AdGuard, la care am o licență lifetime pentru 2 computere, și care în Edge cel puțin e foarte mișto să selectezi cu mouse-ul elementele din pagină care reprezintă reclame de blocat).

[edit] Eh kkt acum mi-am amintit de ce dădusem afară din Chrome extensia AdGuard, că se călca pe bătături cu extensia Blur care e password manager dar și filtru de diverse.
 
ScriptSafe cica s-ar apropia de NoScript dar se pare ca e pentru nerds ca are nevoie de micro-management.

LE. Mi-am mai adus aminte de unul. uMatrix. Tot pentru nerds da' e un fel de all-in-one, si reclame si scripturi si altele.
 
Folosesc uMatrix de vreo 3 ani. Foarte bun. E enervant la inceput, ca trebuie puse pe whitelist toate cdn-urile diverselor site-uri frecvent accesate, dar dupa aia, e o placere sa navighezi.
BTW, Neo are dreptate. uMatrix nu merge pe tableta.
 
Tu să știi că nu asta mă interesează musai. Eu mă plâng că îmi ocupă Chrome cu extensii 7GB RAM pe laptop cu mai puțin de 10 tabs. Ce pretenții să am de la o tabletă cu 3-4GB?


 
Sincer n-am simțit mare lucru la trecerea de la 3GB la 6GB RAM pe telefon; firefox-ul mobil nu prea trece de 400MB RAM, și cam uit 5-10 tab-uri deschise - e ceva mai agresiv cu chestiile pe care le ține în memorie degeaba.
 
Deci în ordine, pentru Chrome:
- ScriptSafe;
- uBlock Origin;
- Ghostery;
- uMatrix;
- AdBlock Plus.

E ok, nu încarcă aproape nimic by default :biggrin:
 
Nu stiu cum o fi Chrome ala al tau dar eu am 105 tab-uri deschise pe telefon in 3G de RAM. Si nu e nimic rau.
 
Cred ca mi-ar lua o saptamana sa citesc taburile alea... :nuts: Ma faci sa ma simt ca un neanderthalian, cu 1 sau max. 2 taburi deschise simultan. :frown:
 
Cica FF ar avea o facilitate numita "pocket" pentru astia ca voi. Eu am scos-o de pe bara in primele 30s dupa instalare, dar poate voua va trebuie.
 
Daca este vorba de acest Pocket, nu este o facilitate ci o aplicatie cross-platform pe care o folosesc de ceva vreme si e fain ca poti sincroniza articolele salvate intre diverse platforme - pc, tableta, telefon, etc.
 
Back
Top