Articole interesante din presă sau de pe bloguri

Microsoft ne-a anuntat de acum cateva saptamani si sambata sunt programat pentru implementarea solutiei pentru toate masinile companiei pe care le am in Azure. Nu ma apuc de benchmarking, ca nu am nici una care fie neutilizata ca sa obtin rezultate concludente.
 
Unde este emoticonul ăla cu popa și cristelnița? :biggrin:

2hn2y3m.jpg


Edit: ok, sper că-l și adăugăm, la cum merge lumea în ultima vreme :biggrin:
 
Last edited:
Au inceput procesele:

Intel faces class action lawsuits regarding Meltdown and Spectre.

Pt cei care au cumparat platformele cu Intel inainte ca Intel sa afle de problema asta procesele ar fi absurde dar in cazul celor care au cumparat sisteme in perioada dintre aflarea problemei de catre intel si anuntul oficial al vulnerabilitatii e discutabila situatia.

Daca se dezvaluia problema imediat ce a fost descoperita rezulta un risc mai mare de exploatare a ei asa ca nu cred ca asta ar fost solutia.

Pe de alta parte daca opreau vanzarea de procesoare Intel, s-ar putea sa fi iesit mai rau.

Banuiesc ca o solutie de conpromis ar fi fost ca Intel sa anunte ca a descoperit o problema de performanta a procesoarelor lor si ca investigheza situatia ca apoi sa anunte oficial cauza pt reducerea de perfomanta si sa puna la dispozitia publicului solutia pt security flaw.
 
Pt cei care au cumparat platformele cu Intel inainte ca Intel sa afle de problema asta procesele ar fi absurde dar in cazul celor care au cumparat sisteme in perioada dintre aflarea problemei de catre intel si anuntul oficial al vulnerabilitatii e discutabila situatia.
Nu e deloc absurd si nici discutabil. Daca iti aduci aminte povestea cu bug-ul de FP din Pentium, Intel a fost nevoit sa le inlocuiasca pentru ca a vandut un produs cu defecte, cum a facut si VW cu masinile diesel si altii de-a lungul vremii. Pentru partea cu cele 6 luni care le-au luat ca sa reactioneze fara sa isi avertizeze clientii, companiile care aveau masini virtuale pe procesoare Intel in datacenters au toate motivele sa vrea sa ii arda un pic la talpi, ca altfel data viitoare o sa doarma Intel 1 an, nu 6 luni.

Iar class action e o metoda foarte buna de organizare, nu ca la noi unde au fost zeci de mii de procese pentru anularea taxelor de mediu pentru ca neavand echivalentul la class action fiecare sentinta era fix pe un singur caz si oricine era afectat trebuia sa treaca personal prin proces.

Nu am idee care va fi rezultatul proceselor, una din probleme afecteaza practic toata industria si nu va putea nimeni sa argumenteze ca e vina lui Intel, dar tot pot cere despagubiri pentru produse defecte. Asta inseamna un rezultat cu totul imprevizibil.
 
30%?

Ie-te (mult) mai mult de 30%.

Class action rulz, numai că or să facă settlement cu avocații și ăia care au intentat procesele or să primească un cupon de discount de 5%/5$ pentru produsele Intel. Yay. Ne îmbogățim cu toții.
 
AdrianB1

Am citit de treaba asta intr-un comentariu pe Ars Technica si sunt curios daca in procese o sa foloseasca Intelul argumentul "la Pentiumul cu floating point issues era un defect care afecta direct calculele matematice aratand rezultate eronate, aici e vorba de o problema de securitate a carei rezolvare afecteaza performanta deci puterea procesorului e afectata indirect".
 
Nu cred ca o sa conteze foarte tare ce urmeaza dupa "ati vandut procesoare defecte, vrem compensatii pentru asta". Cand cumperi un procesor pe baza unor asteptari (inclusiv benchmarks publice) si ulterior nu se mai incadreaza in parametrii initiali din cauza unui defect de proiectare, tot defect este. Dar nu sunt avocat, mai departe e treaba lor (vedea-i-as pe fundul marii :tongue:).
 
  • Like
Reactions: Neo
Probabil ca astia mai tineri veti vedea pe Discovery, peste vreo 50 de ani, the real story - declassified. Pana atunci, beware: your Roomba is watching you! :tongue:
 
Chestia asta e cunoscuta si discutata de ceva ani de zile, in ultimul an destul de intens, sunt si producatori care vand computere cu chestia asta dezactivata (cu AMT, de fapt). Si in Ryzen exista ceva similar, in cele mai vechi nu, la Intel exista de peste 10 ani si sunt mai multe generatii. Nimic nou sub soare, chestia asta face ca bugurile de saptamana trecuta sa nu fie ceva de genul "pana acum doar cine trebuia avea acces la datele mele, acum au si altii".
 
EMC, VMware security bugs throw gasoline on cloud security fire.

Cat despre patchurile pt Meltdown si Spectre sunt cam ingrijorat cat de mult o sa afecteze sistemele cu Core 2 Duo si Win 7 pe care le am.

Aparent cand iti iei acum un nou sistem/faci upgrade trebuie sa adaugi la calculul pt alegerea limitei minima de performanta si scaderea puterii sistemului datorita potentialelor buguri ce vor fi descoperite.
 
Last edited:
Back
Top