Animale de companie!

Câinele, care este pe de-a-ntregul animal domestic (în înţelesul comportamental al cuvântului), îţi execută comenzile. Mâţa, nu. Şi nu e doar chestie de diferenţă de inteligenţă. Iar acest aspect e o mică, mare diferenţă.
Şi, cu asta, eu am terminat diversele. :wink:
Sa inteleg atunci ca oile, vacile, caprele si porcii nu sunt animale domestice, del putin dpdv comportamental?
Sau poti dresa toata cireada de vaci sa-ti aduca cele de care ai nevoie (una iti aduce ziarul, alta corespondenta, etc.)?
:biggrin:
 
Nu sunt domestice, fiindcă conform definiţiei din DEX, nu trăiesc în/pe/langă casă. Ele trăiesc în grajduri, saivane, staule... :hihi:
 
Toate sunt domestice atât timp cât omul se foloseşte de ele, indiferent de natura serviciilor furnizate.
 
Hm.. Pisica mea are mustatile cam mari. Foarte mari. Arata ca dreq:biggrin:. Ce e de facut?:smile:
Le tai pe jumate? Sau nu mai prinde soareci?:biggrin:
 
Frate nebuniși cum să tai mustețile la mâță? O să meargă din perete-n perete, respectiv din ușe-n ușă, nu doar că n-o să mai prindă șoareci, da` nici pe picioare n-o să se mai țină bine.
 
De obicei mustățile sunt un pic mai late decât corpul animalului, așa poate să verifice pe unde încape și pe unde nu: dacă încap mustățile fără să se atingă de ceva, încape tot corpul. Tot mișcarea "mustăților" stă la baza unor reflexe necondiționate, de exemplu închiderea ochilor atunci când ceva se apropie rapid de ochi și a lovit una din sprâncenele lungi.
 
Ahhh, gata, am gasit solutia pentru matza alor mei, ii tund mustatile si am rezolvat-o, macar acum o sa fie prea dezorientata ca sa mai atace miseleste pe la spate... :goofy:
 
Unde scrie ca isi pierde echilibrul? Sint niste fire de par. Poate doar sa creada ca trece prin deschizatura usii mai usor decit inainte :biggrin:
 
Eu imi amintesc ca aveam un pisoi la tara care si-a parlit mustatile de soba, iarna, cand se incalzea. Nu a avut nici o problema, doar ca un timp a aratat tare amuzant cu mustati mai scurte pe o parte.
 
Unde scrie ca isi pierde echilibrul? Sint niste fire de par. Poate doar sa creada ca trece prin deschizatura usii mai usor decit inainte :biggrin:

Am văzut o mâță căreia i se tăiaseră mustețile și mergea de parcă era beată. Și nu băuse decât lăptic :smile:
 
V-am arătat motanul meu? Parcă da, nu mai ţin minte. O să-l pozez din nou cât de repede. Totuşi am o problemă cu el şi căţelul din poza de mai sus, în apucă pe săracul motan de urechi şi-l trage de mi-e milă de el, ce să-i fac la javră să-l lase în pace? Până acum nu prea îl suferea motanul şi îl articula rapid cu două labe de-l lăsa pe câine prost şi stând în fund. Se liniştea. Dar de la o vreme a crescut javra şi nici motanul nu prea ripostează, dar parcă nu l-aş lăsa aşa. Sugestii?
 
Nu merge un ziar in cap cainelui, cand face tampenii ? Efectul fizic e minim dar ar trebui sa il sperie. Combini ziarul si cu un NU ! cu voce tare.
 
Sau dai pisica pe urechi cu o substanta amara. Sau iute (gen pasta de ardei). Gusta o data si i se ia.
 
Back
Top