Animale de companie!

Ohai!

Very later edit: cu GPS-u' întreg, n-am de ce să-l tai.
 

Attachments

  • Pitu.jpg
    Pitu.jpg
    234.9 KB · Views: 60
Last edited:
Că tot ziceam de ai mei, am reușit să-i prind în acțiune. Atât doar că am văzut târziu cățelul cum fuge spre pisoi, însă reacția motanului a fost de milioane. Bine, mai mult fiindcă s-a speriat, dar oricum mi-a plăcut. I-au trebuit vreo câteva secunde cățelului să-și dea seama ce s-a întâmplat dar i-a trecut repede, 10 secunde mai târziu se pupa cu motanul.
 
Găsit poza asta mai veche cu fostele mâțe (mine and girlfriend's). Amu îs la socri, fiecare preferata unuia, cea neagră a lui și cea albă a ei :smile:

P1010054.JPG
 
Pisoi salvat de după o planetară de Mondeo unde a mieunat 2 zile la rând și s-a umplut de ulei și motorină. Îl cheamă Ford deși cred că e pisică de fapt. :smile:

IMG_6157_s.jpg
 
Acu' o să asră probabil unii cu gura pe mine, dar aia nu e încercare de resuscitare.
Mâţa moartă a eliminat probabil ceva hormoni prin relaxarea sfincterelor sau ceva de genul, şi aia care îi face masaj e pur şi simplu excitată de aceşti hormoni (nu neapărat sexual, maniacilor!). La un moment dat se vede clar cum mâţa vie elimină şi ea ceva hormoni (acel "tremutat" al picioarelor din spate şi al cozii) . E vorba de un instinct determinat de un excitant hormonal. Asta-i tot.
 
Aşa e, nu e resuscitare, adevărul e undeva pe la mijloc. Ideea era că şi animalele au un mic sufleţel acolo.
 
Eu n-am zis că n-au, şi adevărul nu e la niciun mijloc. În filmuleţ nu e vorba de nicio încercare de resuscitare. Pe de altă parte, animalele au şi ele sentimente şi suferă, se bucură, etc.
Ideea e să facem deosebire între cele două tipuri de manifestări.
 
Așa e, war, motanul meu când face așa la cuvertură de fapt nu-și pufoșește locul unde o să doarmă, ci vrea să fvtă salteaua.
 
Ehehe, am avut mâțe de când eram preșcolar. Adică, de vreo 40 de ani încoace. Crezi că mai ai ce să mă înveți? :wink: Birmana mea, e adevărat frământă, smotocește și smocotește pernele torcând, deși are 16 ani.
Dar eu am spus altceva. Nu e vorba nici de resuscitare, dar nici de ce spui tu, adică excitație în valoare absolută. Se vede că mâța aia avea ceva afinități pentru cealaltă, și nu doar sexuale. Că se amestecară, deh, e vorba totuși de un biet animal.
 
Duminica am refacut usa dintre hol si sufragerie. Usa era capitonata si zgariata rau de pisici, se urcau pe ea pe dulap. Am scos cuiele cu greu, capitonajul probabil ca a fost facut de vreun pasionat care lucra si la fabrica de cuie, ca erau acolo o tona.
Usa a fost decupata si dotata cu ceva cam asa:
106000_kerbl_staywell500_1.jpg

Dupa aceea a fost refacuta cu autocolant.
In felul asta pisicile au acces direct catre baie la ladita cu nisip si pe hol la mancare. Pentru apa, am pimit cadou in Hornbach o adapatoare la 2 pungi de Purina Pro Plan, pui apa in ea si 20 de minute pica intr-un mic vas. Pisicilor le place asta, ele erau mereu cu nasul la chiuveta cand spalam vasele.
Momentan au inceput sa se invete sa treaca prin usita lor, nu prea agreaza sa o impinga cu botul, insa si viata de pisica de casa implica oarecare greutati :smile: .
 
Pisica trece, e una... care trece, insa s-ar putea sa ai tu dreptate totusi, am vrut sa scriu trec prima oara. Daca nu murea Adrian Paunescu poate ca reuseam sa aflam cum e corect, insa el s-a dus intr-un loc mai bun, predestinat pentru Cenaclul Flacara (nici Cenaclul Smoala nu suna rau totusi...).
E pisica, o sa fac mai multe poze :smile: .

Pisica trece, e una... care trece, insa s-ar putea sa ai tu dreptate totusi, am vrut sa scriu trec prima oara. Daca nu murea Adrian Paunescu poate ca reuseam sa aflam cum e corect, insa el s-a dus intr-un loc mai bun, predestinat pentru Cenaclul Flacara (nici Cenaclul Smoala nu suna rau totusi...).

A fost prima pisica, in varsta de 6 ani.
A doua are doar doi, iat-o si pe ea:
img0008t.jpg

Ambele sint pisici.
 
Back
Top