World of Tanks

Ammo-rack man. IS-3/IS-4/IS-7 sunt artificii ambulante. Trebuie doar lovite in locul miraculos la momentul oportun. :smile:
Din ce deduc io ca s-a intimplat prima lovitura a fost critical hit cu 0 damage in ammorack iar a doua a distrus cu totul ammorack-ul.
Daca aveai OTM instalat iti aparea mesajul standard la ammorack: Blow-up.

Mai jos ce-i cu galben e ammo rack-ul la IS-3

Orkel_1334809753.png
 
De unde e poza? As studia un pic tancurile si locurile lor slabe, asta se facea in realitate in timpul razboiului, dar sa pun un mod care sa imi indice unde sa trag nu mi se pare tocmai fair play.
 
Asta e site-ul cu pricina dar din pacate din free a devenit comercial daca am inteles io bine de pe forumul WoT.

Dar pentru tancurile mai uzuale ramine de nadejde wotdb. Ai un tab Vulnerability pentru unele tancuri si acolo ai hitzones.
 
Si eu am patit de multe ori sa lovesc un tanc dar fara sa-i iau din puncte. Am reusit sa lovesc de vreo 3-4 ori pana s-a intors la mine, dupa care mi-a pus cruce. :biggrin: Cred ca update-ul ala la armura in straturi de flori da gres aici, acum nici nu ma mai obosesc sa trag in tancuri mari daca penetrez fara sa le dau damage, n-are rost. Macar fug poate scap cu viata si dau de altii mai slabi sau de calibrul meu.

In alta ordine de idei, am cercetat IS-7, mai am nevoie de vreo 3 meleoane credite ca sa-l cumpar. Am si KV-ul in depozit, poate reusesc sa cumpar si KV-3 pana pun astia update-ul.
Iar pe celelalte linii ador AMX 13-75, e un tanc mai mult decat bun. Superb chiar. Dar pana la el am scos toti dracii din adormire.
 
La KV sa ai cercetata si a doua turela ca sa primesti ala moka (stiu ca stii da' am zis sa zic).
Lasa IS-7 ca nu dispare, ia KV-3 ca nu strica inca unu' gratis. :biggrin:
 
KV-ul e upgradat la maxim. Nici n-aveam cum sa urc pe linia ruseasca fara un tanc complet.
O intrebare curioasa, daca am cercetat acum IS-7 si nu-l cumpar, il voi putea cumpara dupa update sau imi transfera punctele de cercetare pentru nivelul urmator la IS-4? (adica tier 11 care va fi adaugat). Cred ca asa ar fi logic sa se intample si de asta vreau sa am si IS-7 in garaj.
 
Astia sunt atat de tampiti ca adauga si tier 11? Deja tot ce e peste tier 8 e o porcarie, in loc de 2 nivele de prostie ajung la 3 sau mai multe? Pe cand M1A2 Abrams, Leopard 2, T-90 etc? Rachete de croaziera pe post de arty tier 16? Scud launchers?
 
Nu, scuzati inducerea in oroare. Ce am gasit eu acum ceva vreme ducea tierul rusesc pana pe la 16, acum din ce spune overlord e doar pana la 10, adica duce IS-4 pe 10. Poate gasesc poza aia totusi...revin.
 
De vreo 3 saptamani m-am lasat de WoW, si m-am apucat de WoT, inca ma incurc in butoane.

... BTW KV-ul stock e cel mai oribil tanc pe care l-am condus vreodata. M3 Lee e parfum pe linga asta...

Eu am visat la KV-ul ala de cand m-am apucat de joc, cand ma prindea unu cu un KV imi dadea 1shot. Acum vreo saptamana am reusit sa puna mana pe el.

Echipaju' praf, tancu' praf... si totusi stelele s-au aliniat. O prima impresie excelenta!

shot_003.jpg


BTW, de 2 zile, imi place la nebunie tunul de 107mm.
 
5000 xp din x5 prima pe zi plus x2 din premium account inseamna 500 xp de fapt. Adica nimic special. Meciurile in care omori 6-7 inamici cu KV sunt mult mai rare decat acelasi rezultat cu orice TD.
 
Stai sa ne intelegem un pic. KV in meciurile umane este de neoprit. Tunul de 107 sau derp-ul (howitzerul de 152) sunt overkill pentru tier 5.
Singura lui problema e matchmakingul. Ai sa vezi mai des IS-4/E-75 decit f'un T29 ca si cap de lista. Dar n-ar fi o problema prea mare daca esti utilat cu derp-ul. :biggrin:
Recordul meu a fost 1122 HP intr-un lateral de King Tiger cu derp-ul.

De asemeni ti-as recomanda sa faci un efort sa-ti cumperi KV-3-ul pina la aparitia noului peci (sfirsitul lunii aprilie/inceputul lunii mai) deorece o sa primesti 2 tancuri moka cu echipaj 100%: unul pentru KV cu turela a doua cercetata (se desparte in 2 tancuri) si unul pentru KV-3 (il muta la tier 7 si primesti unul de tier 6).

Si ca idee fa un efort sa pleci cu echipajul pe tancuri macar de la 75%. E mare diferenta intre cum se comporta un tanc cu echipajul la 50% fata de cel cu echipajul la 75%. De 100% nu mai vorbesc. :smile:
Iar de la un moment dat (cind incepi sa dezvolti schilurile secundare) merita sa-ti transferi echipajul de pe un tanc pe altul ca sa n-o iei de la zero din nou.
De asemeni la tier 5 merita sa incepi sa investesti in echipamente (gun rammer si ventilation sunt cam obligatorii si un Toolbox pina dezvolti schilu' de repair la toti membrii echipajului). Si consumabile ar fi bine sa ai (repair kit, med kit si extinctorul ca iei foc destul de des in KV-uri).

Ah si welcome to WoT man. :bravo:

miahi nu fi rau. :tongue: ~5500 XP x5 inseamna cam 1100 XP premium sau ~700 XP pe cont standard. Nu e rau deloc pentru un tanc de Tier 5. Mai ales ca are echipajul varza.
 
@Miahi, stiu ca nu-i cine stie ce, dar imagineaza-ti ca mi-am luat gold, respectiv premium, numai sa farmez sa ajung sa-mi iau KV, T-46 parca trage cu prastia nu cu tunul. Eh, in secunda in care am avut experienta/bani, l-am luat si hai la batalie. O prima batalie, in care am avut super noroc: Mastergunner, Sharpshooter, Defender, Sniper. Eram in extaz, dupa care am mancat bataie 15 meciuri la rand, dar ce mai conta :smile:

@Burebista. Merci de urare. Ai dreptate, ma intalnesc cu tier 8-9 frecvent, si atunci doar sper sa apuc sa trag macar odata sa nu dau bounce. Dar am si meciuri cand sunt cap de lista.

M-am prins si eu ca daca nu-i antrenez macar la 75% sunt cam degeaba pe harta. Acum am KV-ul si PzIII/IV cu echipajele ~95%. Mi-am luat venilation, rammer, si cammo net, dar cred ca ai dreptate cu toolbox. E aiurea cand imi rupe unu senila a 2-a oara... scrie target dummy pe mine. Alea secundare asa le-am ales, nu mai stiu ce aveam inainte, dar am migrat la instinctor cand am vazut ca arde ca o lumanare incet si sigur.

O sa farmez pentru KV-3, echipaj de 100% suna bine de tot. Intre timp mi-am luat KV-IS, dar nu-mi place deloc, abia asteptam sa scap de el sa iau IS. In cazul asta, cred ca-l vand si cu banii de pe el imi iau KV-3 pana la sfarsitul saptamanii.
 
"Full JagdPanther does not kill T20 with just 79 hit points?"

Am luat ziua de premium gratuit ca sa adun niste bani: top net income - Marder II, un pic peste 20,000 intr-o misiune, cu T20 doar vreo 16,000 pentru ca reparatiile sunt mult mai scumpe, la fel si munitia.

Nu se mai intampla nimic interesant in jocul asta, hartile din 7.3 nu prea imi plac, KV-2 si T-150 la fel (nu prea am de ce sa joc cu ele), tancurile de tier 8 si peste au un pret astronomic, pe cele de tier 7 le am deja pe toate si o parte sunt deja elite, e aproape endgame pentru mine. Poate cand se completeaza french tree si apare british tree mai vad ce iese, pana atunci ma rezum la o ora pe zi atunci cand e promotie de 5x la experienta, adica 3-4 zile lunar.
 
Nu se mai intampla nimic interesant in jocul asta[...]
Dap, cam asa e.
M-am pomenit cu tancurile noi rusesti. IS-4 nu-mi place (il preferam cum era la Tier 9), IS-8 e OK-ish dar cind sunt in el ma penetreaza toata lumea iar KV-4 ar fi decent daca nu l-ar omori MM-ul.
KV-urile le-am vindut din primul minut ca nu mai suportam testoasele alea.
Din tancurile vechi T110/E-75/IS-7 inca imi plac si in rest mai joc cu arty sau scoutu' ca sa ma relaxez oarecum.
Dar m-am cam plictisit de aceleasi harti cu aceleasi bug-uri ale jocului si in special de vesnicul random battle. De acord ca atunci cind joc in pluton macar e mai OK ca mai schimbi o vorba ceva si are cine sa-ti apere curu' dar asta e doar o picatura intr-un ocean de plictiseala.
Inca mai joc zilnic citeva ore dar e mai mult in virtutea inertiei decit din placerea pe care am avut-o la inceputuri.

Bani nu le mai dau nici mort, am credite cit China si pot juca cum vreau si cu ce vreau muuulta vreme de acu' inainte asa ca pentru mine jocul a ajuns cumva tot la un fel de endgame.
 
Mda, 30M jucatori e un vis umed de-al lor.
Pe serverul US sunt cam 30k jucatori online, pe ala EU sunt 80k iar la rusi e grosul cu 450k.
Restul o fi pe serverul chinezesc. :biggrin:

N-am mai scris p'aici ca nu prea am ce. Am zis mai sus, practic acum joc din inertie ca jocul are mai multe bug-uri decit placere de joc.
Mai nou dupa peciul 0.7.4 la toate bubele clasice s-a mai adaugat una: CTD la intoarcerea in garaj. Am parte de unul la 5-6 meciuri sau asa ceva.
Meh.
 
Back
Top